לדלג לתוכן

וואלה מציגה באתרה תכנים מוויקיפדיה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

29 בדצמבר 2005

גילוי נאות: מאמר זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיחדשות היא מיזם של קרן ויקימדיה.

שער אתר וואלה

אתר וואלה! השיק היום את "וואלה! פדיה", חלק באתר המאפשר לצפות בתכנים של הוויקיפדיה העברית. על פי ארז פילוסוף, המשנה למנכ"ל וואלה, במסגרת שיתוף הפעולה וואלה תתן עדיפות לתכני ויקיפדיה בתוצאות החיפוש שלה, מערכת האתר תרחיב מספר ערכים ותערוך אותם והחברה תתרום לקרן ויקימדיה המפעילה את מיזם ויקיפדיה ומיזמים נוספים. המהלך נועד ככל הנראה להתחרות באתר Ynet המפעיל שירות אנציקלופדיה בתשלום.

ויקיפדיה פועלת תחת רשיון GNU FDL המאפשר גם לחברות מסחריות להשתמש בתוכן שלה, כל עוד הן פועלות לפי אותו רשיון. התגובות בוויקיפדיה העברית למהלך של וואלה! היו מעורבות. חלק ממשתמשי המיזם מתחו ביקורת על וואלה!. בין היתר על כך שהיא אינה מקשרת את דפי וואלהפדיה לדפים המקוריים בוויקיפדיה, היא אינה מציגה את לוגו ויקיפדיה ועל כך שהיא מציגה גירסה קפואה של האתר, ולכן עלולה לכלול ערכים בעייתים שתוקנו כבר באתר. כמו כן, בגרסא הראשונית שהושקה, וואלה! מפירה את רשיון GNU FDL מכיוון שאינה מקשרת את הערכים בוואלה!פדיה לערכים המקבילים בויקיפדיה באופן המאפשר מתן קרדיט על ידי צפייה ברשימת התורמים לערך. כמו כן נטען בתחתית כל דף כי כל הזכויות שמורות להם :"Copyright © 2004 Walla! Communications LTD. All rights reserved.". מפני כל האמור, נטען כי מעשיה אינם חוקיים. התומכים טענו כי אלה טעויות שנעשו בתום לב, וכי וואלה! יכולה להגדיל את שיעור החשיפה לוויקיפדיה, בהיותה אחד מהאתרים הנצפים בישראל. הבירוקרט של הוויקיפדיה העברית דוד שי הבטיח לטפל בבעיות, ולפנות לוואלה! ביום ראשון, ה-1 בינואר 2006.


עדכון: (1.1.2006): בעקבות פניית דוד שי למערכת וואלה היום, וואלה ערכו מספר שינויים בוואלהפדיה, בין היתר הוספת קישור לוויקיפדיה העברית מכל דף, וקישור לדף פירוט כותבי הערך, ובכך נראה שהיא עומדת בתנאי רשיון GNU FDL.


מקורות

[עריכה]
ויקיחדשות
ויקיחדשות
מאמר זה מכיל דיווח ממקור ראשון שנעשה על ידי חבר בוויקיחדשות. ראו את דף השיחה לפרטים נוספים.