קרואטיה לא ריחמה על פולין - 1:0 ופולין תחכה ליורו 2012

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

16 ביוני 2008
נבחרת פולין ניגשה למשחק מול ראש בית ב' נבחרת קרואטיה בנסיון אחרון להוכיח כי העלייה האוטומטית לה תזכה כמארחת היורו הבא היא בזכות ולא בחסד. אבל עתה לא 2012, והטורניר הוא יורו 2008 - בו קרואטיה, ככל הנראה, לא הולכת לשכב על הדשא עבור אף אחת.

מחצית ראשונה - פולין מנסה, אך במהירות מתקפלת[עריכה]

דקות הראשונות היו הססניות יחסית, כאשר קרואטיה לא רוצה לסכן את שערה יותר מדי ופולין עוד מנסה לראות כיצד ניתן לחדור את ההגנה, אך ללא ניצול אפשרויות. ההתקפה הראויה לציון הראשונה ארעה רק בדקה ה-10 כשקז'ינובאק התחרה ברוניה על כדור מול השער הקרואטי, אך השוער ניצח. זמן קצר לאחר מכן קרואטיה החלה להשתלט על המשחק, ופולין ראתה את רבע הגמר חומק ממנה.

קלסניץ' עם פטריץ', ודקות ספורות לאחר מכן רקטיץ' עם בליץ', בעטו את קצב פעימות הלב של הפולנים לשמיים, כאשר רק חוסר ריכוז הפריד ביניהם לבין כיבוש שער יתרון מפעולות חכמות בהתקפה חכמה שהסתיימו באופן רשלני למדי. בדקה ה-27 ספגה קרואטיה מכה קשה כשקנזביץ' נפצע והוצא מהמגרש על אלונקה, כשמצבו טרם ידוע.

מי שחשב שהדבר יאט את הנבחרת הקרואטית התבדה במהירות, והם המשיכו להיות הדומיננטים בכל חלקי המגרש, לעיתים משכיחים לגמרי מלב הצופים את העובדה שמולם עומדת נבחרת אירופאית שמנסה גם היא לזכות במשחק. צ'ורלוקה עלה במקום קנזביץ' הפצוע ויחד עם שאר חבריו לנבחרת המשיך להמטיר איומים על הצד הפולני. הפולנים היו חייבים את הישרדותם באותן דקות לבורוץ', שעצר פעם אחר פעם את המתקפות הקרואטיות.

ההזדמנות הקרואטית הטובה ביותר הייתה בדקה ה-45, כשלקו הצליח להתל במגן הקרואטי בירכתי המחצית הפולנית. הכדור הלך החוצה, אך עדיין סיכן למדי את השער הפולני, כמו גם התקפה דומה לקראת סיום תוספת הזמן. עם יתרון איכותי ברור לקרואטים הנבחרות ירדו להפסקת המחצית בתוצאה 0-0.

מחצית שנייה - הקרואטים עולים ליתרון והפולנים מאטים הקצב[עריכה]

הפולנים עלו למחצית השנייה באופן דומה לזה שעלו לקודמתה - טיווחים אל עבר השער הקרואטי שלא הועילו למדי נבעטו במשך 5 הדקות הראשונות מרגלי הפולנים פעם אחר פעם. אחרי שהרגישו כי עשו את שלהם, חזרו לשמש הפולנים כתפאורה לקרואטיה, שעלתה להתקפה עם הקישור והחוד. בדקה ה-53 זה כבר נשא פרי והקרואטים עלו ליתרון מרגליו של קלנסיץ'. הפולנים נראו לפתע כקבוצה החלשה ביותר בבית, ואם עד כה משחקם היה נרפה - אזי עתה הדרדרו עוד.

לפולנים לקח עוד עשר דקות להתאושש מהשער בטרם הצליחו שוב להרים התקפה ראויה לשמה אל עבר הרחבה הקרואטית. בתווך ניסו להזדחל בין המגנים הקרואטים ולשחרר בעיטות פרועות, שהיו זקוקות למשב רוח אדיר ופתאומי כדי להכנס לשער ולהשוות. הקהל הפולני הבין, לאחר שגריירו ודודקה בזבזו את ההתקפות המאורגנות ביותר באופן יחסי עד אותה עת של פולין והוציאו הכדור החוצה, כי ככל הנראה הם אינם עומדים בפני שחזור הקאמבק המרהיב של נבחרת טורקיה במשחק המרשים אמש.

בזמן שהיו צריכים דווקא להגביר הקצב, כשלשתי הקבוצות כבר לא נותר הרבה להפסיד, הפולנים דווקא האטו והקרואטים לא התנגדו. על אף שברור כי לא רצו לתת לפולנים נצחון קל, הקרואטים לא התנגדו לנוח מעט לפני רבע הגמר, וכי למה לא - גם במצב שכזה עדיין היו הנבחרת הדומיננטית יותר בכל אורכו של המגרש.

הפולנים המשיכו לאכזב את אוהדיהם גם בדקות הסיום, מלבד סמולרק אשר נכנס בדקה ה-55 והיה היחיד שנראה כי יש לו יכולת כלשהי להוביל את פולין לשיוויון. כמובן, גם אם מובילים את הסוס אל השוקת - קשה לגרום לו לשתות, ובמקרה זה סמולק גם היה צריך לגרור את הסוס כמעט לבד. מחליף אחר שעלה טרי מהספסל, זהורסקי, השלים את ההופעה המביכה של פולין כשלבד מול השער בועט הישר אל רוניה בשער הקרואטי, והפולנים כבר עיכלו סופית כי מכאן לא תבוא ישועתם.

הקרואטים היו לנבחרת הראשונה לנצח בכל משחקיה בשלב הבתים, אם כי נבחרת הולנד ונבחרת ספרד - מובילות בתים ג' ו-ד', עוד עלולים להשוות. ראשות הבית כבר הובטחה מראש, ומאמש סביר להניח שעיקר תשומת הלב בקרואטיה עברה לטורקיה - מולה תתמודד פולין ברבע הגמר.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

Current sport.svg

הרכב קרואטיה במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: ודראן רונייה
בהגנה: רוייה ואיץ', דריו סימיץ', דריו קנזביץ' (הוחלף בדקה 27 - ודראן צ'ורולקה) ודניאל פראנייץ.
בקישור: ירקו לקו, אוגנין ווקובייץ', ניקולה פוקריבאץ' ואיבן רקיטיץ'.
בחוד: איבן קלאסניץ' (הוחלף בדקה 74 - ניקולה קאליניץ') ומלאדן פטריץ' (הוחלף בדקה 75 - ניקו קרינצ'אר).


Current sport.svg

הרכב פולין במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: ארתור בורוץ'
בהגנה: יאקוב ואברז'יניאק, דאריוש דודקה, מיכאל זבלקוב ומרסין וסילבסקי.
בקישור: יאצק קרצינואק, וויצ'ק לובוזדנסקי (הוחלף בדקה 46 - אדם קוקוצ'ה), רוג'ר גריירו, רפאל מורבסקי ו-ויצ'ק לובוזדנסקי (הוחלף בדקה 55 - אוסביו סמולארק).
בחוד: מארק סגאנובסקי (הוחלף בדקה 69 - תומאס זהורסקי)


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. קרואטיה 9 3 3 0 0 4 1 +3
2. גרמניה 6 3 2 1 0 4 2 +2
3. אוסטריה 1 3 0 1 2 1 3 -2
4. פולין 1 3 0 1 2 1 4 -3

מקורות[עריכה]