תאונות אימונים בצה"ל: מילואמניק נהרג בהתהפכות; טיל שוגר בטעות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
12 בנובמבר 2007

תאונות במסגרת אימוני הכוחות הם דבר שלעיתים קשה למנוע, גם אם משקיעים מאמצים כבירים. עם זאת, גל תאונות האימונים אשר פוקד באחרונה את צה"ל החל מטריד גם את בכירי המערכת הבטחונית. בתאונה שאירעה היום נהרג סמ"ר אסף וקסמן, חייל מילואים אשר נהג בנגמ"ש במסגרת מבצעי האימונים של יחידתו באזור רמת הגולן.

במהלך נסיעת האימונים התהפך הנגמ"ש ונפל, בעודו מוחץ את וקסמן. תחקיר ראשוני של גורמי צה"ל העלה הסברה כי שדה הראייה של וקסמן היה מוגבל מסיבה כלשהי, אשר עודנה נחקרת, והדבר תרם להתהפכות. 5 מנוסעי הנגמ"ש האחרים, גם הם חיילי מילואים, נפצעו וטופלו על ידי חובשים במקום, וחלקם אף הוחשו על ידי מסוק לבית חולים, אך לא היה ניתן להציל את הנהג והחובשים נאלצו לקבוע מותו.

טיל נ"ט שוגר "במזל" לכיוון ישראל[עריכה]

בתאונה אחרת שאירעה היום שוגר טיל נ"ט מסוג גיל לעבר שטח ישראל על ידי חייל צה"ל. מתחקיר ראשוני הועלו האשמות של משחק בנשק בעמדת הנ"ט, אך גרסאות אחרות אינן כה נחרצות ובכל מקרה - תחקיר רשמי עדיין לא פורסם. הטיל, מסוג "גיל", לא גרם לנזק בנפש או ברכוש ונחת כעבור מספר קילומטרים. עם זאת, רבים במערכת הצבאית כינו הדבר כ"מזל", שכן העמדה הייתה ממוקמת בקרבה לגבול עם לבנון, ולו היה חוצה הטיל את הגבול היה הדבר תורם למתיחות הצבאית באזור.

שתי תאונות אלה מצטרפות ל-12 אחרות בחצי השנה האחרונה במסגרת פעילות צה"ל השוטפת והאימונים. חשש בכירי המערכת מפן תאונות נוספות, כמו גם רצון לרענן את ההיבטים השונים בבטיחות במהלך פעילות אימונים ופעילות מבצעית, הובילו הרמטכ"ל גבי אשכנזי להורות על הפסקת האימונים במסגרת צה"ל ביום חמישי הקרוב, זאת למשך שעתיים אשר יוקדשו להשמת דגשים ורענון נהלים בנושא. מנגד, גורמים בצה"ל מסרו שעל אף שנראה שיש "גל" תאונות, הרי שמדובר בירידה בשיעורן, אם לוקחים בחשבון את העלייה התלולה ברמת הפעילות וכמות האימונים בחודשים האחרונים.

מקורות[עריכה]