לדלג לתוכן

ויקיחדשות:לאן נעלמה העריכה שלי?

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

דף זה נועד לסייע לאלו שביצעו עריכה או כתבו מאמר ולא מצאו את השינויים שביצעו.

אם המאמר אותו יצרת נמחק פנה לפסקה של מאמרים מחוקים, אם התמונה לא נמצאת איפה ששמת אותה פנה לפסקה על תמונות, אחרת פנה לפסקה על שינויים שנעלמו.

המאמר נמחק[עריכה]

הפסקה הזאת מתייחסת אך ורק למקרים בהם המאמר נמחק, כלומר אם לוחצים על כפתור "לך" כאשר שם המאמר כתוב בתיבה, מקבלים הודעה שהערך לא קיים. אם מקבלים מאמר אחר, פנה לפסקה בנושא הפניות.

אם המאמר נמחק במהלך החודשים האחרונים יש סיכוי טוב שניתן למצוא את התיעוד של המחיקה ביומן המחיקות. ניתן למצוא את יומן המחיקות דרך יומן המחיקות. על מנת לאתר את המחיקה מקישים את שם הערך ב"כותרת" ולוחצים על ביצוע שאילתה. במידה והמאמר מופיע רואים כיתוב מהצורה:

 • 18:21, 28 אפר' 2005 Havelock מחק את "משתמש:משה רבנו/תנ"ך 1" (מחיקה על פי בקשת המשתמש)

הכיתוב מבהיר מספר דברים:

 1. תאריך ושעה של המחיקה (בדוגמה: 18:21, 28 אפר' 2005).
 2. איזה מאמר נמחק (בדוגמה: משתמש:משה רבנו/תנ"ך 1).
 3. מי מבין מפעילי המערכת מחק את המאמר (בדוגמה: Havelock).
 4. הסיבה למחיקת המאמר (בדוגמה: מחיקה על פי בקשת המשתמש).

במקרים והערך לא נמצא ביומן המחיקות ובכל זאת נמחק, פירוש הדבר הוא שלא ניתן לשחזר אותו ויש לכתוב אותו מחדש.

עקרונית יש מספר סוגים של מחיקות (ראה פירוט בויקיחדשות: מדיניות המחיקה):

 1. מחיקה בעקבות הצבעה - במקרה כזה הכיתוב מכיל את המילה "הצבעה", במקרה כזה ניתן לראות את ההצבעה עצמה בדף ששמו כשם המאמר שנמחק עם הקידומת "ויקיחדשות:רשימת מועמדים למחיקה/:". במקרים כאלו יש לבדוק את תוכן ההצבעה ולפי הפגמים שנמצאו ניתן לטפל בבעיה שגרמה מלכתחילה למחיקה. יש לשים לב! אי טיפול בבעיה שגרמה למחיקה תגרום למחיקה חוזרת מיידית.
 2. מחיקה מהירה - על פי הפירוט במדיניות המחיקה. במקרים כאלו לרוב יופיע התוכן של המאמר או המילים "זבל", "פרסומת" וכדומה. במקרים כאלו ניתן לכתוב את הערך מחדש רק בצורה סבירה יותר ונייטרלית יותר. ניתן לפנות גם למפעיל המערכת שמחק את המאמר, אולם במקרה כזה יש להניח כי אם המאמר יכתב מחדש ללא שינוי, הוא יימחק שוב בכל מקרה.
 3. מחיקה עקב הפרת זכויות יוצרים. הכיתוב מכיל את המונח "זכויות יוצרים" או "העתקה" או הקישור ממנו הועתק המאמר. במקרים כאלו, ניתן לכתוב ערך חדש בלי להעתיק מהמקור או אם אתה בעל זכויות היוצרים ניתן להצהיר על כך בפני המפעיל המוחק ולתאם איתו את השחזור. נימוקים בסגנון של העתקתי מאתר ממשלתי/אתר שבמדינה איסלמית וכדומה אינם רלוונטיים.
 4. מחיקה עקב בעיות טכניות - לרוב אין תועלת בשחזור ויש לכתוב את המאמר מחדש. במקרים מסוימים תופיע גם שורת שחזור ואז המאמר שוחזר ונמחק שוב מסיבה אחרת.
 5. מחיקה על מנת לפנות מקום למאמר אחר - במקרים כאלו לרוב הערך קיים כרגע ולכן אינם קשורים לעניין של פסקה זו. במקרים והמאמר לא קיים כרגע יש להתחיל את הדף מהתחלה לגבי המאמר שאיתו דרסו את הערך שיצרת.
 6. מחיקה עקב בקשת המשתמש - מופיעה ההודעה הזאת בתור הסיבה למחיקה. במקרים כאלו רק למשתמש שאליו שייך הדף יש אפשרות לבקש לשחזר אותו.

הדף שלי הפך להפניה[עריכה]

במקרים מסוימים הפך הדף אותו ערכת להפניה לדף אחר, מקרים אלו כוללים למשל: כתיב מלא/חסר, שילוב בתוך מאמר גדול יותר וכדומה. במקרים אלו ניתנים לאיתור על ידי הגעה למאמר וקבלת מאמר אחר (עם כותרת אחרת). לרוב ההפניה היא למאמר שבו שולבו השינויים שעשית אולם אם לא כך הדבר ניתן לאתר אותם. בנושא זה ישנן שתי אפשרויות:

 1. המאמר אותו ערכת הועבר, במקרה כזה יופיע בהיסטוריה של הערך שערכת רק שורת היסטוריה אחת. אפשר לבדוק את זה ביומן ההעברות.
 2. המאמר אותו ערכת שולב (כל שאר המקרים). את ההיסטוריה של המאמר אותו ערכת ניתן לקבל על ידי לחיצה על הקישור אליו שמופיע בדף אליו הגעת ולאחר מכן לחיצה על גרסאות קודמות.

תחילה יש לבדוק האם בוצעה העברה, אם כן, הטיפול זהה לטיפול במאמר רגיל, רק עם המאמר החדש, ראו הפסקה על שינויים שנעלמו. אחרת יש לבדוק את הגרסה שאליה בוצע השילוב (לרוב כתוב בהיסטוריה "שולב מהמאמר ..." או משהו דומה). אם בגרסה זו הוכנס השינוי שלך ומאז נעלם יש לפעול כמו במקרה הקודם. אם לא, יש להעתיק את השינוי שביצעת מהמאמר הישן לחדש (ניתן לראות אותו דרך גרסאות קודמות של המאמר הישן).

השינוי שעשיתי נעלם[עריכה]

תחילה יש למצוא את מה שאירע על ידי כניסה לדף ההיסטוריה של המאמר באמצעות "גרסאות קודמות" וחיפוש המידע על השינויים. ישנן שתי אפשרויות עיקריות:

 1. המאמר שוחזר - במקרה כזה תופיע בדף ההיסטוריה המילה "שוחזר" בשינוי שהוא לאחר השינוי שלך. לפרטים, ראה הפסקה המתאימה.
 2. המאמר שונה - מאז העריכה שלך נעשו שינויים אחרים שכללו את ביטול השינוי שלך, במקרה כזה לא יופיע כיתוב מיוחד בדף השיחה. לפרטים ראה הפסקה המתאימה.

אם מדובר בדף שיחה ישנה אפשרות נוספת שנגרמת בעיקר במקרה של כותבים רבים לאותו דף שיחה.

השינוי שוחזר[עריכה]

במקרה כזה תופיע בדף ההיסטוריה המילה "שוחזר", הנוסח הוא לרוב מהצורה שוחזר מעריכות של $2 (שיחה) לעריכה האחרונה של $1 (כאשר $1 הוא שם המשתמש) אולם זה לא הכרחי ויכולים להופיע נוסחים דומים. שיחזור נעשה במקרה של השחתה ולכן פירוש ביצועו מיד לאחר עריכה שלך הוא שהעריכה נחשבה להשחתה ולכן אין תועלת בהכנסתה מחדש (היא תשוחזר שנית). עם זאת, אין השיחזור סוף פסוק, הדרך הנכונה לטפל בעניין היא השארת הודעה בדף השיחה של המאמר (מתקבל על ידי לחיצה על הכפתור "שיחה") שמסבירה מדוע השיחזור איננו תקין. במקרים מסוימים ניתן להשאיר גם הודעה בדף השיחה של המשחזר על מנת לברר את העניין.

השינוי נערך על ידי אחרים[עריכה]

כל השינויים שנעשים על ידי המשתמשים פתוחים לעריכה עם על ידי אחרים. מצב בו עשית שינוי ולאחר פרק זמן מסוים (במקרים קיצוניים זה יכול להיות אפילו דקות ספורות) השינוי נעלם הוא תקין וסביר. במקרים כאלו מומלץ לבדוק האם השינוי שלך אכן נעלם באופן מהותי ולא רק נערך לשונית או הוזז למקום אחר בערך. במקרה שהשינוי נשאר בערך, עדיף לרוב להשאירו במקומו ולא להתעקש על הנוסח המקורי שלך (גישה שאיננה זוכה לעידוד רב בוויקיחדשות). אם השינוי נמחק, יש לבדוק את ההיסטוריה של הערך, אם לא כתוב משהו ספיציפי על השינוי הזה, ניתן להוסיפו עוד פעם אחת (במקרים רבים השינוי שלך מושמט בטעות בפעם הראשונה). אם זו איננה הפעם הראשונה בה השינוי נמחק או נכתב משהו ספיציפי עליו בהיסטורית השינויים, יש לכתוב הודעה בדף השיחה ואין להוסיף למאמר מכיוון שהשינוי יימחק שוב.

ההודעה שלי בדף השיחה נעלמה[עריכה]

כאשר הודעה נעלמת בדף שיחה ובמיוחד בדסק חדשות, ישנה אפשרות שמדובר בהתנגשות עריכה. התנגשות עריכה נוצרת כאשר שני ויקיכתבים מנסים לערוך את אותו דף באותו זמן. למרות שהתופעה יכולה להתרחש גם בזמן עריכת מאמר רגיל, בדפי שיחה התופעה נפוצה יותר. התופעה מאותרת על ידי בדיקה בדף ההיסטוריה של השיחה, ובדיקה האם במהלך 2-3 הדקות שלאחר העריכה שלך שינה ויקיכתב אחר את אותו הדף. במקרה שכן וההודעה שלך נמחקה, יש סבירות רבה שמדובר בהתנגשות עריכה שלא טופלה כמו שצריך על ידי הוויקיכתב האחר ועליך להוסיף את ההודעה מחדש.

התמונה שלי נעלמה[עריכה]

ישנן שתי אפשרויות לכך שתמונה "נעלמה":

 1. התמונה עצמה נמחקה, ניתן לוודא ולטפל במקרה זה בצורה דומה לערך שנמחק כאשר שם המאמר הוא "תמונה:שם_תמונה".
 2. הקישור של התמונה למאמר נמחק, במקרה כזה ההתייחסות היא זהה לשינוי שנעשה במאמר.