לדלג לתוכן

ויקיחדשות:מדיניות הפרטיות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

גרסה של מדיניות זו (ראו ויקימדיה:פרטיות) אושרה בידי חבר הנאמנים של ויקימדיה באוקטובר 2008. הצעות לשינויים יתקבלו בברכה וניתן להשאירם כאן.

מסמך זה הוא תרגום המדיניות לעברית.

מבוא ותמצית

[עריכה]

קריאה בלבד וצפייה באתרים

[עריכה]

על העושים שימוש של קריאה בלבד באתרי קרן ויקימדיה, לא נאסף כל מידע (מעבר למה שבדרך־כלל נאסף ביומני השרתים בידי אתרי אינטרנט כלליים).

תרומה לאתרי ויקיחדשות

[עריכה]

כל תוכן שנתרם מתפרסם בצורה פומבית וגלויה לעיני כלל המשתמשים. אם הנכם כותבים משהו, הניחו שהכתוב יכול להישאר לנצח (גם אם העמוד נמחק מוויקימדיה, אין זה אומר שהתוכן הוסר כליל מהרשת או משרתי ויקיחדשות). הערה זו כוחה יפה בין השאר למאמרים, דפי משתמשים ודפי שיחות.

מגבלות ויוצאי דופן יתוארו להלן.

פרסום בוויקי ומידע ציבורי

[עריכה]

גלישה באתרי האינטרנט של ויקימדיה אינה חושפת את זהותך!

כאשר הנכם עורכים דף מדפי ויקיחדשות, הנכם מפרסמים מסמך. זהו אקט ציבורי, שבו אתם מזוהים פומבית עם העריכה שביצעתם ככותביה.

זיהוי הכותבים

[עריכה]

ניתן לפרסם דף בוויקי כשאתם מחוברים לחשבון או פועלים כאנונימיים. האפשרות לחיבור פתוחה רק עבור משתמשים רשומים שיצרו חשבון במיזם הרלוונטי (פעולה זאת נעשית בחינם, על כך בהמשך).

במצב מחובר, אתם תזוהו בשם המשתמש שלכם, אותו אתם בוחרים בעת הרישום בפעם הראשונה. שם המשתמש שלכם יכול להיות שמכם האמיתי (אם בחרתם לחשוף אותו) או כינוי כלשהו שאינו חושף את זהותכם.

אם אינכם מחוברים, אתם תזוהו באמצעות כתובת ה־IP שלכם. זהו רצף של 4 מספרים (בין 0 ל־255) שמזהה את כתובת האינטרנט שממנו התחברתם לוויקי. בהתאם לחיבור שלכם לאינטרנט, יתכן שמספר זה יהיה ניתן למעקב רק עד ספק האינטרנט שלכם, בית־הספר, מקום העבודה או הבית. ישנה אפשרות שמקור כתובת ה-IP, בצירוף עם מלל או התנהגות אופיינית, יאפשרו את זיהוייך, אפילו בידי אנשים אחרים.

אנשים המעוניינים בכך יכולים (במידת קושי משתנה) לקשר בין כתובת ה־IP שלכם ברשת לזהותכם בחיים האמיתיים. לכן, אם אתם חוששים מאובדן אפשרי של פרטיותכם כתוצאה של פרסום כתובת ה־IP, יש יתרונות להתחברות תחת כינוי, מאחר וכאשר תשתמשו בכינוי, מספר ה־IP שלכם לא יהיה זמין לקהל הרחב, (אך יאוחסן בשרתי ויקימדיה לזמן קצר, כלומר, הוא יהיה זמין למפתחים, וייתכן שישוחרר בתנאים מסוימים, ראו בהמשך).

משתמשים בעלי הרשאת בודק יכולים במקרים מסוימים, ובפרט אם נעשתה השחתה, לאחזר את כתובת ה־IP שלכם ולהשתמש בה על מנת לנקוט בצעדים כנגד משחיתים, כגון הגשת תלונה לספק האינטרנט כנגד אותו משחית.

אם אתם משתמשים בשרת דואר של החברה מהבית או ממחשב ציבורי ומשתמשים בתקשורת DSL או אינטרנט בכבלים, סביר להניח שיהיה קל מאוד למעסיקיכם לזהות את כתובת ה־IP שלכם ולמצוא את כל העריכות שביצעתם תחת כתובת זו. השימוש בכינוי וחשבון משתמש הוא פתרון עדיף לשמירת פרטיותכם במצב זה. ברם, כאשר הנכם מתחברים ממחשב ציבורי, עליכם לזכור להתחבר לפני ביצוע העריכות ולהתנתק בתום השימוש, כדי למנוע מאחרים להשתמש בחשבון שלכם ובזהות האינטרנטית שלכם.

עוגיות

[עריכה]

עוגיות (Cookies) הן קבצים המכילים מידע על הגולשים באתר מסוים ונוצרים על מנת לאפשר לאתר לזכור את ההעדפות של אותם גולשים. אתרים רבים דורשים כיום עוגיות לצורך צפייה תקינה בהם.

בעת הגלישה והשימוש בוויקי, תיווצר עוגייה זמנית (PHPSESSID). אם אינכם מתכוונים להתחבר, באפשרותכם לחסום את העוגייה הזו, אך לא תוכלו להתחבר בלעדיה. העוגייה תימחק ברגע שתסיימו את הגלישה ותסגרו את הדפדפן.

עוגיות נוספות ייווצרו כאשר תתחברו, אם תשתמשו באפשרות "לזכור שנכנסתי" שתחסוך מכם את הצורך להקליד שם משתמש (ו/או סיסמה) בביקורכם הבא. העוגייה תישמר למשך 30 יום. באפשרותכם למחוק את העוגיות אחרי השימוש, אם אתם משתמשים במחשב ציבורי ואינכם רוצים לחשוף את שם המשתמש שלכם למשתמשים הבאים באותו מחשב. מאותן סיבות מומלץ גם לנקות את זיכרון המטמון של הדפדפן בתום השימוש.

סיסמאות

[עריכה]

היבטים רבים של האינטראקציה הקהילתית בין משתמשים במיזמי ויקימדיה נבנית על המוניטין והכבוד שנוצרים על סמך היסטוריה של תרומות מוערכות והתנהגות הגונה ומכובדת של המשתמשים. סיסמאות המשתמש הן הערובה היחידה לאמינות היסטוריית העריכות של משתמש (כלומר: להבטיח שאנשים אחרים לא יבצעו עריכות בשם המשתמש/ת הרשומה/ה). אנו ממליצים לכל המשתמשים לבחור בסיסמאות חזקות וקשות לפיצוח ולשמור עליהן מכל משמר, בפרט – לא לחלוק אותן עם אחרים. חל איסור מוחלט לחשוף סיסמאות של משתמשים, הן באופן ישיר והן באופן עקיף.

רישום נתוני גישה

[עריכה]

בכל פעם שאתם מבקרים באתר אינטרנט, אתם שולחים מידע רב לשרת האינטרנט. רוב שרתי האינטרנט מנהלים רישום גישה המכיל חלק ממידע זה, המשמש לקבלת התמונה הכוללת של הדפים הפופלריים באתר, מהיכן מגיעים אל האתר, מהם האתרים האחרים שמקושרים לאתר ובאילו דפדפנים משתמשים הגולשים על מנת לגשת לאתר. אתרי קרן ויקימדיה לא מיועדים להשתמש במידע זה על מנת לעקוב אחרי משתמשים לגיטימיים.

הרישום משמש ליצירת דפי הסטטיסטיקה; המידע הגולמי איננו פומבי ובמצב תקין נמחק לאחר שבועיים.

להלן דוגמה למידע הנרשם:

64.164.82.142 - - [21/Oct/2003:02:03:19 +0000]
"GET /wiki/draft_privacy_policy HTTP/1.1" 200 18084
"http://en.wikipedia.org/wiki/Wikimedia_projects:Village_pump"
"Mozilla/5.0 (Macintosh; U; PPC Mac OS X; en-us) AppleWebKit/85.7 (KHTML, like Gecko) Safari/85.5"

המפתחים יכולים לעיין במידע במטרה לפתור בעיות טכניות, כדי לעקוב אחרי סוכני תוכנה בעייתיים הגורמים בעיות באתר או, לעתים נדירות, כדי לקשר בין שמות משתמשים וכתובות IP על מנת לטפל במקרים של השחתה וגרימת נזק.

מסירת מידע על משתמשים לצדדים שלישיים

[עריכה]

על פי מדיניותה של ויקיחדשות ובהתאם לחוק, ויקיחדשות לא תמסור מידע הנשמר בשרתיה לצד שלישי כלשהו אלא במקרים הבאים:

  1. על־פי הוראת צו בית משפט או הוראה מחייבת אחרת של רשות אכיפת חוק.
  2. בהתאם לרשותו של משתמש מסוים – ישוחרר המידע המתייחס אליו בלבד.
  3. לראש קרן ויקימדיה, ג'ימבו ויילס, יועציו המשפטיים או שלוחיהם, כאשר הדבר דרוש לצורך בדיקת תלונות על השחתה או עבירה.
  4. כאשר המידע השמור בשרת מתייחס לרובוט או לספיידר, והדבר נועד על מנת לפתור או להדגים בעיה טכנית.
  5. למשתמש בעל הרשאת בודק, בהתאם לנוהל הבדיקה.
  6. כאשר המשתמש הנו משחית סידרתי הפוגע במידע המצוי בוויקיחדשות, והשימוש במידע יסייע על מנת לגלות את כתובות ה־IP בהם הוא משתמש על־מנת להגיש תלונה לספק שירותי האינטרנט.
  7. כאשר המידע דרוש להגן על זכויותיה, רכושה וביטחונה של קרן ויקימדיה, משתמשיה או הציבור.

חלוקת מידע עם צד שלישי

[עריכה]

כל טקסט שנוסף לאחד ממיזמי ויקימדיה ניתן לשימוש תחת תנאי רישיון CC ייחוס-שיתוף זהה 3.0. אין זה המצב לגבי תמונות: כל תמונה מועלית תחת רישיון נפרד, וחלק מהתמונות מוגנות בזכויות יוצרים.

ויקימדיה לא תמכור או תחלוק מידע פרטי כגון כתובות דואר אלקטרוני, עם צד שלישי, אלא אם המשתמש מסכים לשחרר את המידע הזה, או שנתקבלה דרישה מרשויות החוק (משטרה, בית־משפט) לחשוף מידע זה.

ביטחון ואבטחת מידע

[עריכה]

קרן ויקימדיה לא יכולה להבטיח שאי־אפשר לפרוץ למערכת ולדלות ממנה מידע באופן שאינו מאושר ואינו חוקי. מידע זה יהיה זמין לכל מפתחי ויקימדיה עם בעלי הרשאת כניסה לשרתים.

דואר אלקטרוני, רשימות תפוצה ו־IRC

[עריכה]

ויקי־דואר

[עריכה]

באפשרותכם לספק כתובת דואר אלקטרוני בהעדפות המשתמש שלכם. אפשרות זו מאפשרת למשתמשים רשומים לשלוח לכם דואר אלקטרוני דרך ויקיחדשות (אלא אם תגבילו אפשרות זו בדף העדפות המשתמש). כתובתכם לא תחשף לשולחים, אלא אם תגיבו דרך תוכנת הדואר האלקטרוני שלכם, או שהמכתב יחזור באופן אוטומטי. ייתכן שכתובת הדואר האלקטרוני תשמש את קרן ויקימדיה ליצירת קשר נרחב עם משתמשים רשומים.

אם אינכם מספקים כתובת דואר אלקטרוני, לא תוכלו לשחזר את הסיסמה שלכם במקרה ששכחתם אותה. ברם, באפשרותכם לבקש מאחד ממפתחי ויקימדיה להכניס כתובת דוא"ל חדשה בהעדפות שלכם.

באפשרותכם להסיר את כתובת הדואר האלקטרוני דרך דף העדפות המשתמש בכל זמן שהוא כדי למנוע שימוש בו במסגרת ויקיחדשות.

רשימות תפוצה

[עריכה]

אם אתם נרשמים לאחד מרשימות התפוצה של המיזמים, כתובתכם תחשף לכל הרשומים לרשימה. רשימות התפוצה והארכיונים שלהם הם ציבוריים ופומביים, ובציטוטי ההודעות יתכן שתופיע הכתובת שלך בין שאר רשימת הכתובות. הודעות בדרך־כלל אינן נמחקות והן נשמרות גם בארכיון של שירותי Gmane.

כתובות דואר אלקטרוני

[עריכה]

דואר אלקטרוני הנשלח למספר כתובות (ראו למטה) יכול להיות מועבר לקבוצת מתנדבים (OTRS) המוסמכים על־ידי הקהילה להשתמש במערכת ייעודית לצפות בו ולענות עליו. דואר אלקטרוני הנשלח למערכת לא ניתן לצפייה פומבית אולם הוא ניתן לצפייה של קבוצה של עורכי ויקימדיה. משלוח דואר אלקטרוני לאחת מהכתובות המפורטות, גורם לכך שהכתובת שלכם תהיה גלויה לחברי הקבוצה. קבוצת OTRS יכולה לדון בדואר אלקטרוני שנשלח על־ידכם עם צדדים שלישיים במטרה להשיב את התשובה הטובה ביותר האפשרית.

הכתובות המפנות למערכת OTRS הן:

  • info-he@wikimedia.org
  • info-en@wikimedia.org

דואר אלקטרוני הנשלח לכתובת board@wikimedia.org או לחברי כתובות דואר אלקטורני פרטיות של חברי חבר הנאמנים יכול גם הוא להיות מועבר למערכת OTRS.

ערוצי שיחה ברשת IRC אינם חלק רשמי מקרן ויקימדיה או מאחד המיזמים שלה. כאשר הנכם משתתפים בערוצי IRC אתם חושפים את כתובת ה־IP שלכם למשתתפים אחרים. לכל ערוץ יש מדיניות משלו לגבי פרטיות ופרסום יומני חיבור.

מידע משתמש

[עריכה]

מידע על משתמש, כגון מספר העריכות ומועדן, מפורסם באופן ציבורי ופומבי בדפי "תרומות המשתמש" (שנוצרים באופן אוטומטי על־ידי תוכנת האתר). לעתים המשתמש עצמו או משתמשים אחרים מצטטים מידע מרשימות אלה ומפרסמים אותה בצורה ערוכה (רשימה מקוצרת, מידע סטטיסטי, סיכומים, טבלאות וכדומה).

מחיקת חשבון משתמש

[עריכה]

מרגע שנוצר, לא ניתן למחוק את חשבון המשתמש. ניתן לשנות את שם המשתמש (תלוי במדיניות המיזם המקומי ובמספר העריכות שביצעתם בו). ויקימדיה איננה מבטיחה שכל בקשה לשינוי שם תיענה. ראו Right to vanish לפרטים נוספים.

ההחלטה אם מידע מסוים של משתמש יימחק או לא תלויה במדיניות המחיקה הספיציפית של המיזם בו רשום המשתמש.

מחיקת מידע

[עריכה]

הסרת טקסט ממיזמי ויקימדיה למעשה איננה מוחקת אותו באמת. בהסרת טקסט באמצעות עריכה רגילה, יכול כל אחד לצפות בגרסאות הקודמות של הדף ולראות את המידע השמור בהן. גם אם עריכה או דף מסוימים נמחקו על־ידי מפעיל מערכת, כל מפעילי מערכת אינם מוגבלים עקב המחיקה ויכולים לצפות במידע. רק מפתח יכול למחוק מידע באופן מוחלט וסופי במיזמי ויקימדיה, ולא מובטח שדבר זה יקרה, אלא כתוצאה מהחלטה משפטית.

ראו גם

[עריכה]