לדלג לתוכן

עזרה:תקציר עריכה

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי

כשעורכים דף בויקיחדשות ישנו שדה שכותרתו "תקציר" מתחת לתיבת העריכה. המלל שנכתב בו, עד 250 בתים (כ-125 תווים בעברית), יופיע בהיסטוריית השינויים של הדף. ניתן לקרוא אותו בדפים שונים העוקבים אחרי היסטוריית העריכה, כמו "תרומות המשתמש" (או "התרומות שלי"), דף "גרסאות קודמות" של הדף שערכתם, דף "שינויים אחרונים", וכן ברשימת המעקב של העורכים שעוקבים אחרי הדף.

חלקי התקציר[עריכה]

שדה התקציר צריך להסביר את השינוי. להסבר כמה חלקים, אם כי לא בכל עריכה כל החלקים רלוונטיים:

  • סוג העריכה. למשל "שיחזור", "הגהה", "הוספת קישור", "ויקיזציה" וכדומה. מקובל (אך לא חובה) להשתמש בקיצורים בחלק זה.
  • תוכן העריכה. למשל אם עדכנתם את שנת הלידה, ניתן לכתב "שנת לידה". אם הוספתם תמונה של נשוא הערך עם משפחתה אפשר לכתוב "תמונה משפחתית" וכדומה
  • ההצדקה לעריכה: מספר מצומצם של מילים המסביר מדוע העריכה מוצדקת, ולמה הערך לאחר העריכה טוב יותר מאשר לפניה. למשל "לא אנציקלופדי" כהצדקה להסרת מידע שלדעתכם לא מתאים לאנציקלוחדשות. אם תיקנתם פרט שגוי בערך, ניתן לכתוב את המקור לנתון הנכון, למשל "לפי אתר הכנסת".

התקציר, על כל חלקיו, צריך להסביר את השינוי שביצעתם בערך. אם מהות השינוי או סיבתו לא תהיה ברורה, יש סיכוי גדול יותר שהוא יבוטל, במיוחד אם הוא כלל מחיקת מלל. כדי לתת הסבר ארוך יותר, השתמשו בדף השיחה וכתבו בשדה התקציר "ראו בדף שיחה" או פשוט "שיחה".

אחרי שמירת הדף לא ניתן לערוך את התקציר; השתדלו להימנע משגיאות כתיב בתקציר.

אם בטעות לחצתם "שמירה" לפני שרשמתם בתקציר כל מה שרציתם, ניתן לבצע "עריכת סרק" (למשל הוספת רווח נוסף בסוף הערך), ולרשום את התקציר המלא אותו התכוונתם להוסיף בעריכה המקורית. במקרה כזה רצוי להוסיף (תקציר) לפני תוכן התקציר, כדי שמי שעובר על "שינויים אחרונים" או על היסטוריית הדף יבין שהעריכה בוצעה כדי לרשום את התקציר.

רשימה של קיצורים מקובלים בכתיבת תקצירים נמצאת בדף ויקיחדשות:מקרא תקצירי עריכה.

מלאו תמיד את שדה התקציר[עריכה]

מלאו תמיד את שדה התקציר הוא אחד הקווים המנחים של ויקיחדשות - אפילו תקציר קצר עדיף על לא כלום. כתיבת תקציר חשובה עוד יותר אם אתם מוחקים מלל, אחרת אנשים עלולים לחשוב שאתם משחיתים. כמו כן, אזכור שינוי אחד והשמטת אחר יכולה להטעות מישהו שהשינוי האחר חשוב לו יותר. אם עריכה אחת מכילה מספר שינויים והתקציר מתאר רק את חלקם, הוסיפו בסוף התקציר את המילה "ועוד".

בנוסף לאבחנה בין שינוי ראשי למשני (ראו עזרה:עריכת דף), תקצירים מדויקים עוזרים לאנשים להחליט אם לבדוק את השינוי. לעתים קרובות תקצירים מגרים את עניינם של כותבים בעלי התמחות בנושא.

במקרה של השמטות או שגיאות בתקציר העריכה, יש לבצע "עריכת סרק" כדי להוסיף את התקציר הנכון.

מומלץ להפעיל בדף העדפות, תחת החלק "עריכה" את האפשרות "הצגת אזהרה כשאני מכניס תקציר עריכה ריק". כשאפשרות זו מופעלת המערכת תזכיר כאשר לא הוכנס תקציר עריכה.

יש להקפיד על תקצירים מדויקים ואין לגרום להטעייה מכוונת, על ידי תקציר שגוי (לדוגמה - לכתוב "תקלדה", כאשר למעשה מוסיפים פסקה לערך).

כשמעלים קובץ יש לספק תקציר העלאה מפני שהוא משמש גם כתקציר עריכה וגם כתיאור הקובץ.

כותרת סעיף כתקציר עריכה אוטומטי[עריכה]

כשמשתמשים באפשרות לערוך סעיף/קטע בודד, כותרת הסעיף מוכנסת אוטומטית כגרסה ראשונית או כהתחלה של תקציר העריכה כשהיא מופיעה בצורה הבאה /* כותרת סעיף */. יש להוסיף פירוט נוסף, מדויק יותר, לאחר טקסט זה.

כשאתם מוסיפים סעיף חדש באמצעות עריכת הסעיף הקודם לו, החליפו את התקציר האוטומטי כדי למנוע בלבול.

הסימון /* כותרת סעיף */ יצור קישור אוטומטי לסעיף בשם זה מתקציר העריכה. ניתן להכניס מספר קישורים כאלו או לשים אותם שלא בתחילת התקציר אולם יש לשמור על קשר בין הקישור לבין שם הסעיף בפועל.

כאשר מוסיפים הערה לדף שיחה השתמשו ב"פסקה חדשה" מהתפריט העליון, וכך תקציר העריכה יכיל את שם הפסקה שיצרתם (הכותרת שהזנתם), יחד עם קישור לפסקה והמלל "פסקה חדשה".

מקומות בהם מופיע תקציר העריכה[עריכה]

רשימות שינויים שהמערכת יכולה להפיק:

רשימות דפים ששונו, מתוך אוסף דפים:

  • מתוך רשימת המעקב של משתמש, החל מלפני משך זמן נתון (למשתמשים רשומים בלבד)
  • מהדפים הקשורים לדף נתון, החל מלפני משך זמן נתון ו/או מספר שינויים אחרונים: שינויים בדפים קשורים

חיפוש[עריכה]

מנוע החיפוש של ויקיחדשות לא יכול לחפש בתקצירי עריכה, והם אינם מאוחזרים על ידי גוגל.

מה ניתן לכתוב בתקציר עריכה[עריכה]

נוסף על הקישורים המפורטים בפסקה כותרת סעיף כתקציר עריכה אוטומטי, ביכולתכם להוסיף קישורים בתקצירי העריכה. הקישורים יכולים להיות קישורים פנימיים בלבד, כגון קישורים לערכים, לקטגוריות או לאחד ממיזמי הבת של ויקימדיה. אין אפשרות להוסיף לתקצירי העריכה קישורים לאתרים חיצוניים או לתבניות.

תקצירי עריכה כפופים לכללים של "כללי התנהגות בין חברי הקהילה" בהתאמות המתחייבות מקוצרם אולם אינם כפופים לנקודת מבט נייטרלית. הפרה של כללי או "כללי התנהגות בין חברי הקהילה" עשויה להביא למחיקת השינוי גם אם השינוי כשלעצמו עומד בכללי ויקיחדשות. בדומה, השמטת תקציר עריכה יכולה לגרום לביטול השינוי, בייחוד אם העריכה שינתה פרט בדף או מחקה תוכן.

כיווניות של תקציר עריכה[עריכה]

קשה להגדיר את הכיווניות של תקציר העריכה, כלומר האם הוא כתוב מימין לשמאל (עברית, ערבית) או משמאל לימין (אנגלית, רוסית). אי־אפשר להחיל על התקציר עיצוב שאפשר להחיל על ערכים, כגון {{כ}} ו{{משמאל לימין}}. לעתים תופיע מילה אנגלית בתקציר בעברית ותשבש את הכיווניות של חלקים אחרים בו.

בדפדפנים חדשים נעשה ניסיון לקבוע את הכיוון באופן אוטומטי. דבר ששימושי לזכור בעת כתיבת תקציר עריכה הוא שהכיווניות שלו נקבעת לפני האות הראשונה שלו. כלומר, אם הוא יתחיל באות מאלפבית לטיני או יווני, שאר התקציר ייחשב כאילו כתוב מימין לשמאל, למשל:

  • התקציר "I deleted vandalism." יוגדר אוטומטית כתקציר משמאל לימין, כי הוא מתחיל באות הלטינית I, והנקודה תופיע בקצה הימני של המשפט.
  • התקציר "מחקתי השחתה." יוגדר אוטומטית כתקציר מימין לשמאל, כי הוא מתחיל באות העברית מ, והנקודה תופיע בקצה השמאלי של המשפט.

הנ"ל נכון גם לגבי אתרים אחרים שמשתמשים באותה תכנה, כגון ויקישיתוף.

ראו גם[עריכה]