משה קצב התפטר; דליה איציק תכהן במקומו

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

29 ביוני 2007
בהתאם לעסקת הטיעון עליה חתם, הגיש היום (שישי) משה קצב את התפטרותו ליו"ר הכנסת דליה איציק. התפטרותו תכנס לתוקפה ביום ראשון, 48 שעות מהגשתה. עם התפטרותו תהפוך איציק, אשר כיהנה בחודשי נבצרותו של קצב כממלאת מקום נשיא המדינה, לנשיאה בפועל ובכך תהפוך לאישה הראשונה אשר מחזיקה בתפקיד.

קצב הגיש את מכתב ההתפטרות מעט לפני הצהריים על ידי שליח. הכתב עצמו היה לאקוני וכל שנאמר בו כי קצב מבקש להתפטר לפני תום כהונתו בחוק, ביום ה-14 ביולי. במכתב לא הוזכרו סעיפי האישום, עסקת הטיעון או הנסיבות שהובילו להתפטרות. יו"ר הכנסת תהפוך לנשיאה בפועל החל מה-1 ביולי ותכהן בתפקיד זה במשך שבועיים בלבד, עד להשבעתו של שמעון פרס, אשר נבחר לפני שבועות מספר למחליפו של קצב על ידי הכנסת.

קצב התפטר כחלק מתנאי עסקת הטיעון עליה חתם עם פרקליטות המדינה בנוגע לפרשת ההטרדות המיניות בה הואשם. במסגרת העסקה קצב יודה בסעיפים חמורים פחות, בראשם הטרדה מינית ומעשה מגונה שלא בהסכמה, וסעיפי האונס אשר נכללו בכתב האישום המקורי יוסרו. כתוצאה הוסר חלקה של המתלוננת א' מבית הנשיא וכתב האישום מתייחס כעת רק לשתי מתלוננות. על עסקת הטיעון הושמעה ביקורת רבה מצד גורמים שונים בישראל, לצד אמירות כי העיסקה מוכיחה כי לא היה ממש בהאשמות. א' מבית הנשיא ערכה אמש מסיבת עיתונאים בה שטחה את טענותיה וגרסתה לנושא בפני כלי התקשורת.

ראו גם[עריכה]

מקורות[עריכה]