שביתת המורים: המו"מ נכשל; מחכים ליום חמישי

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

11 בדצמבר 2007
שביתת המורים התארכה זה עשרות ימים, בהם ארגון המורים, אשר חבריו מלמדים בחטיבות ביניים ובתיכונים ממלכתים ברחבי ישראל, ממשיך ודורש שיפור תנאי העסקת המורים ורפורמה בתקצוב מערכת החינוך. השביתה נראתה כמגיחה לקצה, עת הודיע בית הדין לענייני עבודה כי צווי מניעה בנוגע למורים יכנסו לתוקף לאחר חופשת החנוכה, בה בכל מקרה אין לימודים, במידה ומשא המתן לא יצלח. הצווים היו כ"מכת מוות" לשביתה וגררו מחאה רבה מקרב המורים השובתים ותומכיהם, לצד תמיכה מצד משרד האוצר והחינוך.

עם זאת, אולי היה זה האיום שבצווים שהביא דווקא להתקדמות במשא ומתן. בימים האחרונים ראש ארגון המורים, רן ארז, וכן נציגי הממשלה, דיווחו על התקדמויות משמעותיות בדיונים ביניהם. ראש הממשלה אהוד אולמרט אירח את רן ארז ונציגים אחרים מארגונו לטקס הדלקת נרות לכבוד החג, ומעט לאחר מכן חתם ארז ונציגי משרדי הממשלה על "מסמך עקרונות", שיש אשר חשבו כי יביא לסיום השביתה לאחר זמן כה רב. עם זאת, חלק מהוויתורים אשר נקבעו במסמך זה, בהם ויתור על הדרישה להעלאה במשכורות המורים בתמורה להשקעה בצמצום מספר התלמידים בכיתות, גררו מחאה רבה מצד חברי ארגון המורים כנגד קברניטי המשא המתן מצדם.

מסיבה זו, טוענים היום במשרד האוצר, פוצץ הדיון אשר התקיים היום לאחר שבע שעות של התדיינות מעמיקה בנושא. רן ארז, מצידו, טוען כי משרד האוצר נסוג מהתחייבויותיו בפגישות קודמות, ובכך סתם הגולל על דיונים אלו. נציגי משרד האוצר טוענים כי לא נסוגו במאום מדבריהם, אך פירוט מלא של התנאים שהועלו בדיון אשר הוביל לפיצוץ המשא ומתן לא ניתן מאף אחד מהצדדים.

כעת נראה כי אור הזרקורים מופנה לעבר יום חמישי, בו אמורים להכנס צווי המניעה לתוקף. במידה ולא יכול שינוי במצב הנוכחי, יחויבו המורים על ידי צו בית משפט לחזור לבתי הספר וללמד התלמידים, אשר זכו לחופשה ארוכה במיוחד - כמעט מסוכות ועד עתה. עם זאת כבר עתה הכריזו מספר לא מבוטל של מורים כי יתנגדו לצווי המניעה ובכוונתם להפרם ולהמשיך בשביתה.

מקורות[עריכה]