לדלג לתוכן

שיחות הקואליציה בגרמניה עלו על שרטון, חשש לבחירות חוזרות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

7 בנובמבר 2005

דגל גרמניה

לאחר שהבחירות בגרמניה הסתיימו במעין תיקו, כשלנוצרים הדמוקרטים יש אמנם יתרון של כאחוז אחד במספר החברים בפרלמנט אך לקואליציה הטבעית שלה אין רוב, הוחלט בגרמניה על הקמת ממשלת אחדות בראשונתה של אנגליקה מרקל, מנהיגת המפלגה הנוצרית דמוקרטית ובהשתתפות כמעט שווה של המפלגה הסוציאל דמוקרטית, שמנהיגה גרהארד שרודר, עמד בראשה עד לבחירות באוקטובר.

נראה היה ששתי המפלגות הגדולות בגרמניה קרובות להסכם קואליציוני, אך התפטרותם של שני אישים בשבוע שעבר הטילה שוב את המדינה למערבולת פוליטית, שמעידה כי המפלגות נמצאות במשבר החריף ביותר שלהן מאז מלחמת העולם השנייה.

בתחילת השבוע שעבר התפטרו שניים מאדריכלי הקואליציה הרחבה. פרנץ מינטפרינג, יו"ר המפלגה הסוציאל-דמוקרטית, הכריז במפתיע ב-31 באוקטובר על התפטרותו, לאחר שהמפלגה דחתה את מועמדו לתפקיד מספר שתיים. למחרת הודיע אדמונד שטויבר, מנהיג המפלגה האחות הבווארית של הנוצרים-הדמוקרטים, "המפלגה הנוצרית-הסוציאלית" (CSU), כי ימשיך לכהן כראש ממשלת בוואריה, ולא יתמנה לשר האוצר בממשלה החדשה. עם זאת, השניים הודיעו שימשיכו לנהל את המו"מ על הרכבת הקואליציה. מינטפרינג הודיע כי עודו מעוניין בתפקיד ממלא מקום הקנצלר.

עליית המגעים הקואליציוניים על שרטון עלולה לגרום, כך חוששים בגרמניה, לבחירות חדשות.

מקורות[עריכה]