ממשלת כווית גינתה עצרות זיכרון שערכו שיעים לזכר עימאד מוע'ניה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

19 בפברואר 2008
ממשלת כווית גינתה אתמול (שני) בחריפות בישיבתה השבועית עצרת זיכרון שערכו פעילים שיעים בכווית לזכר עמאד מע'ניה, פעיל בכיר בחזבאללה שנהרג בפיצוץ מכוניתו בדמשק, כך מוסר כתב העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון, חמד אל-ג'אסר. עצרת הזיכרון שנערכה ביום שבת האחרון עוררה מחאות מצד הרוב הסוני בכווית והסתייגויות גם בקרב חלק מהשיעים. חברי פרלמנט ואמצעי תקשורת בכווית תיארו את העצרות כפרובוקציה בלתי מתקבלת על הדעת נגד הכוויתים. אל-מע'ניה נחשב כמי שארגן את חטיפת המטוס של חברת התעופה הכוויתית "אל-ג'אבריה" בשנת 1988.

את עצרת הזיכרון ערך ארגון שיעי המכנה עצמו "הברית האסלאמית הלאומית", התומך במשטר האיראני. אמצעי התקשורת הכוויתיים נוהגים לכנות את הארגון בשם "חזבאללה הכוויתי". כוחות הביטחון הכוויתיים כיתרו את המתחם שבו נערכה העצרת כשבידיהם צווי מעצר נגד כל מי שינסה לצאת לצעדה מחוץ למתחם.

בהודעת הגינוי של ממשלת כווית נמסר כי היא "מוקיעה ומגנה את האזכרות שנערכו לרגל הריגתו של טרוריסט שעל ידיו דמם של חללים זכים וחפים מפשע, ואשר עמד מאחורי פשעים ופעולות טרור, והטלת אימה ברחבי העולם". ההודעה אינה מזכירה את מע'ניה בשמו אך מגדירה את מותו "צדק מידי שמים" ומונה את שמות הכוויתים שנהרגו בחטיפת המטוס ב-1988.

השיעים בכווית מהווים כ-15% מאוכלוסיית המדינה, ויש להם 5 נציגים בפרלמנט הכוויתי (המונה 50 צירים), 3 מתוכם הם אנשי "הברית האסלאמית הלאומית". אחד מהם, עדנאן עבד-אל-סמד, אמר כי לא הוכחה מעורבותו של מע'ניה בחטיפת מטוס "אל-ג'אבריה", וכי מתנגדי מע'ניה בכווית הם "ציונים ותומכי סדאם חוסיין". בממשלת כווית חברים שני שרים שיעים.

מקורות[עריכה]