עזרה:עריכת דף

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

דף העריכה מאפשר לכל המשתמשים בויקיחדשות לערוך את הדפים והמאמרים במיזם. הדף שלפנינו מספק הסברים מקוצרים עבור קישורים ולחצנים המופיעים בדף העריכה, וכדוגמה נלקח דף העריכה שלו עצמו. דף עריכה זה מקביל לדפי עריכה אחרים עם שינויים קלים בלבד. אם ברצונכם לבצע ניסויי עריכה, ולא לערוך את הדף בו אתם נמצאים, אנא עשו זאת בארגז החול.

יש לשים לב כי חלק מהתכונות פתוחות רק עבור משתמשים רשומים. במקרה זה רצוי ליצור חשבון חדש, פעולה האורכת מספר דקות בלבד. ראו איך ליצור חשבון חדש.

החלק העליון של דף העריכה[עריכה]

לחץ להגדלה.

להלן הסברים מקוצרים עבור המספרים האדומים שבתמונה לעיל.

זהירות: קליק שמאלי על כל אחד מהקישורים האדומים יוציאו אתכם מדף העריכה, תוך אובדן השינויים שטרם נשמרו. אם אינכם רוצים לצאת מדף העריכה, יש לפתוח את הקישורים בדף נוסף (באינטרנט אקספלורר: קליק ימני על הקישור ובחירת Open in a New Window או "פתח בחלון חדש". ניתן להשתמש גם בלחיצה על מקש shift בזמן הלחיצה על הקישור).


 1. יציאה מחשבון - יציאה מהחשבון הנוכחי.
 2. התרומות שלי - צפייה ברשימת התרומות שלך לוויקיחדשות.
 3. רשימת המעקב שלי - צפייה ברשימת המעקב שלך המאפשרת לעקוב אחר שינויים שנעשו בדפים שאתה מגלה בהם עניין מיוחד.
 4. העדפות - צפייה ושינוי בהעדפות ובמאפיינים של המשתמש.
 5. דף השיחה שלי - צפייה בדף השיחה שלך, שבו ויקיכתבים אחרים יכולים להשאיר לך הודעות. ראו גם מה ניתן לכתוב בדף השיחה שלך.
 6. ויקיחדשות - כאן יופיע שם המשתמש שלך, ולחיצה עליו תאפשר לך צפייה בדף המשתמש שלך.

לשוניות:

 1. עזרה - צפייה בדף הנוכחי ללא עריכה. בדפי כתבות יהיה כתוב "כתבה" וכן הלאה.
 2. שיחה - צפייה בדף השיחה של המאמר הנוכחי. בדוגמה שלפנינו, לחיצה על קישור זה תפנה אל הדף שיחת עזרה:עריכת דף.
 3. עריכה - צפייה בדף העריכה של המאמר הנוכחי. לחיצה על הלשונית במקרה שלנו רק תרענן את הדף, שכן אנו נמצאים כבר בדף העריכה. אילו היינו בדף עצמו, אזי לחיצה על הלשונית היתה מפנה אותך לדף העריכה.
 4. היסטוריית דף - צפייה בדף הגרסאות האחרונות, על מנת לבדוק את היסטוריית העריכה של המאמר וכן לשם בירור מי הם העורכים.
 5. מעקב - לחיצה על לשונית זו תוסיף את המאמר הנוכחי לרשימת המעקב שלך. אם המאמר כבר נמצא ברשימת המעקב שלך, לשונית זו תקרא הפסק לעקוב.


להלן התכונות הממוספרות במספרים סגולים. אלה מאפשרים הוספה מהירה וקלה של תווים לתיבת העריכה. שים לב כי לפעמים ניתן להשתמש במספר תכונות כאשר ישנו טקסט נבחר בתיבת העריכה. שימוש בתכונות אלה מאפשר הצגת טקסט נאה ביותר. אם תיאורן מורכב מדי בשלב זה, ניתן להסתפק בהקלדת הטקסט, ומשתמשים אחרים ישמחו לעזור ולהשלים החסר. למידת תכונות אלו באה בעיקר עם הנסיון.

 1. בחרו תבנית כדי להוסיף - לחיצה על השדה תפתח תפריט ובו רשימת התבניות הנפוצות בשימוש בדפי ויקיחדשות. לחיצה על אחת התבניות תמקמה בתוך חלונית העריכה
 2. טקסט מודגש - הדגשת הטקסט הנבחר או הוספת טקסט מודגש. ניתן להדגיש ידנית באמצעות הוספה של שלושה גרשים (''') בתחילתו וסופו של הטקסט הרצוי.
 3. טקסט נטוי - הטיית הטקסט הנבחר או הוספת טקסט נטוי. בשפה העברית אין זה נהוג להשתמש בכתב נטוי, ולכן רצוי להמנע משימוש זה בשפה זו. ניתן להטות ידנית באמצעות הוספה של שני גרשים ('') בתחילתו וסופו של הטקסט הרצוי.
 4. קישור פנימי - הפיכת הטקסט הנבחר לקישור למאמר אחר בוויקיחדשות או הוספת קישור למאמר אחר בוויקיחדשות. ניתן לקשר פנימית בצורה ידנית באמצעות זוג סוגריים מרובעים בתחילתו ([[) ובסופו (]]) של הטקסט הרצוי.
 5. קישור חיצוני - הפיכת הטקסט הנבחר לקישור מחוץ לוויקיחדשות או הוספת קישור מחוץ לוויקיחדשות. ניתן לקשר לאתר חיצוני בצורה ידנית באמצעות סוגריים מרובעים בתחילתו ([) ובסופו (]) של הטקסט הרצוי.
 6. כותרת דרגה 2 - הפיכת הטקסט הנבחר לכותרת ראשית או הוספת כותרת ראשית. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספת של שני סימני שווה (==) בתחילתו ובסופו של הטקסט הרצוי.
 7. תמונה - הוספת תבנית תמונה. בכדי להוסיף תמונה יש ללחוץ על כפתור זה ולהוסיף את שם התמונה ואת כיתוב התמונה. יש לוודא שהתמונה נמצאת בויקישיתוף או בשרת שלנו. ראו עזרה עם תמונות.
 8. קישור לקובץ מדיה - הוספת קישור לקובץ מדיה, כגון קובץ קול. הטיפול בקובץ מדיה דומה לטיפול בתמונות.
 9. נוסחה מתמטית - הוספת נוסחה מתמטית.
 10. טקסט לא מעוצב - כפתור זה משמש להצגת קודי ויקיחדשות. כך, לדוגמה, ניתן להציג איך נראה נוסחה מתמטית בקוד המקור: <math>x^2</math>. אילו לא היינו משתמשים באפשרות זו, הקוד היה מוצג כך: . כל שצריך לעשות הוא לתחום את הטקסט הרצוי בתגי פונקציה זו.
 11. חתימה + שעה - לחיצה על לחצן זה תכניס את החתימה שלך ואת השעה. ניתן לעשות זאת בצורה ידנית באמצעות ארבעה סימני זרקא (~~~~).
 12. קו אופקי - הכנסת קו אופקי. לרוב נהוג שלא להשתמש בקו אופקי ולכן יש להשתדל להמנע משימוש בקו זה.
 13. טקסט מחוק - הפיכת הטקסט הנבחר לטקסט עם קו העובר באמצעו או הוספת טקסט עם קו מסוג זה (דוגמה). נהוג להשתמש בתכונה זו בדפי שיחה לשם הבהרת שינוי עמדה, או הבלטה של שינוי כלשהו.
 14. יישור טקסט לשמאל - יישור טקסט נבחר לשמאל או הוספת טקסט מיושר לשמאל. נהוג ליישר לשמאל קטעים ארוכים הכתובים בשפות שכיוונן הוא משמאל לימין, כגון אנגלית, למטרות תצוגה ועיצוב.
 15. יישור טקסט למרכז - כנזכר מעלה, אך במקום יישור לשמאל, תכונה זו מיישרת למרכז.
 16. ירידת שורה - לחיצה על לחצן זה דומה ללחיצה על מקש ה-Enter או Return. הוא למעשה מתחיל שורה חדשה. לחילופין, ניתן להשאיר שורה ריקה לקבלת אותה התוצאה.
 17. כתב עילי - הפיכת הטקסט הנבחר לכתב עילי או הוספה של כתב מסוג זה.
 18. כתב תחתי - הפיכת הטקסט הנבחר לכתב תחתי או הוספה של כתב מסוג זה.
 19. כתב מוקטן - הפיכת הטקסט הנבחר לכתב קטן או הוספה של כתב זה. נהוג להשתמש בכתב זה בכתיבת הערות הכוונה או הבהרה בתחילת המאמר.
 20. הערה מוסתרת - הפיכת הטקסט הנבחר למוסתר או הוספה של טקסט מסוג זה. כפתור זה משמש למצבים בהם רוצים להשאיר הערות שלא יוצגו במאמר עצמו, אלא רק למי שעורך את המאמר.
 21. יצירת גלריית תמונות - הוספה של גלריית תמונות לערך. לאחר ההוספה יש להתאים את שמות הקבצים וכיתובי התמונות. למידע נוסף, ראו עזרה עם תמונות.
 22. כותרת ברמה 3 - הפיכת הטקסט הנבחר לכותרת משנית או הוספת כותרת משנית. ניתן לעשות זאת ידנית באמצעות הוספת של שלושה סימני שווה (===) בתחילתו וסופו של הטקסט הרצוי.
 23. הזחה לשמאל - כשמו כן הוא. משמש למטרות עיצוב. ניתן להזיח בצורה ידנית האמצעות הוספת מספר נקודותיים רצופות על פי גודל ההזחה הרצויה. שימושי בהתכתבויות בדפי שיחה.
 24. חלונית ציטוט - הוספת חלונית ובו ניתן להכניס ציטוט. עדיף להמנע משימוש בחלונית זו, שכן קיימות תבניות המשמשות למטרה זו.
 25. טקסט עם צבע - משמש לצביעת הגופן בצבע אחר משחור. לאחר לחיצה על הלחצן יש להקליד את שם הצבע באנגלית במקום הטקסט "ColorName". כדי להשתמש בגוונים מדויקים יותר (ולא סתם "orange", "blue" וכדומה), יש להציב מספר עם סולמית על פי הטבלה שכאן.
 26. קישור לכותרת בדף - הפיכת הטקסט הנבחר לתת קישור או הוספת תת קישור. משמש להפניה לכותרת מסוימת הנמצאת בתוך מאמר מסוים.
 27. הגדרת רשימת פריטים - הפיכת הטקסט הנבחר להגדרה או הוספת תבנית הגדרה. מדובר בשאלה של עיצוב ולכן נהוג להשתמש בפונקציה זו בדפי מונחים.
 28. הערת שוליים - הכנסת הערת שוליים לתוך הטקסט. לחיצה על הכפתור תיצור את הטקסט הבא: <ref>הזן הערת שוליים כאן</ref>. יש להחליף את המילים "הזן הערת שוליים כאן" בהערת השוליים שרוצים. לאחר מכן, יש להוסיף דרך תפריט "בחרו תבנית כדי להוסיף" (12) ב"כותרת הערת שוליים". לאחר השמירה הערות השוליים תופענה תחת הכותרת.
 29. קישור לוויקיפדיה העברית - הפיכת הטקסט הנבחר לקישור לערך באותו שם בוויקיפדיה העברית. יש לשים לב שעל הטקסט להיות שמו המדויק של הערך.

ראו גם: תחביר ויקי עבור הסבר מפורט של כלי העריכה המתוארים לעיל.

החלק התחתון של דף העריכה[עריכה]

לחצו להגדלה

להלן הסברים מקוצרים עבור המספרים הצהבהבים שבתמונה לעיל.

 1. תקציר - זו תיבת עריכה בה ניתן לכתוב תיאור קצר של עריכתך. הסבר זה יכול להיות קצר וקולע, כגון "עיצוב" או "קטגוריה". אם ההסבר שלך ארוך ומלווה במקורות, ניתן לכתוב "הסבר בדף שיחה" וכתוב את מלוא ההסבר בדף השיחה של הדף אותו ערכת. ראו הסבר נוסף ומקרא של תקצירי עריכה נפוצים.
 2. זהו שינוי משני - יש לסמן תיבה זו אם השינוי שלך משני, כלומר אם הוא שינוי עיצובי קטן, או תיקון שגיאת כתיב, ואין בו שינוי משמעותי בתוכן המאמר. (קיצור דרך: alt-i)
 3. מעקב אחרי דף זה - יש לסמן תיבה זו אם ברצונך שהדף זה יכנס לרשימת המעקב שלך. (קיצור דרך: alt-w)
 4. שמירה - לחיצה על לחצן זה תשמור את המאמר על פי הכתוב בתיבת העריכה. קודם הלחיצה, מומלץ לחשוב האם השינוי או תוספת שלך מתאימה לוויקיחדשות. ראו גם כללי התנהגות בין חברי הקהילה, מה ויקיחדשות איננה ועקרונות וקווים מנחים. (קיצור דרך: alt-s). עקב תקלות טכניות המתרחשות לעיתים, מומלץ להעתיק את תוכן תיבת העריכה קודם לחיצה על לחצן זה באמצעות סימון הטקסט (ctrl-a) ולחיצה על ctrl-c.
 5. תצוגה מקדימה - לפני בחירה ב"שמירה" מומלץ לבחור קודם לכן בתצוגה המקדימה. לחיצה על לחצן זה תציג לפניך דף תצוגה מקדימה של המאמר כפי שיופיע עם העריכות שלך, בנוסף לתיבת העריכה. יש לשים לב כי המאמר עדיין לא נשמר. לאחר שווידאת כי התוצאה לרוחך, ניתן ללחוץ על "שמירה". (קיצור דרך: alt-p). עקב תקלות טכניות המתרחשות לעיתים, מומלץ להעתיק את תוכן תיבת העריכה קודם לחיצה על לחצן זה.
 6. הצגת שינויים - לחיצה על לחצן זה תפנה אותך לדף ובו השינויים שביצעת בנוסף לתיבת העריכה עצמה. כפתור זה משמש למעקב אחר השינויים שביצעת עוד לפני ששמרת את המאמר (קיצור דרך: alt-d).
 7. ביטול / יציאה - לחיצה על קישור זה תשלח אותך חזרה אל דף המאמר עצמו, ללא שמירת השינויים שביצעת.
 8. עזרה לעריכה - לחיצה על קישור זה מפנה אותך לדף עזרה זה.
 9. תווים מיוחדים - לחיצה על אחד מהתווים המיוחדים תוסיף אותו לתיבת העריכה. בדרך זו ניתן להוסיף בקלות ובמהירות סימוני ניקוד, סימונים מתמטיים ותווים מיוחדים המיועדים לשפות זרות.