לדלג לתוכן

שביתת המרצים הסתיימה ומחר חוזרים ללמוד, אך עד מתי?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

19 בינואר 2008
אמש (שישי), לאחר התערבותו של עופר עיני, ראש ההסתדרות, הגיעו לבסוף נציגי איגוד המרצים הבכירים ונציגי משרד האוצר לכלל הסכמה בדבר שיפור תנאי ההעסקה של אלו הראשונים. ועד ראשי האוניברסיטאות מיהר לברך על המהלך והסיר את איומו להשבית את כלל האוניברסיטאות ביום ראשון ולבטל הסמסטר. בכך נסללה הדרך לחזרה סדירה ללימודים בכל מוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל, זאת לאחר כמעט 90 ימים של שביתה ועיצומים.

ההסכם אשר עליו חתמו נציגי הצדדים כולל העלאת שכר המרצים ב-24% עבור שחיקתו במשך 10 השנים האחרונות. העלאה זו לא תתקבל בבת אחת, אלא בשלבים - "פעימות" - בהפרשים אשר נקבעו ע"י הצדדים וזאת עד ל-2009. עוד הוסדרה תוספת לגמלאי המרצים הבכירים, וכן מנגנון עבור שחיקת שכר עתידית.

ברוב האוניברסיטאות חזרה זו תחל כבר מחר, כאשר בבאוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטת בן גוריון אלו יתחדשו רק ביום שני. אך יתכן וברכה זו הינה רק זמנית. איגוד המרצים הזוטרים, אשר עד כה הביע לעיתים הזדהות עם שביתת המרצים הבכירים אך נמנע מלהצטרף אליה במלוא הכוח, מאיים עתה בשביתה משלו. בשתי אוניברסיטאות כבר הוכרז סכסוך עבודה, ונציגי הוועד כבר הודיעו כי הם מעוניינים גם הם בשיפור תנאי העסקתם בדומה לזה אשר ניתן למרצים הבכירים. בנוסף, דורשים המרצים הזוטרים שינוי בתנאי העסקת "מרצים מן החוץ" - מרצים אשר היו מועסקים מחדש כל שנה רק כדי שיפטרו אותם בקיץ, עם סיום שנת הלימודים, וכך לא צברו וותק וזכויות פנסיה.


גם להתאחדות הסטודנטים דרישות[עריכה]

בנוסף לכך, איגוד הסטודנטים מתכוון להגיש לאוניברסיטאות השונות את דרישותיו, עקב הנזק שנגרם לחבריו במהלך השביתה. עיקר הדגש הוא בצורך להשלים הסמסטר אשר למעשה לא נלמד. בחלק מהאוניברסיטאות הסמסטר הראשון למעשה היה אמור כבר להסתיים, אך מכיוון שחלק מהשיעורים בו לא נלמדו נראה כי זה יוארך. אך הבעיה איננה מסתכמת בסמסטר א', אלא דווקא בסמסטר ב' ומועדיו - מתי יתחיל ומתי יסתיים והסטודנטים יוכלו להשתחרר לחופשת הקיץ.

בבר אילן הודיעו על לוח זמנים לפיו הסמסטר הראשון ימשך עד פסח, ושנת הלימודים עצמה עד אוגוסט ובכך תכלה את חופשת הקיץ של הסטודנטים. באוניברסיטת חיפה פיתחו רעיון מקורי לפיו יפתח כעת סמסטר חדש - "א1", אשר בו ילמדו הקורסים הדרושים מהסמסטר הקודם לצד אלו של הסמסטר השני. שאר האוניברסיטאות לא עדכנו עדיין כיצד תראה שנת הלימודים בעקבות השביתה, אך נראה כי אכן תקוצץ חופשת הקיץ, ובכל מקרה יוארך יום הלימודים, ואולי חלק מהשיעורים אף יועברו בימי שישי.

עומס לימודים זה, יחד עם קיצוץ חופשת הקיץ, הוא זה אשר עבורו נדרשות התאחדויות הסטודנטים. בין דרישותיהם ביטול חובת הנוכחות, כלומר ההכרח מכל סטודנט להתייצב למספר שיעורים מינימלי בכל קורס, וכן מתן מועדי בחינה נוספים. עוד דורשים הסטודנטים כי שנת הלימודים הבאה תפתח באיחור מסויים, זאת כדי לפנות מספיק זמן לסטודנטים לעבוד במהלך החופשה בין השנים למחייתם למשך תקופת הלימודים עצמה. דווקא לדרישה זו זכו כבר הסטודנטים לתמיכה מצד כמה מבכירי האוניברסיטאות אשר הודיעו כי הם שוקלים צעד זה בדיוק מיוזמתם.

מקורות[עריכה]