לדלג לתוכן

13 שנים אחרי רצח העם: קושנר חוזר לרואנדה, הפעם כשר חוץ

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

27 בינואר 2008

פול קגאמה

שר החוץ הצרפתי, ברנאר קושנר, מבקר ברואנדה, במאמץ לשקם את היחסים העכורים בין המדינות, שעליהם מעיק זכר אי-התערבותה של צרפת ברצח העם שביצעו בני ההוטו בבני הטוטסי במדינה ב-1994. צרפת היתה בעלת ברית קרובה של המשטר הרואנדי, שיזם ועודד את רצח העם. ככל הקהילייה הבינלאומית היא עמדה מנגד כאשר נטבחו כ-800 אלף מבני הטוטסי. מנהיגים רואנדים אף האשימו את צרפת במתן גיבוי וסיוע למיליציות ההוטו בעת מעשי הטבח.

בשנים האחרונות העיבו על היחסים בין המדינות האשמות מצד הממשל הצרפתי, לפיהן שליט רואנדה הנוכחי פול קגאמה היה שותף להתנקשות בנשיא רואנדה מבני ההוטו, שהציתה את רצח העם. האשמות אלה הובילו את רואנדה לניתוק היחסים הדיפלומטיים עם צרפת ב-2006, והללו חודשו לאחר עליית סרקוזי לנשיאות בצרפת.

קושנר, ממייסדי הארגון ההומינטרי "רופאים ללא גבולות", שביקר ברואנדה מספר פעמים בזמן רצח העם במשימות הומניטריות, אמר במסיבת עיתונאים עם הנשיא קגאמה כי כי צרפת לא נשאה באחריות צבאית לאירועים ברואנדה, אך שגתה בחוסר מעש מדיני ובאי הבנה של המתרחש. קגאמה כינה את קושנר "חבר קרוב" ואמר כי הוא צופה קדימה לתיקון היחסים עם צרפת, תוך התגברות על מכשולים מן העבר.


מקורות[עריכה]