עזרה:קובצי CSS ו־JavaScript

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

קובצי CSS ו־JavaScript הם קבצים המגדירים את המראה והממשק של האתר. גיליונות CSS ותסריטי JavaScript נטענים בכל הדפים, מלבד דף הכניסה לחשבון, דף יצירת חשבון ודף העדפות המשתמש (מה שאומר שבדפים הללו לא תהיה השפעה מהקבצים). רק מפעילי מערכת מורשים לערוך קבצים אלו.

גיליונות CSS[עריכה]

גיליונות CSS מאפשרים לשנות את התצוגה והעיצוב של אלמנטים. הסיומת .css בשם הדף מציינת שהדף הוא קובץ CSS.

במרחב מדיה־ויקי קיים קובץ CSS שמשפיע על כל המשתמשים בכל העיצובים. הקובץ נקרא Common.css. בקובץ זה מוגדר, למשל, גיליון הגורם להסתרת שורת הכותרת בעמוד הראשי. בנוסף לקובץ זה, קיימים קובצי CSS שמשפיעים על עיצובים ספציפיים בלבד. הקבצים הם Vector.css‏, Monobook.css‏, Modern.css ו־Cologneblue.css. הקובץ Vector.css משפיע על כל המשתמשים בעיצוב "וקטור". עיצוב וקטור הוא עיצוב ברירת המחדל של האתר, ולכן כל המשתמשים האנונימיים והמשתמשים הרשומים שלא שינו העדפה זו מושפעים מהגיליונות הרשומים בקובץ זה. הקבצים האחרים משפיעים רק על משתמשים רשומים ששינו את עיצוב ברירת המחדל של האתר (באמצעות הלשונית "מראה" בהעדפות); משתמשים אלו מושפעים מקובץ ה־CSS המתאים לעיצוב בו הם בחרו (Monobook.css עבור משתמשים שבחרו בעיצוב "מונובוק", Modern.css עבור משתמשים שבחרו בעיצוב "מודרני" ו־Cologneblue.css עבור משתמשים שבחרו בעיצוב "מים כחולים").

קיימים גם קובצי CSS שמשפיעים רק על משתמשים בעלי הרשאות מסוימות:

 • הקובץ Group-user.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים על משתמשים רשומים בלבד.
 • הקובץ Group-autoconfirmed.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים על משתמשים ותיקים בלבד.
 • הקובץ Group-sysop.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים על מפעילי מערכת בלבד.
 • הקובץ Group-bureaucrat.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים על בירוקרטים בלבד.
 • הקובץ Group-bot.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים על משתמשים בעלי הרשאות בוט בלבד.
 • הקובץ Group-checkuser.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים על משתמשים בעלי הרשאות בודק בלבד.

ישנם מספר גאדג'טים שמשתמשים בקובצי CSS לצורך תפעולם. קבצים אלו משפיעים רק על משתמשים רשומים שהפעילו את הגאדג'טים השייכים להם (באמצעות הלשונית "גאדג'טים" בהעדפות), מלבד הקובץ Gadget-hideExternalLinksIcons.css שמשפיע על כל המשתמשים האנונימיים ועל כל המשתמשים הרשומים שלא ביטלו את הגאדג'ט הזה, משום שהגאדג'ט מוגדר כגאדג'ט ברירת מחדל.

במרחב מדיה־ויקי קיימים מספר קובצי CSS נוספים:

 • הקובץ Mobile.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים רק על משתמשים הגולשים בגרסת האתר למכשירים ניידים.
 • הקובץ Noscript.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים רק על משתמשים ש־JavaScript מבוטל בדפדפן האינטרנט בו הם גולשים.
 • הקובץ Filepage.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים רק על דפים במרחב השם "קובץ".
 • הקובץ Print.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים רק על הפלט בהדפסה (הדף כפי שמוצג בעת לחיצה על הקישור "גרסה להדפסה" בתפריט הצד).
 • הקובץ Geshi.css מאפשר להגדיר גיליונות CSS שמשפיעים רק על התגית <source>.

בנוסף לכל אלו, עבור כל משתמש רשום קיימים גם קובצי CSS אישיים. משמעות הדבר היא שכל משתמש רשום יכול להתאים אישית את מראה האתר באמצעות שינוי קובץ(י) ה־CSS האישיים שלו. לעזרה נוספת, ראו עזרה:גיליונות CSS אישיים.

תסריטי JavaScript[עריכה]

תסריטי JavaScript מאפשרים לשנות את ממשק המשתמש באמצעות סקריפטים שנכתבים בשפת תכנות זו. הסיומת .js בשם הדף מציינת שהדף הוא קובץ JavaScript. תסריטי JavaScript לא משפיעים על משתמשים ש־JavaScript מבוטל בדפדפן בו הם גולשים.

במרחב מדיה־ויקי קיים קובץ JavaScript שמשפיע על כל המשתמשים בכל העיצובים. הקובץ נקרא Common.js. בקובץ זה מוגדר, למשל, הסקריפט שמוסיף קישור בראש הדף – "דף השיחה שלי", עבור משתמשים אנונימיים שקיבלו הודעה בדף שיחתם. בנוסף לקובץ זה, קיימים קובצי JavaScript שמשפיעים על עיצובים ספציפיים בלבד. הקבצים הם Vector.js‏, Monobook.js‏, Modern.js ו־Cologneblue.js. הקובץ Vector.js משפיע על כל המשתמשים בעיצוב "וקטור". עיצוב וקטור הוא עיצוב ברירת המחדל של האתר, ולכן כל המשתמשים האנונימיים והמשתמשים הרשומים שלא שינו העדפה זו מושפעים מהתסריטים הרשומים בקובץ זה. הקבצים האחרים משפיעים רק על משתמשים רשומים ששינו את עיצוב ברירת המחדל של האתר (באמצעות הלשונית "מראה" בהעדפות); משתמשים אלו מושפעים מקובץ ה־JavaScript המתאים לעיצוב בו הם בחרו (Monobook.js עבור משתמשים שבחרו בעיצוב "מונובוק", Modern.js עבור משתמשים שבחרו בעיצוב "מודרני" ו־Cologneblue.js עבור משתמשים שבחרו בעיצוב "מים כחולים").

קיימים גם קובצי JavaScript שמשפיעים רק על משתמשים בעלי הרשאות מסוימות:

 • הקובץ Group-user.js מאפשר להגדיר תסריטי JavaScript שמשפיעים על משתמשים רשומים בלבד.
 • הקובץ Group-autoconfirmed.js מאפשר להגדיר תסריטי JavaScript שמשפיעים על משתמשים ותיקים בלבד.
 • הקובץ Group-sysop.js מאפשר להגדיר תסריטי JavaScript שמשפיעים על מפעילי מערכת בלבד.
 • הקובץ Group-bureaucrat.js מאפשר להגדיר תסריטי JavaScript שמשפיעים על בירוקרטים בלבד.
 • הקובץ Group-bot.js מאפשר להגדיר תסריטי JavaScript שמשפיעים על משתמשים בעלי הרשאות בוטים בלבד.
 • הקובץ Group-checkuser.js מאפשר להגדיר תסריטי JavaScript שמשפיעים על משתמשים בעלי הרשאות בודקים בלבד.

מרבית הגאדג'טים משתמשים בקובצי JavaScript לצורך תפעולם. קבצים אלו משפיעים רק על משתמשים רשומים שהפעילו את הגאדג'טים השייכים להם (באמצעות הלשונית "גאדג'טים" בהעדפות), מלבד הקבצים הבאים:

 • הקובץ Gadget-summariesList.js משפיע על כל המשתמשים האנונימיים ועל כל המשתמשים הרשומים שלא ביטלו את הגאדג'ט הזה, משום שהגאדג'ט מוגדר כגאדג'ט ברירת מחדל.
 • הקובץ Gadget-mySandbox.js משפיע על כל המשתמשים הרשומים שלא ביטלו את הגאדג'ט הזה, משום שהגאדג'ט מוגדר כגאדג'ט ברירת מחדל.
 • הקובץ Gadget-refTooltip.js משפיע על כל המשתמשים האנונימיים ועל כל המשתמשים הרשומים שלא ביטלו את הגאדג'ט הזה, משום שהגאדג'ט מוגדר כגאדג'ט ברירת מחדל.