לדלג לתוכן

240 מפגינים צ'יליאנים נעצרו לאחר הפגנה כנגד הממשלה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

29 במרץ 2008
כ-240 מפגינים בסנטיאגו, בירת צ'ילה נעצרו אמש (שישי) לאחר הפגנה נגד הממשלה. ההפגנה התמקדה במערכת החינוך הממשלתית ובמדיניות השוק החופשי התופסת תאוצה במדינה הדרום אמריקנית.

ההפגנה, המתרחשת אחת לשנה, אירעה בערב "יום הלוחמים הצעירים" - חג לאומי בצ'ילה המציין את ההתנקשות בחייהם של האחים אדוארו ורפאל ורגארה בהוראת ממשלו הדיקטטורי של אוגוסטו פינושה ב-1985. על פי הדיווחים, המפגינים, רובם סטודנטים, יידו אבנים אל עבר השדרה הראשית של סנטיאגו. בתגובה שיגרו כוחות המשטרה יחידות לפיזור הפגנות אשר ירו גז מדמיע אל תוך הקהל. מפגינים אחרים החלו בצעדה אל עבר הארמון הנשיאותי, אך זה היה שמור היטב על ידי כוחות הביטחון המקומיים.

המפגינים חילקו לעוברים ולשבים עלוני מידע ובהם הסברים על ההפגנה. לטענתם, הממשלה מנצלת ומעוותת למטרותיה את מערכת החינוך כדי להעצים את כוחם של עשירי המדינה. הנשיאה המכהנת מישל בצ'לט גינתה את ההפגנות: "אם מאן דהוא מבקש לכבד את זכר מותם הטראגי של האחים ורגארה בעת תקופתה הלא דמוקרטית של צ'ילה - הדבר הנכון לעשותו הוא להבטיח שמשמעות הדמוקרטיה היא להיות בר-יכולת להתבטא, אך ללא אלימות," אמרה.

בשוך ההפגנות נעצרו כ-240 מפגינים. רובם צפויים להשתחרר לאחר שכוחות המשטרה יאמתו את זהותם. כוחות הביטחון הצ'יליאנים העלו באחרונה השערות כי הפיצוץ אשר אירע לפני כיומיים באחד הבנקים בבירה היה מעשה ידי קבוצת אנרכיסטים וכי יש לו קשר להפגנות אשר פרצו אמש, ואשר צפויות להמשך במרוצת הימים הקרובים.

מקור:

[עריכה]