לדלג לתוכן

7 חודשים אחרי - הכרעת בג"ץ בפרשת קצב צפויה מחר

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

25 בפברואר 2008
היה זה בתחילת יולי 2007 - היועץ המשפטי מני מזוז הודיע כי בכוונת פרקליטות המדינה להחתים את נשיא המדינה דאז - משה קצב, אשר נחשד במעשי אינוס ומעשים מגונים במספר נשים אשר עבדו תחתיו במהלך הקריירה הפוליטית שלו - על הסדר טיעון. ההסדר הסיר סעיפים חמורים רבים והותיר סעיפים קלים בהרבה - בהם הטרדה מינית וסעיף פחות של מעשה מגונה.

המתלוננות המקוריות ואגודות למען קורבנות תקיפה מינית הגישו עתירות לבית המשפט העליון בדרישה שיבטל את הסדר הטיעון. מזוז ופרקליטי קצב התייצבו מנגד והגנו על ההסכם, במסגרתו קצב גם התפטר.

הדיונים נמשכו מספר שבועות, ואז החל "פינג פונג" של תצהירים ותגובות מצד העותרים והפרקליטות, אבל עתה, שבעה חודשים לאחר מכן - צפוי הרכב השופטים המורחב בראשות נשיאת בית המשפט דורית בייניש לתת את הכרעתו בנושא מחר (שלישי). דיווחים מוקדמים של כתבי חדשות 10 טוענים כי כרגע ההרכב, המונה מלבד בייניש 4 שופטים נוספים, מפולג - 2 שופטים, בראשות בייניש, בעד ביטול הסדר הטיעון ו-3 בעד לקבלו. התשובות תתקבלנה מחר.

שאלת הקלון תשאר פתוחה

[עריכה]

אחת תהיה החלטת בג"ץ בנושא, לאחר ההחלטה צפוי התיק לעבור לבית המשפט השלום בירושלים. אך ההחלטה תשפיע רבות על אופן ניהול התביעה, בין אם תתקבלנה העתירות או תדחנה על ידי הרכב השופטים.

דחיית הסדר הטיעון עלולה להיות בעייתית - קצב כבר התפטר מתפקידו כנשיא המדינה בהתאם להסדר ובמידה מסוימת הסכמתו להסדר נראית כמעין הודאה בחלק מהמעשים. כמו כן, במהלך הדיונים טענו נציגי הפרקליטות כי אין ברשותם התשתית הראייתית הנדרשת להוכיח אשמת קצב במלוא הסעיפים.

אם יתקבל ההסדר - הרי שעדיין נותרה שאלות הקלון. מזוז והפרקליטות מתכננים לדרוש כי יוטל על קצב קלון במסגרת ההרשעה בהסדר הטיעון, אך הדבר לא נכלל בהסכם המקורי ופרקליטיו של קצב מתכננים לטעון כי אין קלון בעבירות הכללות בהסדר. על זה העירה בייניש באחד הדיונים כי הסעיפים בכתב האישום המתוקן חמורים פחות מאלו בהם הורשע חיים רמון, עליו לא הושת קלון.

ראו גם

[עריכה]

מקורות

[עריכה]