רוסיה: קספרוב נעצר לאחר הפגנה נגד שלטון פוטין

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

24 בנובמבר 2007
גארי קספרוב, רב האמן הרוסי המפורסם בשחמט, נעצר היום (שבת) במוסקבה לאחר הפגנה נגד שלטונו של ולדימיר פוטין, אותה הנהיג. ההפגנה, אשר לפי הערכות כללה כ-3,000 משתתפים, ביקשה למחות כנגד הבחירות הקרובות לדומה, הפרלמנט הרוסי, בטענה כי אין הן בחירות חופשיות כלל ועיקר, שכן מספר מועמדים ומפלגות, לרבות "רוסיה האחרת" של קספרוב עצמו, הוחרמו בבחירות אלו.

ההפגנה, אשר התקיימה באישור המשטרה והרשויות, החלה באופן שקט, אך לאחר סיומה כ-150 מהפעילים הצעירים יותר של המפלגה ניסו לצעוד לעבר משרדי הוועדה המפקחת על הבחירות ולהפגין מולה. בשלב זה כוחות המשטרה סגרו על הצועדים והחלו לעצור אותם. קספרוב עצמו נעצר רק זמן מה לאחר מכן, כאשר ביקש לגלות מה עלה בגורלם של המפגינים. לדבריו, באותה העת נעצרו כבר תריסרי פעילים ועל פי עדויות אלו הובלו לתחנות מעצר של המשטרה הרוסית על ידי אוטובוסים. בזמן שניסה לברר את אשר התרחש, נעצר קספרוב, כמו גם מנהיגים אחרים של ההפגנה, והואשם בהתנגדות למעצר וקיום הפגנה לא חוקית.

המשטרה: לא אישרנו המצעד[עריכה]

סוכנות הידיעות AP ראיינה את עוזרתו של קספרוב, אשר טענה כי הלה הוכה על ידי השוטרים והוטח לקרקע בעת המעצר. יחד עימו נעצרו מנהיגים נוספים של המפלגה, בהם פוליטיקאים ואישי ציבור ידועים ברוסיה. לדברי המשטרה, קספרוב נעצר בחשד כי ארגן את הצעדה, אשר לא אושרה על ידי הרשויות והייתה בגדר הפגנה בלתי חוקית. לטענתם, האישור להפגנתו של קספרוב נגע רק לאספה אשר התקבצה בתחילת האירועים, וכל מצעד לא אושר.

קספרוב צוטט לפני המעצר בכלי התקשורת באומרו כי מדובר בהפרה בוטה של כל חוקי השלטון, ועוד אמר כי "השפה היחידה בה הם (ממשלת רוסיה) מסוגלים להשתמש מול אנשיהם היא שפה של אלימות, אלות וכוחות משטרה". תנועתו של קספרוב לא זכתה לפופולריות רבה עד לאחרונה, כאשר יותר ויותר פוליטיקאים רוסים מכל קצוות הקשת הפוליטית החלו להצטרף אליה לאחר שמצאו כי שיטת השלטון והבחירות דוחקת אותם החוצה. אירועים אלו מתרחשים כשבוע לפני הסקרים הגדולים הראשונים לקראת הבחירות לפרלמנט הרוסי, אשר צפויים לחזות נצחון סוחף למפלגתו של פוטין.

מקורות[עריכה]