משתמש:DOPA0/הויקיפדיה הערבית הוחשכה למשך 24 שעות לאור תמיכה בעזה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

23 בדצמבר 2023

סמל ויקיפדיה הערבית, לאור תמיכה בזכויות העם הפלסטיני
פוסטר המופיע בעמוד הראשי, המודיע שהאתר יחזור לפעילותו הרגילה בעוד כ-5 שעות ו-57 דקות

ב-23 בדצמבר 2023, לאור מלחמת חרבות ברזל, העמוד הראשי של ויקיפדיה הערבית "הוחשך" וכל הערכים נחסמו לעריכה למשך 24 שעות כתמיכה בתושבי עזה ובקריאה לישראל "להפסיק את רצח העם בעזה", כמו כן שונה הלוגו של ויקיפדיה הערבית לצבעי דגל פלסטין.

העמוד הראשי מכיל 2 פוסטרים בגודל שתופס על כל המסך עם הכיתובים באנגלית ובערבית (עם תרגום):

In solidarity with Palestinian rights

Stop genocide in Gaza.
Stop killing civilians.
Stop targeting hospitals and schools.
Stop misinformation and disinformation.
Stop double standards.
Stop the war.. Spread the just and comprehensive peace.

שתרגומו בעברית:

בסולידריות עם זכויות הפלסטינים

להפסיק את רצח העם בעזה.
תפסיקו להרוג אזרחים.
תפסיק לכוון לבתי חולים ובתי ספר.
תפסיקו עם מידע מוטעה ודיסאינפורמציה.
תפסיק עם מוסר כפול.
תפסיקו את המלחמה.. הפיצו את השלום הצודק והמקיף.

כל מיזמי ויקיפדיה אמורים לשמור על נקודת מבט נייטרלית, אסור להביע דעה וצד, העמוד מכיל כיתובים המביעים דעה ברורה מאוד, ויש על כך איסור חמור מאוד.

תגובות וביקורת[עריכה]

איציק אדרי יו"ר עמותת ויקימדיה ישראל הגיב שם וכתב:

Unfortunately, not only did Arabic Wikipedia go dark, but also the entire movement. The day marks a sad day in the history of a movement that should be neutral and respect the movement's readers, volunteers and donors around the world. This was the day when one of our most important projects was taken hostage by politics. This is not the vision of our movement. It is not what hundreds of thousands of volunteers have worked so hard to build. For more than 19 years, I have volunteered for this movement, and I have never felt so ashamed. What's next? Let's take dark Hebrew Wikipedia and call for the release of 130 babies, elders, and civilians who were taken from their beds and are being held captive for more than two months without access to the red cross, whose medical condition is unknown. In addition, I hope that European Wikipedias will go dark to raise awareness about the rising antisemitism and violence towards Jews. I believe that this is our commitment as a movement according to the updated movement mission, as it seems from Arabic Wikipedia last action. Itzik A proud Israeli and a proud chairperson of Wikimedia Israel.

שפירושו בעברית:

למרבה הצער, לא רק ויקיפדיה הערבית חשכה, אלא גם התנועה כולה. היום מציין יום עצוב בהיסטוריה של תנועה שצריכה להיות ניטרלית ולכבד את קוראי התנועה, המתנדבים והתורמים ברחבי העולם. זה היה היום שבו אחד הפרויקטים החשובים ביותר שלנו נלקח כבן ערובה על ידי הפוליטיקה. זה לא החזון של התנועה שלנו. זה לא מה שמאות אלפי מתנדבים עבדו כל כך קשה כדי לבנות. יותר מ-19 שנים התנדבתי לתנועה הזו, ומעולם לא הרגשתי כל כך בושה. מה הלאה? בואו ניקח את ויקיפדיה העברית האפלה ונקרא לשחרור 130 תינוקות, זקנים ואזרחים שנלקחו ממיטותיהם ומוחזקים בשבי במשך יותר מחודשיים ללא גישה לצלב האדום, שמצבם הרפואי אינו ידוע. בנוסף, אני מקווה שהויקיפדיות האירופיות יחשכו כדי להעלות את המודעות לגבי האנטישמיות הגואה והאלימות כלפי יהודים. אני מאמין שזו המחויבות שלנו כתנועה לפי משימת התנועה המעודכנת, כפי שזה נראה מהפעולה האחרונה של ויקיפדיה בערבית. איציק ישראלי גאה ויו"ר גאה של ויקימדיה ישראל.

מובילת ההחשכה בוויקיפדיה הערבית שמה:‏ Farah Jack Mustaklem, העלתה פוסט Arabic Wikipedia day of action בשעה 01:18 שמספרת על ה"חשכה" שהחלה באתר בשעה חצות.

תוצאה מכך[עריכה]

עמוד ראשי
ראו גם – W:ויקיפדיה: מזנון#ויקיפדיה הערבית הוחשכה

תוצאה מכך, הוצע בויקיפדיה העברית להוסיף לסמל של ויקיפדיה העברית דגל ישראל ולצידו סרט צהוב כקריאה להשבת החטופים ותמיכה בישראל.

קישורים חיצוניים[עריכה]

אתר האינטרנט הרשמי של ויקיפדיה הערבית

גילוי נאות: מאמר זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיחדשות היא מיזם של קרן ויקימדיה.

ויקיחדשות
ויקיחדשות
מאמר זה מכיל דיווח ממקור ראשון שנעשה על ידי חבר בוויקיחדשות. ראו את דף השיחה לפרטים נוספים.
זהו מאמר בהתהוות

אנא ערכו והרחיבו את המאמר, וכאשר הוא יהיה מוכן לפרסום, שנו את התג {{בהתהוות}} לתג {{פרסום}} כדי שהמאמר יופיע בעמוד הראשי.

קטגוריה:כתבות קטגוריה:מלחמת חרבות ברזל קטגוריה:אינטרנט