רוסיה היממה את שבדיה עם 2:0 ועלתה לרבע הגמר

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

18 ביוני 2008
נבחרת רוסיה היא לא בדיוק מאריות הכדורגל באירופה. המסורת של נבחרת ברית המועצות רחוקה כבר, ורובם המוחלט השחקנים אינם בינלאומיים - אלא שחקנים מהליגה הרוסית, ונראה שהכוכב הבינלאומי הגדול באמת היחיד הוא המאמן חוס הידינק. אולי באופן לא מפתיע, דווקא המאמן הזה הצליח לגרום לשחקנים הלא בינלאומיים להצליח בגדול בזירה הבינלאומית, עם נצחון מרשים על נבחרת שבדיה במשחק החותם של שלב הבתים ביורו 2008.

מחצית ראשונה - ארשאווין, ארשאווין, ארשאווין - ופבליוצ'נקו כובש[עריכה]

האם שחקן אחד בודד יכול לעשות ההבדל? נבחרת רוסיה הציגה משחק בינוני במקרה הטוב בשני הסיבובים הראשונים של שלב הבתים, אבל למשחק זה עלתה רוסיה אחרת. ההבדל הניכר לעין היחיד הוא אנדריי ארשאווין, שחקנה של זניט סנקט פטרסבורג, אותה הוביל לזכייה בגביע אופ"א לפני זמן לא רב מדי. ארשאווין לא שיחק בשני המשחקים הקודמים עקב הרחקה, אך מרגע שעלה על כר הדשא עם חבריו לנבחרת היה מעורב ברוב המהלכים ההתקפיים של רוסיה.

השבדים מצאו למולם נבחרת אחרת מזו שציפו לה - רוסיה יזמה יותר משבדיה החל מפתיחת המשחק ולפתע השבדים היו אלו שנאלצו להגיב. בדקה ה-10, כשכבר הצליחו להביא כדור לתוך הרחבה, אניקפייב לא התקשה יתר על מידה לאסוף את הנגיחה של זלאטן איברהימוביץ' לתוך ידיו. השבדים התכנסו בחזרה לקישור ולהגנה, אבל החל מאותה הזדמנות אמיתית ראשונה שלהם - המשחק היה שייך כמעט לחלוטין להתקפה הרוסית ויותר מכולם - לארשאווין.

בדקה ה-13, בדקה ה-17 ובדקה ה-21 שיחרר הרוסי המוכשר בעיטות מסוכנות לשער, ופעם אחת אף נגיחה מתוך רחבת השער שהלכה החוצה. כשלא היה בחוד - הרי שתיאם הקישור וההתקפה מאחור, ממרכז השדה. כמובן, אין סיבה להתרשם כאילו שאר שחקני השדה הרוסיים לא עשו מלאכתם, וגם ז'ריקוב וז'יראנוב תרמו את רגליהם לאיום הקולקטיבי על שערו של אייזקסון. לבסוף היה זה פבליוצ'נקו שבדקה ה-24 סיים מהלך קבוצתי יפהפה של הנבחרת הרוסית, שבתיאום מושלם פרצה את קווי ההגנה השבדית במהירות וביעילות, והעבירו הכדור עד לחלוץ שידע היטב לאן לבעוט. 1-0 לרוסיה.

הרוסים הצליחו פעם נוספת לחדור לרחבה שתי דקות בלבד לאחר הגול הראשון, אך ביליאלטדינוב בעט החוצה. הנריק לארסון היה היחיד מנבחרת שבדיה שמיהר להתאושש וניסה את מזלו בנגיחה אל עבר השער הרוסי, שאמנם התקרבה - אך לא נכנסה פנימה. ביליאלטדינוב מיהר לחזור לרחבה השבדית ולשחרר עוד בעיטה מסוכנת החוצה, בזמן שאייזקסון מזיע במאמץ לנסות ולבלום את ההתקפה הרוסית, שנמשכה לכל אורך המחצית הראשונה ללא רחם.

על אף המאמצים הרוסיים, ולא תמיד בזכות אלו השבדים, הרוסים לא הצליחו להכפיל את היתרון שלהם. על אף משחק קבוצתי יפה ומאורגן למדי, השחקנים לא הצליחו למצות את הפוטנציאל שנתגלה בהם כדי לבסס את יתרונם ולהבטיח הכרטיס לרבע הגמר. הנבחרות ירדו להפסקת המחצית ביתרון קטן לרוסים, 1-0 בלבד, אך על פני המגרש הם היו ביתרון גדול למדי.

מחצית שנייה - הרוסים כובשים, השבדים מתעוררים מאוחר מדי[עריכה]

המחצית השנייה נפתחה במה שנדמה כייאוש ותסכול שבדי. אלמנדר רצה מאוד להבקיע את שער השיוויון לנבחרתו, ביודעו כי תוצאת תיקו תספיק כדי להעלות אותו ואת חבריו לנבחרת לרבע הגמר על חשבון רוסיה, אך לא שם לב לכך שהוא בנבדל. בכעסו המיותר על הקביעה הנכונה והמוצדקת של הקוונים והשופט רק גרם לאלו להתרגז עליו, והשופט הוציא לקשר השבדי כרטיס צהוב.

השבדים לא לגמרי ויתרו על רעיון התיקו, למרות התסכול שחש אלמנדר, אך פשוט לא יכלו לנבחרת הרוסית. כשכבר ארגנו מתקפה, הרוסים הפכו אותה במהירות למתפרצת מהירה במיוחד שתפסה ההגנה השבדית לא מוכנה כלל וכלל. ז'ירקוב בישל לארשאווין את הגול הראשון שלו בטורניר, וזה בעט בחן לתוך השער של אייזקסון. הרוסים חגגו 2-0 למול קהל שהתפרץ בשאגות שמחה.

השבדים ראו את רבע הגמר מתרחק מהם בצעדי ענק. הנבחרת הרוסית חזרה לשלוט על כל חלקי המגרש ביד עליונה למול השבדים, ושוב זה נפל לידיו של לארסון המנוסה והוותיק, אשר חזר מפרישה רק בשביל הטורניר, להוביל את חבריו לאיזשהו נסיון של ממש למול שערו של אקינפייב. בדקה ה-58 השוער הרוסי אכן נאלץ לזנק אל עבר כדור מסוכן שלארסון שחרר לעברו, אך לא התקשה יתר על מידה ושמר על שערו נקי משערים.

השבדים היו צריכים התקפה מסוגרת יותר כדי להכניע את ההגנה הרוסית, אך טרם זאת היו צריכים להכניע את הקישור אשר שלל מהם כל אפשרות להתקדם. עם זאת, נראה שלארסון פתח מעט את הסכר, והשבדים הפסיקו את ההתנהגות תבוסתנית למדי במשחק ההתקפה שלהם והתחילו לנסות לראות כיצד בכל זאת יפרצו ההגנה הרוסית. בדקה ה-62 מאלברג העביר כדור מהקרן החוצה, ושתי דקות לאחר מכן סוונסון ניסה את יכולתיו כצלף ממרחק 30 מטרים, אך היה רחוק מלהבקיע.

בדקה ה-73 נעשו עוד מספר נסיונות של השבדים להפתיע את הרוסים, כשאיברהימוביץ' ניסה להקפיץ הכדור על הקרקע בתוך הרחבה אך אקינפייב אספו בבטחון. זמן קצר לאחר מכן מאלסטורם השתלט על הכדור במרכז השדה ושחרר בעיטה חזקה אל עבר השער הרוסי - אך כמו סוונסון קודמו, גם הפעם הכדור לא סיכן למדי את אקינפייב ויצא החוצה בבטחה.

לקראת סוף המחצית הרוסים חזרו לתקוף בכל הכוח, נחושים בדעתם שהדרך הטובה ביותר להבטיח ניצחון היא להבקיע גול שלישי, או לפחות לשמור על הכדור יותר קרוב לשער השבדי מאשר לשער הרוסי. כמה פעמים נראה שאכן יצליחו להבקיע, כמו בנסיונו של ארשאווין בדקה ה-80 ממרחק או חדירה שלו לתוך הרחבה השבדית בדקה ה-89. בשני המקרים הצליחה ההגנה השבדית הנואשת למנוע ניצול ההזדמנויות המעולות, כמו גם אלו של חבריו של ארשאווין לנבחרת, אך היה זה מאוחר מדי.

השבדים נפרדו מהיורו לאחר הופעה לא רעה אך מאכזבת מבחינתם. הרוסים לעומת זאת יכולים להיות מרוצים - הם לא היו המועמדים להעפלה מבית ד', שכלל את אלופת אירופה יוון, ספרד שסיימה בראשות הבית ושבדיה עצמה - אשר רבים הימרו עליה. חוס הידינק, מאמן רוסיה, הצליח להפוך היוצרות ולהרשים במשחק אחרון זה בשלב הבתים ועתה ינסה להפתיע גם במשחק מול הנבחרת הלאומית שלו - נבחרת הולנד.

נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. ספרד 9 3 3 0 0 8 3 +5
2. רוסיה 6 3 2 0 1 4 4 0
3. שבדיה 3 3 1 0 2 3 4 -1
4.יוון 0 3 0 0 3 1 5 -4

מקורות[עריכה]