לדלג לתוכן

מישיגן: מיט רומני זכה בפריימריז

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

16 בינואר 2008

מיט רומני

מיט רומני, איש עסקים ומושל מסצ'וסטס לשעבר, זכה בבחירות המקדימות של המפלגה הרפובליקנית שנערכו אתמול במישיגן. רומני, שאביו היה מושלה של מישיגן, זכה ב-39% מהקולות. למקום השני הגיע ג'ון מקיין, שניצח בבחירות המקדימות בניו-המפשייר. מקיין זכה ב-30% מהקולות. מייק האקבי, שניצח באספת הבחירות באיווה ב-3 בינואר, זכה ב-16% בלבד.

מקיין התקשר לרומני ובירך אותו על הניצחון, בציינו שמישיגן נתנה את קולה לבן המקום. רומני נולד במישיגן ואביו היה מושל המדינה ובכיר בתעשיית הרכב רבת החשיבות בה. רומני מצדו אמר כי הוא שמח שהאופטימיות גברה על "הפסימיות של וושינגטון". מערכת הבחירות סבבה סביב האבטלה הגבוהה במדינה, שנובעת בעיקרה מהעתקת משרות בתעשיית הרכב לסין ולמדינות אחרות. מקיין הצהיר באופן ישיר שתהליך זה בלתי נמנע, ושיש לפתח ענפים אחרים, ואילו רומני הבטיח לפעול לשיפור מצבה של תעשיית הרכב.

הסנאטורית הילרי קלינטון ניצחה בבחירות המקדימות של המפלגה הדמוקרטית וזכתה ב-56% מהקולות. איש מלבדה, ובכלל זה שני מתמודדיה העיקריים, ברק אובאמה וג'ון אדוארדס לא התמודד בבחירות. עם זאת, ביקשו יריביה מתומכיהם לרשום עצמם כ"Uncommitted", כלומר בלתי מתחייבים לתמיכה במועמדים שהוצעו בטופס הבחירה (שכלל את קלינטון בלבד). הקולות שקיבלה קלינטון לא ישוקללו בספירה, משום שהמפלגה הדמוקרטית לא תאפשר ייצוג למישיגן בוועידת המפלגה, עקב החלטת ההנהגה המקומית להקדים את הבחירות המקדימות בניגוד לעמדת המפלגה הארצית. הקדמת הבחירות נועדה להעלות את בעיותיה של מישיגן לסדר היום הארצי.

פרשנים העריכו שניצחון של מקיין יסתום את הגולל על סיכוייו של רומני, אך כעת המירוץ במפלגה הרפובליקנית נותר פתוח לחלוטין. נוסף על שלושת המועמדים שבאמתחתם ניצחון אחד בבחירות מקדימות, נמצא בתמונה גם רודי ג'וליאני, ששומר על כוחו לקראת "יום שלישי הגדול" ב-5 בפברואר, שבו ייערכו בחירות מקדימות בכ-20 מדינות. גם פרד תומפסון, שחקן טלוויזיה וסנאטור לשעבר שהפסיד בשלוש המערכות עד כה, שומר עדיין על תקווה קלושה להפתיע. תומפסון מקווה לנצח בבחירות הקרובות בדרום-קרוליינה, שבה הוא זוכה לאהדה.

מקורות

[עריכה]