שיא הסערה: הוגש דו"ח וינוגרד

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 בינואר 2008
הסערה הפוליטית בישראל הגיעה לשיאה היום (רביעי) עם הגשת הדו"ח הסופי של ועדת וינוגרד. הדו"ח, בעל שני הכרכים, מסכם את עבודת הוועדה אשר נמשכה יותר משנה לחקר אירועי מלחמת לבנון השנייה והכשלים אשר נתגלו במהלך ניהולה ובהכנה אליה. במשך הימים האחרונים הדו"ח והדברים אשר צפו כי יכתבו בו היו מקור לניחושים, פרשנויות, הצהרות, מחאות וסערה כללית בכל רבדי הציבור, המערכת הפוליטית והתקשורת.

בשידור חי מבנייני האומה - החמצה במלחמה[עריכה]

הוועדה קבעה כי המלחמה הייתה "החמצה", והטילה את מירב האחריות על המערכת הבטחונית דווקא, תוך מתיחת ביקורת חריפה על ההנהגה המדינית באותה העת. על פי הדו"ח "ישראל לא זכתה בהישג מדיני על סמך הישג צבאי". באחד הנושאים אשר היו לעיקר הניחושים בימים האחרונים, המבצע הצבאי האחרון במלחמה, קבעה הוועדה כי "מטרות המהלך הקרקעי היו לגיטימיות. לא היה כשל בהחלטה עצמה לצאת אליו," ובכך ניקתה מאחריות בנושא זה את הדרג המדיני. עם זאת, המבצע, על פי הדו"ח, אכן נכשל - "המהלך הקרקעי לא צמצם את ירי הרקטות ולא השיג הישגים משמעותיים".

הדו"ח הוגש תחילה במשרד ראש הממשלה לאהוד אולמרט ולשר הביטחון אהוד ברק. לאחר מכן הגיעו חברי הוועדה, בראשות השופט בדימוס אליהו וינוגרד מבנייני האומה אשר בירושלים. אמצעי התקשורת עקבו אחר וינוגרד בעודו מקריא את עיקרי הדו"ח. סיכום הדו"ח כלל ביקורת חריפה במיוחד, באומרו "בשל קביעות אלה אנו רואים במלחמת לבנון השנייה החמצה גדולה וחמורה".

מקורות[עריכה]