לדלג לתוכן

ויקיפדיה העברית חוגגת 50,000 ערכים

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

19 בדצמבר 2006

גילוי נאות: מאמר זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיחדשות היא מיזם של קרן ויקימדיה.

ויקיפדיה העברית חוגגת את הגעתה ל-50,000 ערכים. האנציקלופדיה, הפתוחה לעריכה חופשית של גולשים וקמה ב-8 ביולי 2003 ומאז גדלה בקצב עולה. לאחרונה התקיים מפגש ויקיפדים במרכז הבינתחומי בהרצליה אשר זכה ל-78 משתתפים. במפגש עלו, בין היתר, נושאים כגון גיוס כותבים מבוגרים, הפרוייקט המשותף של ויקיפדיה העברית והאוניברסיטה העברית וגם נושא הקמת עמותה שתגייס חצי מיליון שקל ותדאג לקדם את ויקיפדיה העברית ומיזמי האחות המגיורים במערכת החינוך וכו'.

ההישג מעורר התלהבות רבה בוויקיפדיה העברית. הלוגו הוחלף ללוגו חגיגי לאחר הצבעה קצרה ובקהילה ומצפים כבר לראות איזה ערך יהיה הבר-מזל. כשויקיפדיה העברית הייתה עוד בעלת 40,000 נערכה תחרות ניחוש באיזה יום ייכתב הערך ה-50,000. בקרוב נגלה מי ניצח.

ויקיפדיה האנגלית נוסדה על ידי עמותת ויקימדיה בתחילת 2001, כיום היא מכילה 1,500,000 ערכים וכבר הספיקה להתפצל ל-250 ויקיפדיות בשפות שונות. בין הולנדית לספרדית ניתן למצוא גם וויקיפעדיע ביידיש וגם בלאדינו ואפילו בסלאבית עתיקה שמונה לא פחות מ-73 ערכים. ויקיפדיה האנגלית כבר ממזמן שזורה בתרבות המערבית וכבר זכתה למספר פארודיות כמו ה-uncyclopedia ובגרסאתה העברית, איןציקלופדיה, ומוזכרת רבות באמצעי התקשורת השונים.

לאחרונה ויקיפדיה סופגת ביקורות שונות לגבי האמינות של האנציקלופדיה. בעניין זה נערכו השוואות רבות בין ויקיפדיה לאנציקלופדית בריטניקה ביניהן, מחקר שפורסם בכתב העת Nature שקבע שכמות הטעויות בויקיפדיה ובבריטניקה כמעט זהות. עוד שבגללה זוכה ויקיפדיה לביקורת היא הבירוקרטיה שבה שמחמירה במהלך הזמן האחרון. המתלוננים טוענים שלמרות שויקיפדיה אמורה להיות פתוחה לעריכה לכל אחד, הרבה ערכים נמחקים ללא כל סיבה מוצדקת.

דוד שי הבירוקרט של ויקיפדיה העברית, אשר זכה לאחרונה אף לערך משלו, הזכיר במפגש במרכז הבינתחומי את התפתחותה של ויקיפדיה העברית מ"גרעיון של אנציקלופדיה" בעל 1,500 ערכים לאנציקלופדיה מכובדת. אך אין זמן לנוח על זרי הדפנה, בויקיפדיה העברית רצים כיום מיזמים שונים להרחבת המאגר. אחד מהם זהו מיזם "מתקפת איכות" שבו עובדים במרץ על נושא מסויים במשך תקופת זמן כמו שבועיים. אגב, קיימת גם תחרות ניחוש לתאריך ההגעה ל-100,000 ערכים, אשרו בחירתכם.

מקורות[עריכה]

ויקיחדשות
ויקיחדשות
מאמר זה מכיל דיווח ממקור ראשון שנעשה על ידי חבר בוויקיחדשות. ראו את דף השיחה לפרטים נוספים.