שביתת המרצים: (רוב) ראשי האונברסיטאות ביקשו מבית הדין צווי מניעה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

26 בדצמבר 2007
שביתת המרצים הבכירים באונברסיטאות ברחבי ישראל אולי צברה פחות סיקור תקשורתי בשבועות האחרונים, זאת כיוון שעיקר תשומת הלב מוקדה בשביתת המורים, אך היא עדיין נמשכת ללא פתרון המסתמן באופק. המרצים, המוחים על תנאי העסקתם וקוראים לשיפורם, עדיין לא הגיעו להסדר עם נציגי משרד האוצר אשר התייצבו לפגישות המשא ומתן, ולמעשה זה נמצא בקיפאון מתמשך. עם זאת, השביתה מתמשכת זה זמן רב, מעט יותר מחודשיים, ועתה החלו להתערב ראשי האונברסיטאות באופן אקטיבי.

תחילת התערבותם של ראשי האונברסיטאות, המאוגדים תחת ארגון ור"ה (ועד ראשי האונברסיטאות), הייתה בהצהרה אשר שיחררו לפני מספר ימים, לפיה הסמסטר הראשון בשנת הלימודים האקדמית הנוכחית יבוטל אם השביתה לא תפסק בתוך כשלושה שבועות. נימוקם להצהרה זו היא השיעורים הרבים שהפסידו הסטודנטים, אשר לטעם ור"ה לא יהיה ניתן עוד להשלימם במועד לקראת סוף השנה. משמעות ביטול הסמסטר נרחבת היא, שכן הסטודנטים שילמו את כספם עבור הסמסטר, ואחדים תלויים בהשלמתו עבור קבלת התואר עוד השנה.

משלא התקדם דבר ביקשו היום נציגי ור"ה מבית הדין לענייני עבודה להתערב בשביתה ולקדם את פתרונה. בין השאר בקשו מבית הדין לשקול להציב צווי מניעה למרצים השובתים, כך שיחזרו ללמד בתוך כשבוע. בתחילה נראה כי ראשי האונברסיטאות מאוחדים בדעתם, אך כעת הודיע ראש אונברסיטת תל אביב (את"א) כי הוא מתנגד למהלך וביקש למחוק את שם האוניברסיטה מהעתירה לבית הדין. ראש את"א, פרופ' צבי גליל, נימק צעדיו בהזדהות עם השובתים ותחושותיהם כלפי נציגי משרד האוצר.

מקורות[עריכה]