הפרשים האוסטרלים כבשו מחדש את באר שבע

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

31 באוקטובר 2007

שיחזור הסתערות הפרשים הקלים על באר שבע
תחנת הרכבת בבאר שבע בשנת 1917, זמן קצר לאחר הכיבוש הבריטי

באר שבע ציינה היום את יובל ה-90 לקרב באר שבע במלחמת העולם הראשונה בו הכוחות הבריטים, בראשות הפרשים הקלים האוסטרלים, כבשו את העיר מידי הכוחות העות'מניים.

קרב זה לא ידוע לרבים בישראל, ואפילו לא לרוב תושבי באר שבע, אך באוסטרליה הוא אחד הקרבות המפורסמים, והמוצלחים בתולדות הצבא האוסטרלי. לקרב זה חשיבות היסטורית בתולדות מלחמת העולם הראשונה וארץ ישראל. הנצחון בקרב זה פתח את שערי ארץ ישראל בפני כוחותיו של הגנרל אלנבי, אחרי חודשים רבים בהם הם לא הצליחו לפרוץ את החזית הטורקית בעזה. יומיים אחריו ניתנה הצהרת בלפור.

אירועי היום נפתחו במצעד רכוב של חברי אגודת הפרשים הקלים האוסטרלים (The Australian Light Horse Association), שרבים מהם הם צאצאי החיילים שהשתתפו בקרב. הם רכבו כשהם לבושים במדי צמר כפי שלבשו חיילי צבא בריטניה ומושבותיה במלחמת העולם הראשונה. המצעד עבר לאורך רחוב העצמאות במרכז העיר העתיקה, מ"באר אברהם" אל עבר בית הקברות הצבאי הבריטי בעיר, ולאורכו הריעו תושבי העיר לרוכבים. מלבד ילדי בתי ספר שהובאו להריע לאורך המסלול, רוב התושבים הופתעו לראות ברחובות עירם את הפרשים.

בבית הקברות נערך טקס הזכרון השנתי בהשתתפות שגרירי אוסטרליה, ניו זילנד, בריטניה וטורקיה, שרים בממשלות מדינות אוסטרליה שבניהן לחמו בקרב, ראש עירית באר שבע יעקב טרנר, חיילים אוסטרלים המוצבים בכוח הרב לאומי בסיני, תושבי העיר, ותיירים, שרבים מהם הגיעו במיוחד לאירוע, בהם קרובי משפחה של חיילים מאוסטרליה, ניו זילנד ובריטניה שלחמו בקרב. בין התיירים היו גם נוצרים אדוקים ידידי ישראל, שרואים בקרב את תחילת מימוש ההבטחה האלוהית לחזרת עם ישראל לארצו. לאחר הטקס בבית הקברות עברו הנוכחים אל המצבה שהוקמה לפני כמה שנים לא רחוק משם לזכר החיילים הטורקים שנפלו בקרב.

הארועים נחתמו אחר הצהרים בשיחזור של הסתערות הפרשים שהתקיים בין בית אשל ל"גשר הטורקי", לאורך חלק מנתיב ההסתערות המקורי. שיחזור זה הוא סופו של מסע בין 4 ימים בו רכבו הפרשים האוסטרלים בנתיב בו רכבו החיילים האוסטרלים בזמן המלחמה על מנת לאגף את באר שבע ממזרח.

את האירועים ארגנו עיריית באר שבע, אגודת הפרשים הקלים האוסטרלים, והעמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בארץ ישראל, שגם תערוך מחר ומחרתיים כינוס המוקדש לחקר ותיעוד הקרבות בארץ ישראל .

קישורים חיצוניים[עריכה]

מיזמי קרן ויקימדיה

מקורות[עריכה]

ויקיחדשות
ויקיחדשות
מאמר זה מכיל דיווח ממקור ראשון שנעשה על ידי חבר בוויקיחדשות. ראו את דף השיחה לפרטים נוספים.