רוסיה החדשה של ארשאווין הביסה את הולנד 3:1 בהארכה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

22 ביוני 2008
נבחרת הולנד הייתה הנבחרת של שלב הבתים ביורו 2008. הכדורגל היה איכותי ומרהיב, המשחק חכם ומהיר ואפילו המחליפים התעלו על עצמם במשחק השלישי. לעומתם, את נבחרת רוסיה מעטים בלבד ספרו. אחרי שני משחקים מאכזבים למדי, רבות ספיגת רביעיה מול נבחרת ספרד - לא היה חסר הרבה כדי להספיד את תקוותיהם של הרוסים. אבל למאמן הרוסי חוס הידינק היה אס בשרוול - ארשאווין. במשחק השלישי מול נבחרת שבדיה היה זה חלוצה הרוסי של זניט סנקט פטרבורג שעשה ההבדל, וגם הפעם ההתקפה הרוסית התבססה על סגולותיו המדהימות של החלוץ כדי לנצח את הולנד, אחת הפייבוריטיות לזכיה בתואר, 3:1 ברבע הגמר.

מחצית ראשונה - הולנד לומדת להגן[עריכה]

ההרכב ההולנדי שעלה, ברובו, לא שיחק במשחק הקודם וזכה למנוחה. סביר שניצלו אותה כדי ללמוד טוב את אנדריי ארשאווין, וללמוד לפחד ממנו. בדקות הראשונות של ההתקפות הרוסיות ארשאווין זכה לשמירה צמודה וברוטאלית למדי מצד חוליית ההגנה ההולנדית, שלא הצתה לתת לחלוץ הרוסי מרחב לתמרן בו, בין אם להניע כדור או פשוט כדי לפרוץ קדימה. ההגנה הלוחצת על החלוץ עלתה להולנדים במספר שריקות לפאולים, אבל נראה שהיה מדובר בטקטיקת הגנה בפני עצמה.

אבל נבחרת הולנד ניצבה מהר מאוד מול בעיה חדשה, עליה לא הצליחו לתת מענה. בשלושת המשחקים הקודמים בשלב הבתים היו ההולנדים הצד התוקף והיוזם, ועל אף שהתמודדו מול נבחרות קשות יחסית ב"בית המוות", הייתה זו רוח ההתקפה והתעוזה שנתנה להם שלושה נצחונות מתוך שלושה משחקים. עתה, מול רוסיה וההתקפות של ז'ירקוב, פבליוצ'נקו וארשאווין, הולנד נאלצה להתקפל אחורה ולהגן על הרחבה במשך דקות ארוכות. הנבחרת שקיוותה לזכות ביורו באנטיתזה לנבחרת ההיוונית ההגנתית שזכתה ביורו 2004 גילתה שקשה לה לעלות להתקפה.

על זה אחראים לא מעט חברי חוליית הקישור של רוסיה, אשר תוגברו הן על ידי שחקני החוד והן על ידי שחקני ההגנה כדי למנוע מההולנדים להניע כדור למגרש. כך יצא שבין הדקה ה-2, עם פספוס לא רציני של קויט, והדקה ה-16 עם נסיון מופרך של ואן דר וארט ממרחק רב מדי - הולנד לא הצליחה לשחרר בעיטה אחת אל עבר הרחבה הרוסית. אלו, מצידם, אתגרו פעם אחר פעם את ההגנה ההולנדית, שלא תמיד יכלה להם. חלק מההתקפות נעצרו בזכות הצטיינות של השוער ההולנדי ואן דר סאר אשר שמר על שערו איתן.

לקראת הדקה ה-20 הולנד זכתה לעדנה כלשהי ומומנטום התקפי ראשון במשחק. דירק קויט ניסה לחדור לרחבה אך הדגל הונף לנבדל, אך אחריו תיקנו וסלי סניידר וג'ובאני ואן ברונקהורסט עם התקפה מאיימת יותר, גם אם ללא תוצאות. חמש דקות לאחר מכן ואן דר ואארט בעט קרן אשר הגיעה לרגלי אנגלאאר שבעט נמוך וחזק בהזדמנות הטובה ביותר עד כה עבור ההולנדים. אנגלאאר פספס, אבל האוהדים ההולנדים זכו סוף כל סוף לראות זיק מההופעות הקודמות של נבחרתם.

חמש דקות לאחר מכן, הם יכלו גם לראות את הניצוצות הראשונים של הנבחרת הרוסית של המשחק הקודם. ארשאווין המשיך להראות מדוע הוא כה מסוכן בדקה ה-29. אחרי נטרול התקפת בוסר הולנדית מיהרו הרוסים להעביר הכדור לחלוץ המצטיין ממשחקם הקודם, שלא התקשה להכנס לרחבה ההולנדית על אף השמירה הלוחצת שהוצמדה לו מתחילת המשחק. ארשאווין הספיק לשחרר בעיטה שוואן דר סאר נאלץ לזנק רחוק כדי להסית ממסלולה.

השוער ההולנדי היה לשחקן שנתן את המשחק המרהיב ביותר בנבחרתו, בעיקר בזכות העובדה שההתקפות הרוסיות נתנו לו ההזדמנות, כמו בשתי הבעיטות החזקות של קולודין שאיימו על שערו זמן קצר לאחר ההתקפה של ארשאווין.

נבחרת רוסיה העלתה הילוך והתמקדה בהתקפה. הנבחרת ההולנדית הציבה לה אתגר מסויים בקישור, אך לא במחיר של הסגת כל השחקנים אחורה. כשההולנדים ביקשו להתקיף בדקה ה-33 דרך סניידר הם לא הצליחו לתאם מתקפה מתפרצת ראויה לשמה ונתקלו במגנים הרוסים מחכים להם בסבלנות. ההגנה ההולנדית מצאה עצמה רודפת אחרי השחקנים הרוסים במחצית המגרש ההולנדית בדקה ה-34, ובכך נכנסים הישר לתוך מלכודת מתוחכמת של הרוסים - שהעבירו הכדור לאגף, ורק חוסר תיאום מנע מצב של אחד על אחד מול ואן דר סאר.

כמובן, ההולנדים לא ויתרו על המשחק ועם כל השתלטות על הכדור בירכתי המגרש באה נסיון להביא הכדור לרחבה הרוסית, אך ללא הצלחה יתרה. ההתקפות נוהלו על ידי סניידר ו-ואן נילסטרוי, שלא הצליחו למצוא את חבריהם בעמדות סבירות ברחבה הרוסית. בדקה ה-38 קיבלו ההולנדים בעיטה חופשית ממרחק קצר יחסית מהרחבה הרוסית, אותה בעט סניידר חלש וגבוה מדי - אקינפייב לא התקשה יתר על מידה לאספו לידיו. עם זאת, שתי דקות לאחר מכן כששוב הולנד זכתה לבעיטה חופשית, עדיין הרוסים חזרו כולם להגנה, עם זקיפים בודדים בעמדות הקיצון כדי להוציא מתקפה מתפרצת. גם זו יצאה החוצה, אך ניכר כי הנבחרת ההולנדית, אם כבר מגיעה לאזור הרחבה, מדאיגה את הרוסים.

ככל שנקף הזמן והתקרבה המחצית המשיכו הנבחרות בנסיונותיהם לחדור ההגנות. בחמש הדקות האחרונות למחצית ההגנה ההולנדית כבר לא הייתה צפופה כמקודם וחלק מהשחקנים נשארו בקדמת המגרש, אך בקישור עדיין זכו הרוסים לעדנה. ההולנדים הצליחו להניע התקפות כמעט רק כשהכדור הורחק מהרחבה בבעיטת שוער, ובכל מצב אחר התקשו להעביר הכדור ממרכז המגרש לרחבה הרוסית. ואן נילסטרוי שחרר בעיטה חזקה ומסוכנת אל עבר השער הרוסי בדקה ה-43, אך השוער הדף היטב.

בהתקפה ההולנדית, אותה ראו יותר בדקות אלה מאשר את זו הרוסית, היה חסר המשחק הקבוצתי שאפיין את הנבחרת הזו במשחקיה הקודמים. כך אירע שעל אף שבדקות האחרונות בהחלט של המחצית הראשונה היו אלה ההולנדים שתקפו שוב ושוב - אי הסתמכות של אנשי החוד איש על רעהו הובילה לאפס גולים. למזלם, גם הרוסים לא הצליחו להבקיע והמחצית הסתיימה בתוצאה 0-0.

מחצית שנייה - רוסיה מלמדת התקפה[עריכה]

אן פרסי עלה במחצית השנייה במקום קויט כדי לתת קצת אופי להתקפה ההולנדית. כעבור 20 שניות החילוף הוסבר על גבי כר הדשא כשהחלוץ של ארסנל שחרר בעיטה חזקה קצת מחוץ לרחבה הרוסית. זה אמנם הלך החוצה, אבל מדובר בהתקפה שונה בתכלית מזו שהציגו ההולנדים קודם לכן. גם הקישור השתנה, וכעת הכף נטתה לטובת הולנד. עדיין הרוסים הקשו עליהם ולא מעט - אבל ההולנדים הצליחו לאחוז יותר בכדור ולהניעו מעט יותר בחופשיות.

החילוף השני של הולנד היה גם הוא התקפי ובדקה ה-54 נכנס ג'ון הייטינחה במקום בולארוז שספג צהוב ולא יכל להמשיך לנוע בחופשיות במגרש. אך הולנד רק החליפה את השחקן המוצהב כשבבדקה ה-55 ואן פרסי קיבל צהוב תמוה מעט על ספק עבירה. הבעיטה החופשית של ארשאווין נראתה כמסכנת את השער ההולנדי, אך לבסוף הלכה החוצה. דקה לאחר מכן, בדקה ה-56, זה כבר היה סיפור אחר - אותו ארשאווין הוביל הכדור ומסר מאגף שמאל לרומן פבליוצ'נקו שכובש מקרוב לתוך שערו של ואן דר סאר, שמספיק רק לעקוב אחר מסלול הכדור.

1-0 לרוסיה, וההולנדים, שכבר החלו לתקוף בתחילת המחצית, נאלצו להגביר הנסיונות עוד יותר. מהר מאוד זה עלה לה בהתקפה מתפרצת, שרק למזלה נבעטה החוצה על ידי סנקו בדקה ה-57. קצב המשחק הפך יותר ויותר מהיר, כאשר הכדור כבר לא נותר תקוע במרכז המגרש, אלא עובר מהרחבה הרוסית להולנדית והפוך במהירות רבה; אנטיתזה מרתקת למשחק של אמש. על אף שרוסיה הייתה רוב הזמן בהתקפה, וניתן היה לספור כשלוש התקפות רוסיות על כל התקפה הולנדית, הרי ששתי הנבחרות איימו היטב על שערי היריבה, כשוואן פרסי ופבליוצ'נקו המשיכו לגרום לשוערים להזיע.

בדקה ה-72 בעיטה חופשית גבוהה מדי של ואן פרסי סימנה התגברות הולנדית אמיתית. בדומה לחלקה השני של המחצית הראשונה, שוב פעם הולנד החלה לתקוף כשראתה שהשעון מתקתק לאיטו אל עבר סוף המשחק. הגמול הגיע בדקה ה-76 בדמות נסיון יפה של סניידר שנבלם ברגע האחרון. ואן דר ואארט וסניידר המשיכו לתקוף את השער הרוסי בהתקפות מהירות אך מתוחכמות מספיק. ההגנה הרוסית אמנם לא תמיד הצליחה להכיל את האצנים ההולנדים למרחקים בינונים אבל אותו מחסור במשחק קבוצתי מהמחצית הראשונה שוב היה בעוכרם.

סניידר הפך להיות לסמל התסכול ההולנדי. עם פרוס עשר הדקות האחרונות למחצית השנייה כל התקפה הולנדית עברה דרכו וכל התקפה הולנדית נבלמה וההגנה הרוסית מיענה לתת לו הזדמנות סבירה לבעוט למסגרת. 4 פעמים סניידר נאלץ לשחרר בעיטות החוצה עד הדקה ה-86, כשבמקום לבעוט העדיף להגביה אל עבר ראשו המתרומם של רוד ואן נילסטרוי. ההולנדים השוו התוצאה ל-1-1 ושתי הנבחרות הפסיקו לתקוף בכל הכוח - מפחדות לסכן השער ומקוות להזדמנויות טובות בהארכה.

הארכה - שיעור בכדורגל[עריכה]

המשחק הרוסי הפנטסטי הגיע לשיאו בהארכה שנכפתה על המשחק. מטווח רוסי של ארשאווין ופבליוצ'נקו על הרחבה הרוסית, כאשר מאחוריהם כל ההתקפה הרוסית לא נותנת לכדור להתרחק ממחצית המגרש ההולנדי, שיתק את המשחק ההולנדי לגמרי. לנבחרת ההולנדית לא הייתה תשובה הולמת להתקפה הרוסית שנראתה אין סופית ובלתי נגמרת. בחוד ההולנדי ואן נילסטרוי סחב את רגלו ולא היה לתועלת רבה. ואן באסטן, המאמן ההולנדי שניסה להטות את המשחק כבר במחצית השנייה נותר ללא חילופים וההולנדים שיחקו רק עם עשרה שחקנים כשירים על המגרש, דבר אשר לא הועיל למול ההגנה הרוסית.

לעומת ואן נילסטרוי, הרי שארשאווין נראה בשיאו. החלוץ הרוסי ניהל את ההתקפה, הוביל הכדור, בישל לחבריו לחוד הרוסי ותקף בעצמו את שערו של ואן דר סאר. היה זה עניין של זמן עד שלשוער ההולנדי יגמר המזל, או לחילופין שלאחד משחקניה של רוסיה יזכה פעם אחת לאותה טיפה קטנה של מזל שהיו כה צריכים. בדקות אלו החל להתבלט טורבינצקי, שחקן הקישור הרוסי אשר עלה רענן מהספסל בדקה ה-82 והיה מספר פעמים חוד החנית של ההתקפה הרוסית.

בדקה ה-112 טורבינצקי היה זה שניצל את הרעננות שלו וזכה במזל לו המתינו כה רבות השחקנים הרוסים. ארשאווין משחרר את הכדור מההגנה ההולנדית ומעביר לרחבה, שם טורבינצקי מצליח ברגע האחרון, מעט לפנישזה יצא החוצה, להדפו פנימה בעזרת ירכו. לקח זמן לשחקן הרוסי להבין את אשר עשה, אך לאחר שניות ההלם החלה חגיגה רוסית גדולה על כר הדשא, כאשר כל השחקנים נשכבו בערימה על השחקן, עד שלא ברור כיצד הצליח לנשום תחת משקל כה רב. ההולנדים היו המומים וראו כיצד הנבחרת הרוסית של ארשאווין מלמדת אותם מחדש את עקרונות הכדורגל ביתרון 2-1.

היה זה יכול להיות הפסד מכובד של הולנד, על אף שלא נתנתה הופעה גדולה. שערו של טורבינצקי, שהיה אמור להיות שער הנצחון, היה שער שעיקרו מזל, על אף הפעולות הגאוניות של ארשאווין. הולנד יכלה להתגאות בכך שמנעה מהחלוץ הרוסי הכל יכול ארשאווין לכבוש את שערה והגבילה אותו לבישולים ומסירות. אבל לא מקבלים את כל מה שרוצים, ורוסיה הכפילה היתרון בגול יפה של ארשאווין מתוך הרחבה ההולנדית. הפעם התוצאה נקבעה בגול קלאסי - בעיטה פשוטה, לא ממוזלת ולא מיוחדת, מתוך הרחבה והייטינגה מצליח רק ללטף קלות את הכדור בדרכו פנימה.

רוסיה ניצחה 3-1 והפכה בין לילה לנבחרת המסקרנת ביותר ביורו. ההבדל העצום שבין הנבחרת הנרפית של שני המשחקים הראשונים, אותם בילה ארשאווין בעונש הרחקה, לעומת הנבחרת הבלתי נדלית של שני המשחקים האחרונים היא לא משהו שהפרשנים הצליחו לחזות. האוהדים הרוסים, שעד עתה היוו חלק קטן מאוד מקהל הכדורגל ביורו, יתחילו לשטוף את המלונות באזור ככל הנראה לקראת משחק חצי הגמר, אותו תשחק רוסיה מול המנצחת בין נבחרת איטליה ונבחרת ספרד.

מקורות[עריכה]