האו"ם גינה תגובת אחמדינז'אד על ההתנקשות במוע'ניה התוקפת ישראל

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
20 בפברואר 2008
באן קי מון

מחמוד אחמדינז'אד, נשיא איראן, חיכה זמן רב בטרם הגיב להתנקשות בבכיר החזבאללה בשבוע שעבר, אך עתה משהגיב, דבריו היו ככל הנראה החריפים ביותר שנשמעו בהקשר זה. אחמדינז'אד האשים, כמו החזבאללה עצמה וסוריה, את ישראל כאחראית להתנקשות בעימאד מוע'ניה בדמשק. בדבריו כינה אחמדינז'אד את ישראל כ"חיית פרא שמעצמות העולם שיסו במזרח התיכון" ואת "המשטר הציוני" כינה הנשיא "חידק מטונף".

מוע'ניה היה מבוקש כטרוריסט בכמה מדינות, ביניהן ישראל וארצות הברית. מיוחסים לו מספר לא מבוטל של פיגועים ותקיפות כנגד מטרות אזרחיות וצבאיות ברחבי העולם. בין השאר נודע כמי שאחראי לחטיפת מטוס TWA, תקיפת בסיס חיל הנחתים האמריקאי בלבנון, חטיפת מטוס נוסעים כוויתי ב-1988, וכן הוא חשוד במעורבות בפיגועים בשגרירות ישראל ומרכז הקהילה היהודית בבואנוס איירס ובחטיפת החיילים הישראלים שהביאה מלחמת לבנון השנייה. מע'ניה היה איש הקשר המרכזי בין ארגון חזבאללה לבין הממשל האיראני. אחמדינז'אד כינה את מוע'ניה "צדיק" ו"לוחם טהור".

בתגובה להתבטאות החריפה פנה שגריר ישראל באו"ם, דני גילרמן למזכ"ל האו"ם, באן קי מון, בבקשה לגנות את דבריו של נשיא איראן. השניים נועדו לפגישה שאחריה אמר המזכ"ל כי דבריו של אחמדינז'אד "בלתי נסבלים ובלתי נסלחים". בפגישה דנו השניים גם בנושאים אחרים, ביניהם פרשת החיילים הישראלים החטופים, המצב ברצועת עזה ואיום הקאסמים על שדרות ושאר יישובי הנגב המערבי.

מקורות[עריכה]