לדלג לתוכן

עזרה:העדפות

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
משתמש חדש

דף ההעדפות מאפשר שינוי כמה מהתכונות של תוכנת המדיה-ויקי (התוכנה המפעילה את ויקיחדשות). שינויי ההגדרות שתבצעו יחולו רק כאשר תפעלו מתוך החשבון שלכם, כמובן.

פרטי משתמש[עריכה]

דואר אלקטרוני[עריכה]

 • הדואר האלקטרוני שלכם: יש באפשרותכם להזין כתובת דואר אלקטרוני. יש בכך כמה יתרונות:
  1. תוכלו לאפס את ססמתכם, אם תשכחו אותה, בדף הכניסה לחשבון.
  2. משתמשים אחרים יוכלו לשלוח לכם הודעות דואר אלקטרוני בלי לצפות בכתובתכם באופן ישיר. השליחה מתבצעת באמצעות הקישור "שלח דואר אלקטרוני למשתמש זה", המופיע בתיבת הכלים שבצד ימין בכל דף משתמש. יש באפשרותכם למנוע ממשתמשים אחרים לשלוח לכם הודעות (ראו בסעיף הבא).
 • קבלת דוא"ל ממשתמשים אחרים אי-סימון תיבה זו ימנע ממשתמשים לשלוח לכם הודעות באמצעות הקישור "שלח דואר אלקטרוני למשתמש זה".

כינוי[עריכה]

שם המשתמש שלכם לא חייב להיות שמכם האמיתי, ולכן ניתן לקרוא לו "כינוי". אך בהקשר זה, הביטוי "כינוי" משמש לתיאור שם נוסף, השונה משם המשתמש שלכם, המופיע בדפי השיחה. הכינוי שלכם יופיע באופן אוטומטי כאשר תוסיפו את הטקסט ~~~ לדף כלשהו. כתיבת ~~~~ תכניס את הכינוי יחד עם התאריך.

מידע נוסף ואפשרויות נוספות לעיצוב החתימה נמצא בעזרה:חתימה.

מגדר[עריכה]

ויקיחדשות מאפשרת לכם לבחור אם המערכת תתייחס אליכם כמשתמש או כמשתמשת. ברירת המחדל של המערכת הוא פנייה בלשון זכר, אך באפשרותכם לבחור האם להשאיר ברירת מחדל זו על כנה, או לשנותה. אם ברצונכם לשנות את העדפות המגדר, יש ללחוץ על הקישור ההעדפות שלי בראש הדף ולבחור את המגדר הרצוי לכם ולשמור את השינוי. שינוי זה ישפיע על האופן בו יקרא הדף האישי שלכם, קרי, האם יתחיל ב"משתמש" או "משתמשת", לפי בחירתכם.

סיסמה[עריכה]

כדי לשנות את הסיסמא, הזינו את ססמתכם הישנה, את סיסמתכם החדשה, ואת הסיסמה החדשה בשנית. אין צורך להזין את הסיסמה כדי לשנות העדפות אחרות.

 • זכור את הסיסמה שלי בפעם הבאה: הפעלת אפשרות זו תשתול "עוגייה" (cookie) בדפדפן, שתגרום לכך שהתוכנה תזהה אתכם בכל פעם שאתם ניגשים לדף. ולא תצטרכו להיכנס לחשבון בכל פעם שאתם נכנסים לוויקיחדשות.

שפת ממשק[עריכה]

כל משתמש ומשתמשת יכולים לשנות את שפת הממשק. השפה מציגה את ההודעות הקבועות, לא את אלה שבמרחב השם "MediaWiki".

הגדרות סרגל כלים[עריכה]

ניתן לקבוע את מיקומו של סרגל הכלים. שימו לב ששינוי המיקום תקף רק לגבי הסקינים "מים כחולים" ו"רגיל" (ראו בהמשך). ב־Monobook, סרגל הכלים נמצא בצד ימין, ו"בנוסטלגי" אינו קיים כלל. סרגל המכוון על "קבוע" יופיע בפינה העליונה בדף, בעוד הסרגל ה"צף" יופיע בפינה העליונה של חלון הדפדפן במקום להתגלגל עם הטקסט. סרגלים מסוג זה עשויים שלא לתפקד כראוי בדפדפנים ישנים.

רקע[עריכה]

"רקע" הוא כינוי לעיצוב בו מוצגים דפי ויקיחדשות. המערכת יוצרת דפי HTML שונים עבור כל רקע (ובחלק מן המקרים גם גיליונות CSS שונים), אך התוכן המוצג בדף אינו משתנה.

הרקע המופעל כברירת המחדל נקרא Vector; הרקע הקודם מכונה "monobook".

הקישורים בשולי הדפים ממוקמים במיקומים שונים, ואת חלקם לא ניתן למצוא בכל רקע. ברקעים "נוסטלגי" ו"מים כחולים" רוב הקישורים אינם מוצגים באופן ישיר, אלא בתוך תפריט נגלל.

הטקסט ברקע "מים כחולים" מופיע בגודל אחיד, אלא אם אפשרות זו נחסמה על ידי הגדרות המשתמש בדפדפן; אך גם במקרה כזה, גודל המרחק בין השורות נותר אחיד כשהיה; מכיוון שכך, לא ניתן להשתמש ברקע זה אם רוצים לקרוא את דפי ויקיפדיה בכתב מוגדל.

רוחב סרגל הכלים ב־Monobook תלוי בגודל הכתב המופיע בו. לפיכך, כאשר משתמשים בכתב מוגדל, מצטמצם גודלו של השטח המרכזי (המיועד למאמרים).

אפשרות נוספת בה ניתן לבחור היא "MySkin". כאשר בוחרים באפשרות זו, המערכת יוצרת דף HTML הזהה לזה הנוצר ברקע Vector, אך אינה יוצרת גיליון CSS. את גיליון ה־CSS המבוקש המשתמש מגדיר בעצמו באמצעות דף משנה של דף המשתמש שלו, שעליו להקרא "משתמש:*שם משתמש*/MySkin.css". אפשרות זו שימושית עבור מי שאינו רוצה את אחד העיצובים המוצעים, ומעוניין ליצור רקע משל עצמו.

מכיוון שיצירת דף MySkin דומה לדרך בה משנים משתמשים שונים את התצוגה של רקעים קיימים עבור חשבונותיהם, ראו מידע נוסף בויקיחדשות:דפי CSS אישיים.

 • הצג תמיד כ־PNG – תמיד המר את הנוסחאות לתמונת מפורמט PNG.
 • HTML אם פשוט, אחרת PNG – אם קוד הנוסחה פשוט מאוד, למשל: "x = 3", הצג כטקסט HTML רגיל. בנוסחאות מורכבות יותר, הצג כ־PNG.
 • HTML אם אפשר, אחרת PNG – אפשרות זו מנסה להציג את הנוסחה כ־HTML רגיל כמה שרק ניתן, וממירה ל־PNG רק בנוסחאות מורכבות מאוד.
 • השאר כקוד TeX – אל תמיר את הנוסחה לשום פורמט. השאר את קוד המקור. שימושי עבור דפדפנים של טלפונים סלולריים, מחשבי כף יד ודפדפני ברייל (לעיוורים).
 • מומלץ לדפדפנים עדכניים – בחרו באפשרות זו אם אתם משתמשים בדפדפן ששוחרר פחות או יותר במהלך שנה האחרונה.
 • MathML – פורמט ניסיוני.

עריכה[עריכה]

 • שורות, עמודות: מאפשר לקבוע את גודל תיבת הטקסט בעת עריכת דפים.
 • תיבת העריכה ברוחב מלא: כאשר תיבה זו מסומנת, רוחב תיבת העריכה יהיה כרוחב חלון הדפדפן (למעט רוחבו של סרגל הכלים).
 • הצג את סרגל העריכה: בדפדפנים התומכים בכך, יוצג סרגל העריכה מעל לתיבת הטקסט.
 • הצג תצוגה מקדימה בעריכה ראשונה: מציג את התצוגה המקדימה אחרי לחיצה על הקישור "עריכה", ולא אחרי הלחיצה על "תצוגה מקדימה".
 • הצג תצוגה מקדימה לפני תיבת העריכה (או: אחריה): אם תסמנו אפשרות זו, התצוגה המקדימה תופיע מתחת לתיבת העריכה ברגע שתלחצו על "תצוגה מקדימה".
 • עקוב אחרי מאמרים שערכתי או יצרתי: סימון תיבה זו יוסיף לרשימת המעקב שלכם כל מאמר שתבצעו בו עריכה.
 • הגדר כל פעולה כמשנית אם לא צוין אחרת: בחירת אפשרות זו תסמן באופן אוטומטי כל עריכה שתבצעו בסימון "זהו שינוי משני".

אזור זמן[עריכה]

 • הפרש: מספר השעות שיש להוסיף או להחסיר מ־UTC על מנת שהשעה תהייה זהה לזו שבאזור הזמן שלכם. יש לשים לב לכך שהשעה המתקבלת תשפיע על השעה המופיעה בדפי המערכת (דף שינויים אחרונים, רשימת המעקב, דפי גרסאות, יומני מחיקות, העלאות, חסימות וכדומה) אך לא על השעה המופיעה בחתימה. הסיבה לכך היא שבדפי שיחה השעה נכתבת לתוך הדף כמו כל יתר הטקסט.
לתושבי ישראל עדיף לבחור אזור זמן: Jerusalem/אסיה, המביא להתאמה אוטומטית של השעון.
בישראל יש לכוון את הפרש השעות ל־03:00 בתקופת שעון קיץ. בכל יתר השנה יש לכוון את ההפרש ל־02:00.

שינויים אחרונים ותצוגת קצרמרים[עריכה]

 • מס' שינויים שיוצגו בדף שינויים אחרונים: יש באפשרותכם לקבוע את מספר השינויים שיוצגו בכל טעינה של דף השינויים האחרונים או רשימת המעקב. בדפים הללו ניתן למצוא קישורים לשינוי מספר השינויים המוצגים באופן נקודתי.
 • הסתר שינויים משניים ברשימת השינויים האחרונים: משתמשים רשומים יכולים לסמן את שינוייהם כ"משניים". ניתן להסירם מדף השינויים האחרונים ומרשימת השינויים האחרונים המשופרת, אך לא מרשימת המעקב.
 • רשימת שינויים אחרונים משופרת (לא מתאים לכל דפדפן): רשימת השינויים האחרונים מצומצמת – מאגדת שינויים לערכים זהים תחת שורה אחת, ומאפשרת לצפות בכל שינוי בנפרד באמצעות לחיצה על קישור נוסף. לשם כך, הדף עושה שימוש ב־JavaScript, ולפיכך לא יוצג כראוי בדפדפנים ישנים.

הגדרות לתוצאות החיפוש[עריכה]

 • מספר תוצאות בעמוד
 • שורות לכל תוצאה: החיפוש בדפים יבוצע רק עד לשורה שתוזן כאן. ירידת שורה שאינה מוצגת בטקסט ושורות ריקות נספרות כשורות לכל דבר. בכל מה שנוגע ליתרונות האפשרות הזו, רב הנסתר על הגלוי, ועל כן מומלץ לקבוע את הערך המספרי ל־5,000, כדי לכסות גם מאמרים ארוכים.
 • מספר תווי קונטקסט בשורה: מספר התווים מתוך המאמר שיוצגו עבור כל תוצאה.
 • כברירת מחדל, חפש במרחבי השם אלו: מרחבי השם בהם יבוצע החיפוש.