שנה"ל תשס"ח - תפתח או לא?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

30 באוגוסט 2007
שלושה ימים לפני פתיחת שנת הלימודים תשס"ח ובמשרד החינוך נשמו לרווחה - הן ועד ההורים בשדרות והן ארגון המורים העל יסודי הכריזו היום (חמישי) כי לא ישביתו הלימודים ביום ראשון הקרוב. עם זאת, אין הדבר אומר שכל בתי הספר יפעלו ב-2 בספטמבר ואין זה אומר שכל המורים יֵלמדו וכל התלמידים יִלמדו, שכן איומי שביתה עדיין שרירים וקיימים במספר מוקדים. אז אמנם נראה כי רוב בתי הספר הממלכתיים יפתחו וההורים יכולו להפרד מילדיהם לאחר חופשת הקיץ, אך בפועל, מספר לא מבוטל של ילדים יזכו להארכה.

בעל יסודיים ובשדרות - לומדים[עריכה]

ועד ההורים של שדרות איים בתחילת השבוע להשבית הלימודים במידה ולא יוגשו לו עדויות למעשים שננקטים למען הבטחת בטחון התלמידים. ההחלטה גובשה לאחר פגישה בין שרת החינוך יולי תמיר לגורמים השונים בעיר. בין השאר הובטח לתושבי שדרות כי ימוגנו תחנות הסעה וישופצו בתי ספר. כאמור, היום הסירו חברי ועד ההורים של העיר את איומם והסכימו לשלוח ילדיהם לבתי הספר ביום ראשון.

איום אחר אשר התפוגג הוא זה של ארגון המורים העל יסודי, אשר ביקש לשבות עקב תנאי העבודה של חבריו. הארגון הכריז על כוונתו לשבות באגרות מיוחדות ואף בהודעות SMS למורים המשתייכים לו, ובימים האחרונים אף נצפו מודעות פרסום בדבר השביתה. על אף כל זאת, בית הדין לעבודה אסר עליהם לשבות והורה לארגון המורים ומשרד האוצר לשוב למשא ומתן. עם זאת, הצו הוא זמני בלבד וארגון המורים עדיין מאיים להשבית הלימודים במהלך חודש ספטמבר.

במגזר הערבי - שובתים[עריכה]

למול ההישגים בשדרות ובבית הדין לעבודה מול ארגון המורים, משרד החינוך לא הצליח למנוע את השבתת הלימודים בבתי הספר הערבים. לטענת אנשי החינוך במגזר הערבי, משרד האוצר מפלה את בתי הספר הערבים בחלוקת התקציב בין בתי הספר השונים. לפיכך הכריזו ראשי הרשויות המקומיות הערביות בישראל על השבתת מחאה שתימשך שלושה ימים, החל מיום ראשון וכלה ביום שלישי. במסגרת השביתה כ-450,000 תלמידים מהמגזר הערבי צפויים לקבל ארכה לחופש הגדול. לשביתה הצטרפו ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי וארגוני המורים במגזר.

גורמים אחרים השמיעו איומי שביתה עבור פתיחת שנת הלימודים. כך, למשל, במספר יישובים מתוכננת שביתה במחאה על סיבות שונות, כל יישוב וסיבתו שלו. בין הנושאים אשר הועלו על נס השביתות כלולים בעיות תקציב, צפיפות, תנאים וכן הלאה.

מקורות[עריכה]