שיחת משתמש:מאיר סער

מתוך ויקיחדשות, מקור החדשות החופשי
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Movicon-regards.gif
שלום, מאיר סער, וברוך בואך לוויקיחדשות! להלן כמה הנחיות וכללים שיסייעו לך להשתלב בוויקיחדשות:
Noia 64 apps kontour.png
עריכה: אם יש לך מה להוסיף או לשפר בכתבה שקראת, ניתן לעשות זאת, ואפילו כדאי לעשות זאת. לחיצה על הלשונית "עריכה" בראש העמוד תאפשר לך לתקן כמיטב הבנתך (לפני שמירת השינוי, מומלץ ללחוץ קודם על "תצוגה מקדימה" ולוודא שהעריכה נעשתה כראוי). לפרטים נוספים: איך לערוך דף, סיוע לגבי עריכות "נעלמות".
Crystal Clear app kopete.png
דפי שיחה: בראש כל דף בוויקיחדשות, מופיעה לשונית "שיחה", שלחיצה עליה מובילה לדף השיחה על המאמר. בדף זה ניתן לדון עם משתמשים אחרים בתוכנו של הדף. ניתן להוסיף בקלות הערה לדף השיחה באמצעות לחיצה על לשונית הפלוס (+) הנמצאת בראש דף השיחה.
Copyright crystal orange.png
זכויות יוצרים: אין להכניס לוויקיחדשות חומר המוגן בזכויות יוצרים או תרגום שלו. מעשה כזה מהווה עבירה פלילית חמורה ופגיעה במדיניות שלנו. הדבר תקף גם לגבי תוכן כתוב וגם לגבי תמונות - אסור להעלות לוויקיחדשות תמונות שמצאת סתם כך בשיטוט באינטרנט, אלא יש לברר מי הם בעלי זכויות היוצרים עליהן והאם הם מרשים את השימוש בהן. במקרה של ספק ניתן לפנות לדלפק הייעוץ.
Emblem-question.svg עזרה: אם ברצונך בעזרה נוספת ניתן לקרוא את דפי העזרה. אם ברצונך לשאול שאלה כללית הקשורה לוויקיחדשות (מדיניות, נהלים וכד'), נזמין אותך לעשות זאת בדסק החדשות. אם יש לך שאלה ספיציפית, או שיש צורך בעזרה שלא כוסתה בדפי העזרה, נשמח לסייע בדלפק הייעוץ.

בברכה, יחסיות האמת

תראה, במבט ראשון הכתבות שלך נראות לי טובות, במובן זה שהן לא מועתקות כפי שעושים בטעות רוב הנרשמים החדשים. אסור להעתיק מילה במילה שום כתבה שהתפרסמה ממקור אחר. אם אתה רוצה לראות כיצד בדיוק מקובל לעצב כתבה, אתה יכול להסתכל כאן, ובכתבות הבאות פשוט להעתיק את העיצוב ולשנות את הפרטים הרלוונטיים (תאריך, קישורים ושמות הכתבות עליהן הסתמכת, וקטגוריות). אם יש לך שאלות נוספות, אתה יותר ממוזמן לשאול אותי, כאן או בדף שיחתי או בכל דף אחר באתר (אני משתדל לעקוב). בהצלחה, יחסיות האמת

זכויות יוצרים[עריכה]

תראה, מכיוון שהמיזם שומם ולמעשה אין כאן קהילה כרגע, אז לא מפריע לי שאתה משנה קצת את פורמט הכתבות והצגתן בעמוד הראשי, ודאי שאין לי עניין להבריח אותך מכאן בשל דברים כאלה כאשר האלטרנטיבה היא שיממון מוחלט.

אבל מה שאי אפשר להתפשר בו זה ענייני זכויות יוצרים. אגב, זה קודם כל אינטרס שלך כי אתה כותב כאן בשמך האמיתי מה שאומר שאתה חשוף באופן ישיר לתביעות זכויות יוצרים, כלומר אם אתה מעתיק כתבה מוואלה אז וואלה יכולה להגיש נגדך מחר תביעה אישית שתסב לך ולמשפחתך נזק כספי רב. לכן אתה חייב להקפיד שלא להפר זכויות יוצרים, כמו כולנו.

למה אני אומר את כל זה? אמנם ניכר שאתה לא מעתיק מילה במילה כתבות מאתרים אחרים, וזה כבר טוב, אבל עדיין המצב לא מספיק טוב. הכלל הוא כזה - אם אתה מתרגם כתבה מוויקיחדשות האנגלית (או מכל מקור חופשי אחר), אז אין שום בעיה. אבל אם אתה מתבסס על אתרי חדשות ישראלים, אז אתה לא יכול להסתמך רק על מקור אחד, צריך לפחות שניים, אפילו שלושה. שנית, אתה חייב לציין את המקורות האלה במלואם בתחתית הכתבה, כלומר לכתוב את שם אתר החדשות, את שם הכתבה, את שם הכתב, את תאריך פרסום הכתבה ולכלול קישור ישיר לכתבה הזאת באתר החדשות.

הפורמט הוא כפי שהפניתי אותך אליו וכפי שאתה יכול לראות בכתבות קודמות, זה נראה כך (אתה יכול להעתיק מחלון העריכה):

 • [http:www.example.com שם הכתבה הראשונה], שם הכתב, שם האתר, תאריך הכתבה
 • [http:www.example.com שם הכתבה השנייה], שם הכתב, שם האתר, תאריך הכתבה

יש עוד כמה דברים, אבל אני לא אלאה אותך בהם בינתיים. בברכה, יחסיות האמת

מספר הערות[עריכה]

שלום מאיר. שמי זהר, הייתי מהפעילים העיקריים במיזם זה עד אשר קצת נשבר לי מכך שהייתי גם בין היחידים. אני שמח לראות שעוד מישהו מאמין בו ומנסה לשפר אותו. עברתי על כמה מהכתבות שלך ויש לי מספר הערות.

 • כתיבת כתבות

ראשית, אתה עדיין כותב לעיתים דרך הקישורים האדומים מהעמוד הראשי במקום לפתוח דיווחים. התוצאה היא שהכתבות לא כתובות מבחינה טכנית טובה מספיק. דרך העמוד הראשי אתה יכול להעזר בתיבה מצד שמאל ולהכניס את הכותרת אותה בחרת לכתבתך, והעמוד שיעלה לך (לאחר לחיצה על "יצירת הדף") יתן לך את התבנית הכללית של כתבה, כולל תבניות מקור. עוד חשוב לשים את {{פרסום}} בכל כתבה שמוכנה לפרסום כדי שגולשים יוכלו לאחר מכן לאתרה ביתר קלות.

 • בחירת כותרות

לגבי הכותרות עצמן, זכור לבחור בכותרות ייחודיות. ראה לדוגמה את השינוי שלי בין "הדולר שוב מזנק", אותו העברתי לכותרת "הדולר שוב מזנק - עלה ל-3.71". מדוע זה חשוב? מכמה סיבות: זה נותן יותר מידע לקורא מהכותרת וזה לא שם שיכול להתאים לעוד מספר כתבות בעתיד (הרי הדולר עוד יפול שוב ויזנק שוב).

 • בחירת מקורות

אני רואה שיחסיות האמת הסביר לך לגבי זכויות יוצרים והשימוש במקורות. שים לב שיש בעיה מסוימת עם שימוש במקורות מאתר וואלה ומאתר "הארץ" או The Marker. הבעיה היא שלעיתים מדובר באותו מקור. כך לדוגמה בהדולר שוב מזנק - עלה ל-3.71 - השתמשת למעשה באותה כתבה שהתפרסמה בשני אתרים שונים.

 • שימוש במקורות חיצוניים

כתבתי בזמנו מדריך שימושי שאני ממליץ שתעיין בו - ויקיחדשות:מקורות/מקורות חיצוניים.

 • התייחסות לישראל

למרות שהמיזם הוא ויקיחדשות העברית, הוא לא ויקיחדשות הישראלית. ישנם הרבה (ולמעשה יותר) קוראי עברית מחוץ לישראל ובעיקר בארצות הברית. כאשר אתה מתייחס לדברים הנוגעים לישראל, כמו למשל מדד המחירים לצרכן או שער הדולר, כדאי להדגיש שמדובר במדד המחירים לצרכן בישראל ובשער הדולר מול השקל.


אם אני יכול לעזור בדרך כלשהי, אתה מוזמן לפנות אלי בדף השיחה שלי. בברכה, זהר דרוקמן 21:50, 17 באוקטובר 2008 (IST)[תגובה]

גם לי יש עצות[עריכה]

ראיתי שיחסיות וזהר כבר נתנו לך עצות, אז גם אני רוצה, למרות שאני כמעט ולא פעיל כאן.
שיפרתי את העיצוב של חלק מהכתבות שלך והוספתי קישורים וקטגוריות ("ויקיזציה" בלשון עורכי הוויקי). ראה את השינויים שביצעתי כדי שתוכל לעצב את הכתבות העתידיות שלך:

השינויים העיקריים שביצעתי:

 • הוספת תבנית "תאריך" בראש הכתבה. למשל עבור כתבה שמיועדת לפרסום היום: {{תאריך|17 באוקטובר 2008}}
 • עיצוב הכותרת "מקורות" כך: == מקורות ==
 • "מספור" המקורות עם כוכביות (*) במקום מספרים.
 • הוספת התבנית "פרסום" עבור כתבות שמוכנות לפרסום, כך: {{פרסום}}
 • הוספת קטגוריות, כך: [[קטגוריה:שם הקטגוריה שאליה צריך לשייך את הכתבה]]

גם אני אשמח לעזור בכל שאלה. דולבשיחה 23:28, 17 באוקטובר 2008 (IST)[תגובה]

אתה ממשיך לכתוב את הכתבות בטעות בתבניות במקום בדפים נפרדים. ראה את ההבדל בין תכני הדפים הבאים:
כדי להימנע מטעויות כאלה בעתיד, השתמש במנגנון הבא ליצירת כתבות חדשות:

תרמו לויקיחדשות!

כתבו כתבה חדשה על ידי הקלדת שמה המיועד בתיבה


המנגנון מופיע גם בעמוד הראשי. דולבשיחה 00:32, 20 באוקטובר 2008 (IST)[תגובה]

תודה על ההערות[עריכה]

שלום רב!

אני מודה לכולכם על ההערות ואם יש עוד בעיה אתם יכולים לכתוב.

                           מאיר סער
טוב, אז עוד כמה דברים. בתחתית כל כתבה יש להוסיף את תגית הפרסום באופן הבא: {{פרסום}}. אם אתה משתמש באופן בו הצעתי דרך יוצר המאמרים מהעמוד הראשי (כפתור "יצירת הדף") פשוט החלף את התגית {{בהתהוות}} לתגית {{פרסום}}.
עוד שים לב שכדי להשיב על הודעות אין צורך ליצור פסקה חדשה עם כותרת חדשה, וניתן להסתפק בלחיצה על כפתור "עריכה" שבצד הכותרת. לגבי חתימה, אנא ראה עזרה:חתימה. זהר דרוקמן 15:43, 18 באוקטובר 2008 (IST)[תגובה]

מספר הערות נוספות[עריכה]

 • בפרסום כתבות, מומלץ לא להדגיש את הפיסקה הראשונה, כיוון שעיצוב זה אינו מקובל בוויקיחדשות.
 • יש לעצב מקורות באמצעות תבנית {{מקור; תבניות כאלה נוצרות אוטומטית כשיוצרים דף באמצעות התיבה שבעמוד הראשי.

‏– rotemlissשיחה 21:07, 22 באוקטובר 2008 (IST)[תגובה]