ויקיחדשות:מקורות/מקורות חיצוניים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
מבוא כתיבה ממקור ראשוני כתיבה ממקורות חיצוניים תרגום כתבות

דרך טובה נוספת לכתוב כתבות עבור ויקיחדשות היא שימוש במקורות חיצוניים. מקורות אלה יכולים להיות כל דבר, אפילו אתרי חדשות אחרים. השימוש במקורות מאפשר לעיתים גישה למידע אשר לא נמצא ברשותכם, כמו גם לזווית נוספת. כאשר משתמשים במקורות חיצונים חשוב לעמוד על מספר כללים:

  • אסור, בתכלית האיסור, להעתיק תוכן המוגן בזכויות יוצרים ממקור מידע אחר. כל תוכן אשר יועלה לוויקיחדשות כאשר הוא מפר זכויות יוצרים של מחברו - ימחק.
  • ניתן להעתיק עובדות, אשר לא מוגנות בזכויות יוצרים. לדוגמה, אין כל מניעה להעתיק נתוני טמפרטורה מתחזית מזג אוויר.

אז איך כן אפשר להשתמש במקורות חיצוניים? על ידי עריכה. כל מידע אשר אתם שואבים ממקורות חיצונים חייב לעבור עריכה וניסוח מחדש. הכתבה צריכה להתבסס על אותם מקורות, תוך התאמה לוויקיחדשות ושינוי הניסוח כך שיהיה מקורי לחלוטין ולא יפר את זכויות היוצרים של המקור בו השתמשתם.

אמינות מקורות חיצוניים

אחד העקרונות הבסיסיים ביותר של ויקיחדשות הינו נקודת מבט נייטרלית. כל הכתבות בוויקיחדשות חייבות להיות נייטרליות לחלוטין, ללא נקיטת עמדה ותוך הבאת העובדות במלואן, בכפוף לזמינות המידע. בכך טמון יתרונה של ויקיחדשות, והבעייתיות שבהשתמשות במקורות חיצוניים - לא כולם שומרים על עקרון זה.

אמנם רבים הגופים העיתונאים אשר שומרים על מקצועיות בדרגות הגבוהות ביותר, אך לעיתים יש שיטענו כי דיווחים מסוימים נוקטים בעמדה כלשהי, או מקדמים אותה. מסיבה זו מומלץ, ולעיתים אף חובה, להשתמש ביותר ממקור אחד, ובכך להקטין אף החשד כי הכתבה איננה נייטרלית. תמיד טוב להשתמש במספר מקורות רב, ולוודא כי לכל עובדה ישנם סימוכים מתאימים.

מקורות אקטואלים בולטים

קצרה היריעה מלהכיל את רשימת כל המקורות האינטרנטים בהם ניתן להשתמש, על אף שאנו מנסים. עם זאת, להלן מספר אתרים בולטים בהם נעשה שימוש תכוף במסגרת ליקוט המידע עבור ויקיחדשות העברית:

סימון מקורות

אם השתמשתם במקור חיצוני כלשהו - זכרו לתת לו את הקרדיט הראוי. אנא רשמו את כל המקורות בהם השתמשם, כולל כתובת, כותרת הכתבה, שם המחבר, שם האתר ותאריך הפרסום - תחת הכותרת "מקורות" בדף הכתבה. להקלת העבודה ניתן להשתמש בתבנית {{מקור}} עבור מלאכה זו.

ניתן ליצור "שלד" מוכן עם תבניות מקור ריקות על ידי הכנסת הכותרת לכתבתכם בשדה למטה ולחיצה על "יצירת מאמר".

כתבו כתבה חדשה על ידי הקלדת שמה המיועד בתיבה


קודם לכן, אנא בדקו את רשימת הדפים החדשים כדי לראות אם ישנו מאמר קיים על אותו נושא.