לדלג לתוכן

ויקיחדשות:זכויות יוצרים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

ויקיחדשות הוא מקור חדשות חופשי, כלומר, לכל גולש הרשות לצטט ממנה (תוך ציון המקור). לעובדה זו יש השלכות שחשוב לזכור כאשר אתם עורכים מאמרים באתר. דף זה אמור להתאים לעקרונות וקווים מנחים בוויקיחדשות, אך אם קיימת סתירה ביניהם האחרון הוא המכריע.

כיצד תישמר זכות היוצרים שלך?[עריכה]

כל תרומה שלך לוויקיחדשות מפורסמת תחת CC מסוג ייחוס 2.5. אם אינכם רוצים שעבודתכם תהיה זמינה לעריכה על ידי אחרים, שתופץ לעיני כל, ושאחרים יוכלו להעתיק ממנה בציון המקור - אל תפרסמו אותה פה. עיינו בנוסח הרשיון לפרטים נוספים.

כיצד תשמור על זכויות היוצרים של אחרים?[עריכה]

כולנו חפצים לראות בהתפתחות מהירה של ויקיחדשות, ותבוא הברכה על כל העוסקים בכך, אך כאשר אנו תורמים להתפתחותה החדשותית של ויקיחדשות, חשוב מאוד להקפיד שלא לפגוע בזכויות יוצרים. נושא זה חשוב תמיד, אך בוויקיחדשות חשיבותו גדולה כפליים, כיוון שוויקיחדשות מעניקה לגולשים רשות לצטט ממנה הלאה, ולכן מי שמוסיף מאמר לוויקיחדשות תוך הפרה של זכות יוצרים מחטיא את הרבים, שיצטטו מאמר זה בתום לב, מבלי לדעת שבכך הם משתמשים ברכוש גנוב. מלבד העבירה על החוק והעוול שנעשה לבעל זכות היוצרים בעת העתקה שאינה מורשית, כל מאמר שמועתק לוויקיויקיחדשות ממקום אחר, פוגע אנושות במוניטין שלה, ומרתיע אנשים שהקפדה על זכויות יוצרים יקרה ללבם, מלהצטרף לכתבי ויקיחדשות.

להלן מספר הנחיות כלליות לשמירה על זכויותיהם של יוצרים אחרים. שימו לב לכך שהסבר זה אינו מהוה תחליף לייעוץ משפטי.

כללים בסיסיים[עריכה]

  • כל יצירה שאדם יצר, בין אם פורסמה (בספר, בעיתון, באינטרנט וכדומה) ובין אם לא פורסמה, מוגנת לפי חוק, וזכות היוצרים עליה שמורה ליוצר (או למי שקיבל אותה ממנו).
  • הציון "כל הזכויות שמורות" על גבי יצירה אינו חיוני כדי להקנות זכות יוצרים לבעל היצירה. זכות היוצרים שמורה לו גם ללא ציון זה.
  • אין להעתיק מיצירה ללא רשות בעל זכות היוצרים.
  • הגנת זכות היוצרים חלה על כל צורת ביטוי - טקסט, צילום, איור וכדומה.
  • הגנת זכות היוצרים חלה בין על היצירה השלמה, ובין על חלקים ממנה.
  • הגנת זכות היוצרים אינה חלה על תוכן (רעיון, נתון, עובדה, או ידיעה חדשותית) אלא על צורת הביטוי (נוסח, סידור הדברים) שלו. עם זאת, גם בהעתקת תוכן כנ"ל בצורת ביטוי שונה - חובה לציין את מקורו.
  • זכות היוצרים על יצירה פוקעת בתום 70 שנים ממות המחבר.

במקום להעתיק[עריכה]

ראיתם באינטרנט דף עם חדשות נפלאות המתארות היטב חדשות שמקומם בוויקיחדשות? בשום אופן אל תעתיקו דף זה לוויקיחדשות! מה לעשות? יש מספר אפשרויות:

  1. מצאו את המאמר המתאים בוויקיחדשות (או צרו אותו), ותנו שם קישור אל הדף שאותו רציתם להעתיק. כך תאפשרו לגולשי ויקיחדשות לקרוא דף זה, בלי לפגוע בזכויות של יוצריו.
  2. פנו אל יוצר האתר, ובקשו ממנו שיעתיק את הדף מהאתר שלו לאתר ויקיחדשות, או שינצל את מומחיותו לכתיבת המאמר עבור ויקיחדשות. במידה וקיבלתם את אישורו להעתקה יש להכניס את האישור לויקיחדשות:אישורים להעתקה ולפעול על פי ההוראות שם.
  3. כתבו בעצמכם את המאמר המתאים תוך הסתמכות על המידע שמצאתם, על המאמר המקביל בויקיחדשות האנגלית ועל מקורות נוספים.

מצאתם מאמר בספר עיון או בעיתון? אל תעתיקו בשום פנים ואופן. אם תרצו בכך, תוכלו לכתוב מחדש - בסגנונכם שלכם - את הידע שרכשתם מן הכתוב.

רוצים לדעת יותר על זכויות יוצרים? ראו בערך זכויות יוצרים בוויקיפדיה.

לא בטוחים או לא מבינים? שאלו בדלפק הייעוץ.

נתקלתם במאמר שאתם חושדים כי מפר זכויות יוצרים? העלו את הבעיה.

מקורות לתמונות[עריכה]

רשימת אתרים המתירים שימוש חופשי בתמונות שבהם מופיעה בדף העזרה ויקיחדשות:מקורות לתמונות.

ראו גם[עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכה]

הבהרה: המידע בוויקיחדשות נועד להעשרה בלבד ואין לראות בו ייעוץ משפטי.