לדלג לתוכן

תלמיד תיכון מקליפורניה נעצר לאחר שפרסם בוויקיפדיה כי יבצע טבח בבית ספרו

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

19 באפריל 2008

דיוני ההתייעצות בין הוויקיפדים בנושא

תלמיד בתיכון גלן א. וילסון בעיירה הסיינדה הייטס שבקליפורניה נעצר ביום שישי בחשד כי איים לפגוע בחבריו לספסל הלימודים ולבצע בהם "טבח". התלמיד, קטין תושב המקום, התוודה בפני חוקרי המשטרה כי אכן ביצע את האיומים בערך על התיכון בוויקיפדיה האנגלית.

הפרשה נתגלתה על ידי מפעיל מערכת בוויקיפדיה האנגלית אשר שם לב לאיום בערך על התיכון וביקש עצה משאר מפעילי המערכת כיצד לנהוג בדבר. האיומים צוטטו בלוס אנג'לס טיימס, בלשון: "זוהי אזהרה. אל תסירו דברים אלו מעמוד זה. ביום שישי, ה-18 באפריל 2008, יפתחו באש בתיכון זה. רשימת הקורבנות הנוכחית ליום זה היא:...". האיום כלל רשימה של מספר תלמידים ספציפים וכן "רוב נבחרת הבדמינטון וכמעט כל הרמאים". הטקסט נחתם במילים כי הסרתו מהערך "תבטיח את מותם".

לאחר שאחד מעורכי ויקיפדיה הסיר את הטקסט הפוגעני, הועלה איום נוסף בלשון: "הסרתם את דברי הקודמים. נתתי לכם אזהרה הוגנת. עכשיו האנשים שהופיעו ברשימה שפרסמתי יהיו קורבנות "הטבח בתיכון גלן א. וילסון" שיתרחש בשישי הקרוב. חוסר ההתייחסות שלכם לרצינות אזהרותי תהיה עתה הסיבה לכך שתקבלו את מלוא האשמה באירוע זה". גם עריכה זו הוסרה ולבסוף אף נמחקה כליל מרשומות האתר.

ג'ון ריבס, מפעיל מערכת אחר בוויקיפדיה האנגלית, יצר קשר עם כוחות המשטרה בלוס אנג'לס ופעל יחד עימם לאיתור מקורה של כתובת ה-IP ממנה נכתבו האיומים. לבסוף, כאמור, נעצר הצעיר, ובמקביל נערכו חיפושים בתיקי התלמידים בתיכון הקליפורני. חוקרי המשטרה ממשיכים לחקור את האירוע ואת אמינות האיומים, ובינתיים הגישו בקשה לבית המשפט לשכן את הצעיר בבית מחסה לקטינים והמליצו שלא ישוחרר לחזקת הוריו.

ביום שישי, התאריך המיועד של הטבח, ביטלו מנהלי בית הספר את הלימודים מחשש לחיי התלמידים. האירועים התרחשו בסמוך למועד בו בוצע הטבח בתיכון קולומביין, בו ירו אריק האריס ודילן קלבולד בתלמידים בבית ספרם ורצחו 12 אנשים.

מקור

[עריכה]