לדלג לתוכן

שווייץ הצילה כבודה מול פורטוגל ב' - 2:0 ונצחון פרידה למארחת

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

15 ביוני 2008
זה היה שילוב מנצח - בסיבוב המשחקים השלישי של שלב הבתים ביורו 2008 נפגשו אחת הפייבוריטיות לגביע ואחת הפייבוריטיות להכשל מרות. לכאורה התוצאה הייתה אמורה להיות נצחון מוחץ לנבחרת פורטוגל, סגנית אלופת אירופה, אבל לאחר שזו זכתה לשני נצחונות וכבר הבטיחה את ראשות הבית - לא היה לה מה להפסיד. לנבחרת שווייץ, לעומת זאת, היה רק דבר אחד לזכות - טיפה של כבוד וגאות רוח, בטרם תצא מהיורו ללא נצחון. רק אלו, ואולי המנוחה שקיבל כריסטיאנו רונאלדו, אפשרו את תוצאת המשחק - 2:0 לשווייץ, במשחק פרידה.

מחצית ראשונה - חימום לפני פינג פונג

[עריכה]

הנבחרות עלו למשחק חגיגי, אך לפרוטוקול בלבד. הוא לא עמד לשנות דבר לגבי השלבים הבאים ושני המאמנים התאימו את ההרכבים שלהם למעמד. נבחרת שווייץ לא עלתה עם השוער הראשון בנאליו, אשר שיחק בשני המשחקים הקודמים, אלא נתנה הזכות לפסקל צוברבולר הוותיק, לו היה זה, ככל הנראה, אחד מהמשחקים האחרונים בנבחרת הלאומית לפני פרישתו.

פורטוגל לעומת זאת לא אכזבה את הציפיות והעלתה הרכב מאכזב, ללא הכוכבים הגדולים של המשחקים הקודמים. רונאלדו, כאמור, לא היה שם כדי להרטיט את לבבות האוהדים, כמו גם נונו גומאש שנח לקראת משחקי רבע הגמר. המאמן פיליפה סקולארי העדיף שלא לסכן את הכוכבים שבמו רגליהם, ובמקרה של גומאש - הרי שגם במו ראשו, הובילו את נבחרתו באנרגטיות ראויה לציון לנצחונות על צ'כיה וטורקיה, והרי הסכנה שבכרטיס אדום או בפציעה קטנה לאין שיעור על הספסל.

בהתאם, המשחק נפתח בקצב איטי יותר וללא נבחרת דומיננטית. שווייץ תקפה במעט יותר נחישות, אך האפשרות הטובה הראשונה לשער נוצרה רק בדקה השביעית, ובוזבזה על ידי פוסטיגה הפורטוגלי מבלי להקשות מדי את חיי השוער השווייצרי המזדקן. ההזדמנות הבאה הגיעה כמעט עשר דקות שלמות מאוחר יותר, כשבהרמי מנסה באפתיות מסוימת לבעוט כמעט בעצלתיים לעבר השער הפורטוגלי. הקבוצות לא מיהרו לתקוף ולא מיהרו להגן - ככה זה כשאין הרבה על כף המאזניים - לוקח זמן להתחמם.

אבל ההתחממות הגיעה לבסוף, ובדקה ה-20 שתי הנבחרות החלו סוף כל סוף לנסות באמת את חוליות ההגנה. אלבס מצד אחד נוגח לידי צוברבולר, ומהצד השני אינלר משחרר בעיטה מסוכנת אותה מציל ריקרדו. בהרמי מפחיד את ההגנה הפורטוגלית עם עמידה מצוינת ברחבה בזמן קרן אך נוגח החוצה, ומהצד השני סנדרוס מסית במשחק הגנה מצוין גול בטוח של פוסטיגה. הפינג פונג ההתקפי הזה המשיך עד לסוף המחצית, אך שתי הנבחרות ירדו להפסקה בתוצאה 0-0.

מחצית שנייה - שווייץ כובשת ועוזבת

[עריכה]

הנבחרות עלו למחצית שנייה בסימן התגברות של שווייץ, שהפכה נחושה יותר. השחקנים החלו לשחק באופן משוחרר יותר והנעת הכדור הפכה למהירה וקלילה. לפורטוגלים לקח זמן להתרגל לנבחרת החדשה שעמדה מולם, ולא הצליחו לייצר התקפות ראויות לשמן עד לדקה ה-53, עת נאני כמעט וכבש את השער הראשון אך הרעיד את השער עם פגיעה חזקה למדי במשקוף. 5 דקות לאחר מכן קוורסמה יכול היה גם כן לתת לפורטוגלים יתרון נאה עם בעיטה מאיימת מ-20 מטרים, אך עדיין השער נותר נקי מכדורים.

בעת זו השוויצרים החלו להפגין דומיננטיות רצינית יותר ברחבי המגרש והתקפותיהם נעשו תכופות יותר ויעילות יותר. הדבר השתלם לבסוף בדקה ה-71 כשהקאן יאקין, שחקנה ממוצא טורקי של שווייץ, כבש את הראשון. יאקין בעט הכדור כמעט בנונשלנטיות לאחר בישול של דרדיוק הישר לתוך הרחבה הפורטוגלית. הפורטוגלים מצאו עצמם במצב חדש - פיגור 1-0, אך לא נראה שהדבר מזיז להם.

שווייץ המשיכה לתקוף ושמה את החותם הסופי בדקה ה-83. בארנטה מופל ברחבה והאקין ניגש לבעוט את הפנדל ולא מתקשה מול ריקרדו. 2-0 לשוויצרים, ואלו סיימו את הטורניר עם טעם מתוק קלות של הצלחה. הפורטוגלים אמנם הפסידו, אך אין בכך לנבא על הבאות, שכן הסגל שהעלה סקולארי היה מעין פורטוגל ב', שאמנם לא הציגה כדורגל התקפי יעיל במיוחד, אך הראתה שכל הסגל יכול לתת הצגה נאה לעיני האוהדים.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית

[עריכה]

הרכב שווייץ במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: פסקל צוברבולר
בהגנה: לודוביק מניין, פיליפ סנדרוס, פטריק מולר וסטפן ליכטשטיינר (הוחלף בדקה 83 - סטפן גרישטינג).
בקישור: יוהאן וונלאנטן (הוחלף בדקה 61 - טרנקילו בארנטה), גוקהאן אינלר, גלסון פרננדז ו-ואלון בהרמי.
בחוד: ארן דרדיוק והאקן יקין (הוחלף בדקה 86 - ריקרדו קבאנאס).


הרכב פורטוגל במחזור 3 בשלב הבתים:

בשער: ריקארדו
בהגנה: מיגל, ברונו אלבש, פפה ופאולו פריירה (הוחלף בדקה 41 - ז'ורז' ריביירו).
בקישור: ריקרדו קוורסמה, מיגל ולוסו (הוחלף בדקה 71 - ז'ואאו מוטיניו), פרננדו מיירה, ראול מיירלש ונאני.
בחוד: הלדר פוסטיגה (הוחלף בדקה 74 - הוגו אלמיידה)


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. פורטוגל 6 3 2 0 1 5 3 2
2. טורקיה 6 3 2 0 1 5 5 0
3. צ'כיה 3 3 1 0 2 4 6 2-
4. שווייץ 3 3 1 0 2 3 3 0

קראו גם

[עריכה]
  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות

[עריכה]