שמעון פרס הושבע לתפקיד נשיא מדינת ישראל

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
15 ביולי 2007
נשיאה ה-9 של מדינת ישראל, שמעון פרס

שמעון פרס הושבע היום לתפקיד נשיא מדינת ישראל. פרס, אשר נבחר לפני כחודש בכנסת, הוא נשיאה ה-9 של מדינת ישראל. בטקס החגיגי שנערך בירושלים נכחו חברי הכנסת, חברי הממשלה, אך לא נכחו אשתו של פרס, סוניה, אשר לא יכלה להגיע לטקס עקב מצבה הרפואי, והנשיא לשעבר משה קצב.

בנאומו אמר הנשיא פרס: "בליבי דרים היום יחד שמחה מול האתגר שהטלתם עלי, אך גם עצבות של שעת פרידה. אני עוזב את הבית הזה- ליבה הפועם של הדמוקרטיה הישראלית - אחרי שחבשתי את ספסליו ארבעים ושמונה שנים, למעלה ממחצית חיי. אהבתי את עצמתו מחרישת האוזניים, את הויכוחים הגדולים, את סערת הנפש, ואת ההתפייסויות הבלתי צפויות". עוד התיחס לנגב והגליל, שעל פיתוחם היה מופקד לעיתים כשר, באומרו: " הנגב החל להתעורר. אסור להרדימו מחדש... הגליל מזמין את הדור הצעיר להעשיר את הגליל במרץ אינטלקטואלי ולהקים בו תעשיות נקיות, לרפדו בגפנים, ולארח בו תיירים".

פרס מחליף בתפקיד את הנשיאה בפועל דליה איציק, אשר התמנתה לו עם התפטרותו של משה קצב, הנשיא הנבחר הקודם אשר התפטר בעקבות הסדר הטיעון עליו חתם עם פרקליטות המדינה במסגרת פרשת העבירות המיניות. איציק כיהנה בתפקיד במשך כשבועיים בלבד, במהלכם הספיקה לקבל לידיה את בקשת החנינה של חברת הכנסת לשעבר נעמי בלומנטל. בלומנטל, אשר נשפטה למאסר בפועל בפרשת סיטי טאואר, ביקשה חנינה ממוסד הנשיאות ומשרד המשפטים המליץ להמתיק את עונשה כך שלא יכלול מאסר בפועל אלא עבודות שירות בלבד. איציק צירפה המלצתה לבקשה והסבירה במכתבה לנשיא החדש כי נמנעה מלחון את בלומנטל בעצמה רק מחשש מיצירת מראית-עין של "מחטף".

פרס בן ה-84 כיהן בתפקידים רבים במערכת הביטחון ובפוליטיקה הישראלית. בין השאר היה מנכ"ל משרד הביטחון, שר החוץ ואף כיהן כראש ממשלה פעמיים. בשנת 1994 זכה, יחד עם יצחק רבין ויאסר ערפאת בפרס נובל לשלום על חלקו בהסכמי אוסלו בין ישראל והרשות הפלסטינית בראשות עראפת.

במהלך פעילותו הפוליטית היה פרס תחת דוד בן גוריון ורבין. רבות זוהה עם מפלגותיהם, ובעשורים האחרונים עם מפלגת העבודה, אך עם הקמת מפלגת קדימה על ידי אריאל שרון חבר אליו, ולאחר שזה נפל למשכב המשיך עם יורשו אהוד אולמרט. בממשלתו של אולמרט כיהן פרס כשר הממונה על פיתוח אזורי ועל הנגב והגליל. פרס ניסה בעבר להבחר לנשיא אך הפסיד בזמנו לקצב. בנסיונו השני הצליח פרס לנצח את חברת הכנסת קולט אביטל וחבר הכנסת ראובן ריבלין, אשר פרשו מהמירוץ לאחר סיבוב הבחירות הראשון.