לדלג לתוכן

שולמית אלוני נפטרה והיא בת 85

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

שולמית אלוני, כלת פרס ישראל ויושבת הראש הראשונה של מפלגת מרצ, הלכה לעולמה בלילה (שישי) בגיל 85. הלווייתה תיערך ביום ראשון בבית הקברות בכפר שמריהו. היא כיהנה 28 שנים כחברת כנסת, ושימשה בשנים אלה כשרת החינוך והתרבות בממשלת רבין השנייה, ובכלל, כיהנה גם בתפקיד שרת התקשורת ושרת המדע.

קורות חייה

[עריכה]
  • אלוני נולדה בשנת 1928 בתל אביב בשם שולמית אדלר. היא היתה בתנועת הנוער "השומר הצעיר" ובהמשך לחמה בפלמ"ח.
  • הפעם הראשונה שכיהנה כחברת כנסת הייתה בכנסת השישית, בשנת 1965, מטעם מפלגת המערך, אולם היא לא הצליחה להבחר לכנסת השביעית מטעם המפלגה. היא לא הצליחה להיבחר לכנסת השביעית. בשנת 1970 פרשה ממפלגת העבודה והקימה את תנועת רצ שאותה הנהיגה עד שאוחדה לתוך מרצ.
  • במרץ 1992, לקראת הבחירות לכנסת ה-13, הקימה את מפלגת "מרצ", מתוך איחוד מפלגות רצ (המפלגה שמעדה בראשה) מפ"ם (שהיתה קודם חלק מהמערך, שהתפצלה לעבודה) ושינוי (שבהמשך פרשה מהסיעה). המפלגה זכתה ל-12 מנדטים בבחירות, 2 מנדטים יותר מהכנסת ה-12 (משהוקמה עד להשבעת הכנסת ה-13).
  • בממשלת ישראל ה-25 (ממשלת רבין השנייה, הכנסת ה-13) כיהנה כשרת החינוך והתרבות אולם על רקע התבטאויותיה בנושא האבולוציה נאלצה לפרוש מתפקידה זה ועברה לתפקיד שרת החינוך והמדע. בשנת 1996 פרשה מהפוליטיקה ואת מקומה כיושב ראש מרצ תפס יוסי שריד.
  • היא נפטרה בלילה בין 23 ל-24 בינואר 2014, במפתיע.

מקורות

[עריכה]