תיקו 1-1 מותח ורב הפתעות בין רומניה ואיטליה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

13 ביוני 2008
עברו ארבעה ימים וחזרנו לבית ג', שאמור להיות המלהיב ביותר ביורו 2008. בסיבוב הקודם, זה היה חצי נכון - נבחרת איטליה בכדורגל אמנם לא התנהגה כאלופת עולם ואכזבה, אבל לפחות ניסתה. לעומת זאת נבחרת רומניה הייתה שותפה לאחד המשחקים המחפירים ביותר עד כה, שהתאפיין ביכולת נמוכה, משחק הגנות שהתמקד בבזבוז זמן ובשעמום לצופים, אשר לבסוף אף שרקו בוז לשחקניהם. לפני כן זה היה יכול להיות מפגש מבטיח - איטליה החזקה מול רומניה התוססת, אך אחרי המחזור הראשון יכלו להרשות לעצמם האוהדים להנמיך ציפיות.

עם זאת, איטליה הייתה חייבת נצחון כדי לשמור על סיכוי טוב לעלות לרבע הגמר ולא לעזוב את היורו בבושת פנים. אמנם התיקו לא הוציא אותה מהמשחק, אבל הכניס אותה ללחץ גדול.

מחצית ראשונה - איטליה יותר טובה, רומניה יוצאת במזל[עריכה]

המשחק נפתח בשיפור יכולות מורגש עבור שתי הנבחרות לעומת משחקיהן הקודמים. הקפטן האיטלקי אלסנדרו דל פיירו פתח הפעם ויחד עם לוקה טוני הוביל משחק התקפי יותר בנבחרת האיטלקית. עם זאת, הרומנים, אולי בנסיון לחפות על הרושם מהמשחק הקודם, תקפו היטב גם הם, שם בחוד כיכב אדריאן מוטו. בעוד שהדקות הראשונות היו עוד שקולות, הרי שעד הדקה ה-20 התבססה שליטה מסוימת של הרומנים במגרש. תמוה מעט היה לראות את איטליה נלחצת לאחור למול התקפה רומנית פשוטה למדי.

ההגנה האיטלקית, בעלת המוניטין כחסונה ואיתנה, לא יכלה להכיל את שלושת שחקני החוד הרומני שבים של כחול התמסרו בכדור להנאתם וחיפשו פרצות. איטליה לא מצליחה לשחזר את ימי המונדיאל האחרון ואת משחק ההגנה המצוין שהפגינה אז, אך, למזלה, הקישור עדיין עובד היטב. בדקה ה-26 התקפה מצד שמאל של פאביו גארוסו איימה על השער הרומני, והתחילה לשנות את המומנטום.

דקה לאחר מכן גארוסו שוב התחיל במהלך שהסתיים בנגיחה של לוקה טוני מתוך הרחבה, שכמעט ולא הותירה לשוער סיכוי, לו רק הייתה סנטימטרים ספורים לימין. הרומנים עדיין הצליחו לעלות היטב להתקפות, אך אלו לא היו מאיימות כמו אלו של האיטלקים, שגם כשדל פיירו בועט בעיטה חופשית בדקה ה-32 רחוק מהשער, מצליחים להקפיץ את כל ההגנה הרומנית.

בדקה ה-39 זאמברוטה הגביה נהדר ללוקה טוני לתוך הרחבה, וזה העביר לפרוטה - צמוד לשער ומול. שחקני ההגנה הרומנית הביטו בייאוש - את ההתקפות האחרונות לא הצליחו לעצור וזאת כבר נראית כמו האחת שתקבור אותם סופית - אך פרוטה לא הצליח להשתלט על הכדור בזמן וקודראה הרומני, שנפל על גבו על כר הדשא כשניסה לעצור ההגבהה, הצליח למתוח את רגלו מספיק בשביל להרחיק את הכדור.

האיטלקים לא ויתרו על ההזדמנות ועל המומנטום - טוני בנגיחה לא הבקיע אחרי הרחקה יפה של השוער הרומני לובונט. לאחר מכן התקפה פראית של האיטלקים, שכמעט סחבו עימם ההגנה הרומנית אל תוך השער, הסתיימה גם כן בהרחקת הכדור מהרחבה. האיטלקים השתלטו יותר ויותר על המגרש, במיוחד בכל הקשור לחצי הרומני שם שהה הכדור רוב הזמן, אך עדיין חסרו ה"טאץ'" המסיים, זה שיכניס הכדור לרשת ויקטין מעט את הלחץ הכבד ששרר עליהם.

זה כמעט קרה בתוספת הזמן כשלוקה טוני, מתוך הרחבה, קולט הגבהה מצוינת נוספת של זאמבורטה. בעיטה מהירה נהדרת שמה את הכדור ברשת ואיטליה סוף סוף מימשה היתרון האיכותי של האיטלקים, אבל הדגל הונף. הקוון קבע נבדל ופסל השער, על אף שטוני מיקם עצמו היטב והקפיד לשמור מגן בינו לבין השוער, אך ללא הועיל. שניות ספורות לאחר מכן כבר ירד עם חבריו לנבחרת מתוסכל מתמיד - 0-0 לרומנים, בעיקר במזל.

מחצית שנייה - האיטלקים לומדים משהו ממוטו[עריכה]

האיטלקים עלו בשצף קצף למחצית השנייה, נחושים לסיים את אשר התחילו באמצע המחצית הקודמת. תוך שלוש דקות כבר השיגו שתי קרנות ובעיטה חופשית, אך שוב כשלו להביא לגול מכריע. לפתע המצב התהפך, ורומניה תקפה בכל הכח עם מוטו בחוד. ההגנה האיטלקית לא הצליחה למנוע ממנו להגיע למצב מול השער בדקה ה-54, אך בופון היה שם כדי לתפוס הכדור. מוטו לא התרשם, ניצל טעות קריטית של זמבורטה שניסה למסור לבופון, השתלט על הכדור והפעם התעלה על בופון - 1-0 לרומניה בדקה ה-55.

האיטלקים, כך נראה, ראו ולמדו. אם מוטו הרומני יכול להבקיע פחות מדקה לאחר שבופון עצר הנסיון הקודם, הרי שהם יכולים להשוות בתוך 60 שניות גם כן. דה רוסי הגביה בעיטת קרן לרחבה, שם קייליני הניע בעזרת הראש והעביר לפאנוצ'י, שהיה צריך רק לגעת מעדנות בכדור כדי להחזיר את איטליה למשחק עם מה שעתידה להיות תוצאת המשחק - 1-1.

אך המשחק לא הסתיים וכך גם לא הדרמה הגדולה. שתי הנבחרות ניסו להמשיך ולהתקיף, אך ההגנה הרומנית, באופן מפתיע, הפגינה יכולת טובה יותר מזו האיטלקית. בעוד שהאיטלקים הסתמכו יותר על השליטה בכדור והנעתו קדימה, הרי שהרומנים פשוט ניטרלו התקפה אחר התקפה, בין אם בעזרת השארת האיטלקים במצבים קשים ולא נוחים או, פעם אחר פעם, במלכודת נבדל אליה האיטלקים נפלו פעם אחר פעם. רק בדקה ה-75 חזרו להטריד באמת את לובונט הרומני, אך זה הדף היטב את נסיונו של דה רוסי לקבוע יתרון לאיטלקים.

הדרמה התגברה לקראת סוף המשחק, כאשר פאנוצ'י, שהחזיר את איטליה למשחק, כמעט והורס את כל אשר בנה בעבירה מיותרת ברחבה על ניקולייאה הרומני בדקה ה-80. השופט ממהר לפסוק פנדל לזכות הרומנים ומוטו, יודע כי גורל המשחק על כתפיו, ניגש לבעוט. למולו ניצב בופון האיטלקי, יודע גם כן כי הפסד משמעו כי אבדו הסיכויים של אלופת העולם להעפיל לרבע הגמר. הקהל עצר נשימתו אבל בופון מצליח לבלום את הבעיטה.

המשחק הסתיים ב-1-1 מאכזב קלות עבור האיטלקים, שבמשך רוב המשחק התעלו על הרומנים. הם במקום השלישי בבית, ובהתאם לתוצאות המשחק בין נבחרת הולנד לנבחרת צרפת יצטרכו לשקול את סיכוייהם. על כל מקרה יהיה עליהם לקוות שרומניה תפסיד להולנד בסיבוב האחרון והמכריע בשלב הבתים.

הרכבי הנבחרות וטבלת הבית[עריכה]

הרכב איטליה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: ג'יאנלוג'י בופון
בהגנה: פאביו גארוסו, ג'יורג'יו קייליני, כריסיטאן פאנוצ'י וג'יאנקולה זמבורטה.
בקישור: אלסנדרו דל פיירו (הוחלף בדקה 77 - פאביו קווגליארלה), דניאלה דה רוסי, סימונה פרוטה (הוחלף בדקה 57 - אנטוניו קסאנו), אנדראה פירלו ומאורו קמוראנסי (הוחלף בדקה 85 - מאסימו אמברוסיני).
בחוד: לוקה טוני


הרכב רומניה במחזור 2 בשלב הבתים:

בשער: בוגדן לובונט
בהגנה: קוסמין קונטרה, גבריאל טאמאש, דורין גויאן, ראזבן ראט ומירל ראדוי (הוחלף בדקה 25 - ניקולאי דיקה).
בקישור: פלורנטין פטרה (הוחלף בדקה 60 - באנל ניקולטה), פאול קודראה וכריסטיאן קיבו.
בחוד: דניאל נקולייאה ואדריאן מוטו (הוחלף בדקה 88 - ראזבאן קוקיס).


נבחרת נק מש נ ת ה שז שח הפ
1. הולנד 3 1 1 0 0 3 0 +3
2. רומניה 2 1 0 2 0 1 1 0
3. צרפת 1 1 0 1 0 0 0 0
4. איטליה 1 2 0 1 1 1 4 -3

קראו גם[עריכה]

  • יורו 2008 - כל הדיווחים, כל התוצאות, כל ההרכבים - בוויקיחדשות בעברית!

מקורות[עריכה]