לדלג לתוכן

ויקיחדשות:עקרונות וקווים מנחים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

ויקיחדשות הינו מיזם שיתופי, רב-לשוני, ליצירת אתר חדשות חופשי, שלם ומהימן. ליוזמיו של מיזם זה ולתורמים לו יש מטרה משותפת:

ליצור אתר חדשות חופשי, הגדול ביותר בהיסטוריה, הן מבחינת עומקו והן מבחינת עדכנניותו המשמש גם כמקור מידע אמין.

קיימים מספר עקרונות וקווים מנחים אשר רצוי למלא אחריהם כדי לשמור על אחידות הצגת החומר, מניעת כפילויות, ושמירה על איכות התוצר הסופי:

  • אחידות
השתמש בתבנית דף כנקודת התחלה לכתיבת מאמר, לפחות בצעדיך הראשונים באתר. התבנית מכילה דוגמאות לכתיב המיוחד למאמרים פה, כמו גם סימנים מיוחדים המוכרים על ידי מנוע התוכנה המאחסנת את ויקי.
  • איכות ואמינות
הקפד על כתיבה תקנית, עברית נכונה, שימוש במידע ממקורות מהימנים במידת האפשר.
  • הימנעו מקלישאות
קלישה (צורת היחיד של קלישאות) היא ביטוי שבלוני, נבוב, שמרבים להשתמש בו בשפה המדוברת אך אינו מוסיף דבר למידע שבטקסט, כגון "הכדור הוא עגול". נרחיב את הדיבור בעניין זה בערך קלישה.
חשוב שכל הערכים באתר, גם השנויים במחלוקת, יוצגו בצורה מאוזנת, ולא ישמשו במה להבעת עמדה או לתעמולה מסוימת. לדוגמא, כאשר אתם כותבים על ארועו שאתם בעדו או נגדו, ראוי לפרט את הדעות השונות הקשורות אליו, אך לא ראוי לשבח או לגנות אותו.
  • כתבו תקצירי עריכה כדי שאחרים יוכלו לדעת בקלות מה עשיתם, ולא יחשבו שאתם מנסים לעשות שינויים בהיחבא.
  • הימנעו מהשארת 'עזים'
אין להשאיר בגוף המאמרים חצאי ערכים, טקסטים באנגלית, פניות לקוראים/כותבים אחרים. לשם כך ישנם ארגז חול, שיחות או מזנון. העלו את הערכים למושג רק כשסיימתם את כתיבתו, או לכל הפחות השאירו את הערך נטול הערות כלשהן. אם ברצונכם להשאיר הערת עריכה בערך ניתן להוסיף אותה כך -
<!-- הערת עריכה -->

כך שרק מי שיערוך את הערך יראה אותה.

  • זכויות יוצרים
יש לכבד את חוקי זכויות יוצרים, פרטים מלאים בקישור (או בחלק של "המקורות") בתחתית הדף. יש לזכור שברגע שחיברתם עמוד הוא הפך להיות נחלת הכלל, וכותבים אחרים רשאים ואף צפויים לשנות את העמוד, להגיב, להוסיף, כמיטב הבנתם (ולא תמיד על פי טעמכם האישי). כבדו התנהגות זאת וזיכרו שאין לכם מונופול על העמוד אותו יצרתם, זהו טיבו של אתר חדשות חופשי.
ראו פירוט נוסף בויקיחדשות:זכויות יוצרים.
  • הוסיפו קישורים לארוע חדש שכתבתם.
סיימתם לכתוב על ארוע חדש? זה הזמן לחשוב אילו ארועים קיימים ראויים להיות מקושרים אליו, ולהוסיף את הקישורים המתאימים. כך תגדל התועלת שמביא הערך החדש שכתבתם, וקוראים רבים יותר יגיעו אליו. ניתן להיעזר בכפתור "חפש", כדי למצוא את כל הערכים שבהם מופיע שם הארוע החדש.
  • אנקדוטות: הוספת אנקדוטה (סיפור היתולי או סיפור על מאורע כלשהו) תיעשה רק כאשר יש לה רלבנטיות גבוהה לארוע המדובר. אין לנו כוונה להפוך את ויקיחדשות לאוסף אנקדטות. במקרה של ספק - ותרו על האנקדוטה, או הסתפקו בכתיבתה בדף השיחה הצמוד לערך.

ראו גם[עריכה]